• Kamishibai, papierowy teatr - czyli spotkanie w bibliotece

• 23.02.2023
        • Dnia 22 lutego uczniowie klasy 1b gościli w Bibliotece Pedagogicznej. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji innowacji pedagogicznej: Poznajemy zawody. Miało na celu zapoznanie dzieci z pracą bibliotekarza, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz ugruntowanie wiedzy uczniów na temat teatru Kamishibai, z którym spotkały się już w szkole. Tematem zajęć była historia Borsuka, który obraził się na swoich przyjaciół. Dzieci z uwagą słuchały treści opowiadania i chętnie rozmawiały na temat przyjaźni. Następnie namalowały portret swojego przyjaciela, który umieściły na wspólnym plakacie wraz z informacją, co według nich jest najważniejsze w przyjaźni.  To były bardzo kreatywne zajęcia i miło spędzony czas. Uczniowie z entuzjazmem angażowali się w rozmowę o wartości przyjaźni w życiu człowieka.

Wychowawczyni: Justyna Tabor

• Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

• 23.02.2023
        • Dzień Bezpiecznego Internetu został ustanowiony w 2004 r. Świętowany jest na całym świecie. Od kilku lat inicjujemy go również w naszej szkole, aby propagować działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamiać rodziców i nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa online oraz promować pozytywne wykorzystanie Internetu. W bieżącym roku DBI przypadał na 7 lutego, jednak ze względu na ferie jego obchody w szkole rozpoczęliśmy po powrocie do nauki i będziemy realizować aż do marca. W tym okresie nauczyciele oraz zainteresowani rodzice będą mogli poszerzać swoją wiedzę w zakresie profilaktyki zagrożeń online i edukacji cyfrowej w ramach webinarów DBI dostępnych ma stronie saferinternet.pl . Natomiast uczniowie z klas 1 — 3 uczestniczą w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez panie wychowawczynie oraz w spotkaniach online z organizatorami i partnerami DBI.

Justyna Tabor

• Ferie w Zakopanem

• 13.02.2023
        • Wspólnota Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej  działająca przy bazylice MB Bolesnej w Limanowej bierze czynny udział w życiu parafii. Poza zwykłą działalnością formacyjną przygotowujemy coniedzielną Mszę świętą z udziałem dzieci, a nasi członkowie biorą udział w konkursach, przeglądach piosenki religijnej zwłaszcza na ogólnopolskim konkursie "Vincentiana" w Krakowie, reprezentując tam wszędzie nasze miasto i parafię.

Każdego roku grupa wyjeżdża na wakacje i ferie zimowe, co  owocuje pogłębieniem więzi i przyczynia się do jeszcze efektywniejszej późniejszej pracy. Obecnie wspólnota liczy 117 osób, z czego połowa, dokładnie 60 osób wyjechało na tygodniowe ferie do Zakopanego, które odbyły się od 5 do 10 lutego 2023 r.

- Każdego dnia braliśmy czynny udział w Mszy świętej, którą sprawował ks. Jerzy Sowę CM  i głosił konferencje. Forma naszych wyjazdów jest zawsze modlitwą, formacją, ale i zabawą i wypoczynkiem. W tym roku w czasie ferii mieliśmy warsztaty klanzy, które prowadził Andrzej Wilk oraz warsztaty plastyczne, które  prowadziła s. Anna Jonkisz. Były też warsztaty robienia kartek świątecznych .

Dzieci nawiedziły i zapoznały się z historią dwóch sanktuariów: MB Cudownego Medalika na Olczy i MB Fatimskiej na Krzeptówkach. Wiele frajdy dzieci i młodzież mieli na kuligu, a także odwiedzając papugarnię i krainę lodu pod Wielką Krokwią.

- Planujemy już wakacje. Na początku lipca jedziemy na 4 dni do Krakowa na konkurs piosenki religijnej "Vincentiana", 7 osób z naszej wspólnoty wyjeżdża na ŚDM do Lizbony, a dużą grupą w sierpniu chcemy jechać do Kołobrzegu - mówi opiekunka wspólnoty.