Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Projekcie zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie i po zrealizowaniu zadań przewidzianych regulaminem konkursu „Szkoły Dobrego Wychowania” – w terminie od 5 maja do 15 grudnia 2016 roku uzyskaliśmy tytuł „Szkoła Dobrego Wychowania”.
Założeniem konkursu było kształtowanie postawy kulturalnego stylu bycia w różnych sytuacjach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na temat tolerancji w szkole i poza nią. Celem konkursu było także zapoznanie uczniów ze standardami dobrego wychowania oraz wskazanie, jaki ma ono wpływ na codzienne życie i relacje rówieśnicze.
Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły. W maju i czerwcu 2016 roku zrealizowaliśmy dwa pierwsze zadania konkursowe, natomiast kolejne wykonaliśmy do grudnia 2016 roku.
Informacja o zadaniach konkursowych:
1. Zorganizowanie wśród uczniów ogólnoszkolnego konkursu wiedzy na temat savoir vivre. W I etapie został przeprowadzony test wiedzy w klasach IV-VI Szkoły Podstawowej i I-III Gimnazjum. Uczniowie z klas I-III edukacji wczesnoszkolnej wykonali prace plastyczne pt. „Mistrz savoir – vivre”. W II etapie został przeprowadzony quiz na podstawie pytań zadawanych przez jury. W klasach I i II Gimnazjum konkurs „Mistrz savoir – vivre” również składał się z dwóch części. W pierwszej części uczniowie mieli napisać test składający się z 18 pytań zamkniętych i otwartych. Do konkursu zgłosiło się 20 chętnych uczniów. Spośród nich wybrano sześciu najlepszych.
W następnej części uczestnicy zostali poproszeni o napisanie krótkiej pracy na temat: „Moje zachowanie świadczy o mnie”. Zostały wybrane i nagrodzone trzy prace pisemne.
2. Przeprowadzenie między klasowych inscenizacji na temat znajomości i stosowania zasad dobrego zachowania na co dzień w stosunku do osób starszych, dorosłych i rówieśników. Do zrealizowania tego pomysłu zgłosili się uczniowie z klas IA, IB, IIA, IIID Gimnazjum. Uczniowie na podstawie własnego scenariusza dotyczącego savoir-vivru przedstawili krótkie scenki przy pomocy wychowawców i pedagoga szkolnego. Wszystkie inscenizacje zostały nagrane i w sposób profesjonalny zmontowane. Dotyczyły one następujących tematów: klasa IA przygotowała projekt w formie teleturnieju, w którym dziewczyny biorące udział w programie poznają zasady dobrego zachowania.
Drugi film został nakręcony przez uczniów klasy IIID w restauracji. Składa się z trzech scenek obrazujących zachowanie młodzieży, nagranych w konwencji jedna po drugiej, przedstawiającej najpierw niewłaściwe zachowanie, po którym następuje poprawne.
Kolejny nagrany film przedstawia zachowanie w teatrze. W realizację tego zadania zaangażowali się uczniowie klasy IB.
Oprócz filmów uczniowie wykonali również prezentacje multimedialne na temat zasad dobrego zachowania.
3. Wykonanie plakatu, którego temat przewodni brzmiał: „Mój wygląd świadczy o mnie”. Spośród bardzo licznej grupy uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nauczyciele jurorzy wytypowali najciekawsze prace plastyczne, które zostały wykonane różnymi technikami.
4. Przeprowadzenie pogadanek z uczniami na temat dobrego i złego wpływu środowiska na wychowanie i zachowanie młodego człowieka.
W realizację całego projektu zaangażowali się uczniowie ze wszystkich poziomów nauczania, dyrekcja, wychowawcy, rodzice oraz pedagog i psycholog szkolny.
Podsumowanie zadań zrealizowanych w trakcie konkursu nastąpiło w dniu apelu z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Zostali nagrodzeni autorzy najciekawszych prac, filmów i prezentacji multimedialnych, propagujących tematykę zasad savoir – vivru.