• W roku szkolnym 2023/2024 do świetlicy szkolnej zapisanych jest 140 uczniów uczęszczających do klas I-III.

W ciągu dnia, między godzinami 11.00 a 14.00, przebywa tu najwięcej dzieci – około 80, gdyż spotykają się wówczas dzieci z porannej i popołudniowej zmiany. Uczniowie uczestniczą w licznych zajęciach dydaktyczno – wychowawczych, mogą korzystać z wielu gier i zabawek, w które wyposażona jest świetlica. Organizowane są dla nich zabawy ruchowe i małe formy teatralne. W planie dnia zarezerwowano czas na odrobienie zadań, zjedzenie drugiego śniadania, spacer, zabawy sprawnościowe na sali gimnastycznej, placu zabaw oraz spacery. Często zajęcia są tak organizowane, aby dzieci mogły odpocząć przed i po lekcjach.

Świetlica szkolna realizuje cztery  podstawowe funkcje:

• opiekuńczą – czuwa nad zdrowiem i bezpieczeństwem,

• profilaktyczną – stymuluje procesy rozwojowe,

• reedukacyjną - wyrównywanie braków dydaktycznych,

• kompensacyjną – wyrównywanie szans zaniedbań.

Funkcje te realizowane są przez:

• wychowanie obywatelskie,

• kształtowanie postawy tolerancji,

• wdrażanie do postępowania zgodnego z zasadami demokracji,

• wychowanie prozdrowotne,

• kształtowanie odpowiedzialności i sumienności w wykonywaniu obowiązków,

• wychowanie ekologiczne,

• wychowanie przez kulturę,

• wychowanie regionalne.

Główne założenia pracy w świetlicy szkolnej:

1. Zapewnienie wszechstronnej opieki dzieciom przebywającym w świetlicy przed
            i po zajęciach lekcyjnych.

2. Dbanie o prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny.

3. Wdrażanie do kulturalnego zachowania.

4. Poszerzenie wiedzy narodowościowej.

5. Rozwijanie indywidualnych zdolności i zainteresowań.

6. Przyzwyczajanie dzieci do dokładnego, systematycznego i samodzielnego odrabiania zadań domowych.

7. Rozwijanie zainteresowań związanych z przyrodą.

8. Pogłębianie, rozszerzanie i utrwalanie wiadomości z różnych dziedzin.

9. Rozwijanie zdolności autorskich, recytatorskich, wokalnych w małej formie teatralnej w świetlicy.

10. Organizowanie zajęć integracyjnych dla wszystkich dzieci.

11. Systematyczne udzielanie pomocy uczniom słabszym.