NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Zapraszamy wszystkich uczniów do zapoznania się z najnowszą ofertą książkową, zakupioną do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wśród nowości znajdziecie wiele ciekawych i godnych polecenia tytułów, pięknie wydane najpopularniejsze komiksy oraz kontynuację Waszych ulubionych serii książkowych. Mamy nadzieję, że z naszej oferty skorzystają nie tylko miłośnicy książek ale także mniej aktywni czytelnicy, którzy również znajdą coś dla siebie. Zapraszamy!
Wasza Biblioteka
PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI
W listopadzie biblioteka szkolna miała przyjemność przyjąć w poczet czytelników wszystkich uczniów klas pierwszych. Podczas lekcji dzieci zapoznały się z obowiązkami czytelnika i regulaminem wypożyczania, a także zasadami korzystania z biblioteki i czytelni. Kulminacyjnym punktem spotkania było ślubowanie, po którym uczniowie po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyli wybrane przez siebie książki, zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dla zachęty do czytania dzieci otrzymały upominki w postaci zakładek do książki. Mamy nadzieję, że pierwsze spotkanie z książką w szkole zaowocuje i w przyszłości będziemy mogli podziwiać i cieszyć się z mądrych, aktywnych i świadomych czytelników.
Aneta Ociepka
Urszula Piotrowska
Beata BurnusWARTO CZYTAĆ!
„Przeżyłem w książkach więcej niż gdziekolwiek indziej” (Neil Gaiman). Pod tym hasłem biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny dla klas 7 i 8. Młodzież poprzez twórczość starała się zachęcić rówieśników do sięgania po książki i przekonać ich jak wiele oferują czytelnikowi swoją treścią i formą. Powstały piękne, pomysłowe i niezwykle profesjonalne prace. Wysoki poziom ich wykonania sprawił, że jury postanowiło przyznać aż trzy I miejsca dla następujących uczniów: Urszuli Wadowskiej, Wiktorii Mól, Izabeli Gancarczyk, z kolei II miejsce otrzymała Kinga Palacz. Gratulujemy wszystkim zdolnym uczniom. Ideą konkursu było promowanie czytania
oraz nowości zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Prace zostaną wyeksponowane w bibliotece szkolnej.
Aneta Ociepka
Urszula Piotrowska
Beata BurnusWYPOŻYCZ KSIĄŻKĘ W CIEMNO
W Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych odbyła się kolejna edycja akcji promującej czytelnictwo – „Wypożycz książkę w ciemno”. Również w tym roku pomysł i forma wypożyczania wzbudziła zainteresowanie uczniów wszystkich klas. Była to świetna okazja, aby zachęcić dzieci i młodzież do odwiedzenia biblioteki i wypożyczenia książki „niespodzianki”. Akcja zakończyła się powodzeniem. Mamy nadzieję, że jej efekty przyczynią się do powiększenia liczby miłośników książek w naszej szkole.
Biblioteka szkolna
JESIENNE CZYTANIE
Październik jest miesiącem Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji odbyły się spotkania czytelnicze poświęcone popularyzacji czytelnictwa. Dzieci z klasy 0 i 3d chętnie wzięły udział w literackiej podróży z uwagą słuchając mądrych i wartościowych książek. Była to również świetna okazja do zaprezentowania nowości książkowych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który w tym roku realizuje biblioteka szkolna.
2024-2025
SPOTKANIE AUTORSKIE
Uczniowie z klasy 1c, 2a i 2b mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z panią Kariną Gamoń, lokalną autorką książek dla dzieci, położną, pielęgniarką i pasjonatką rymów. Pisarka zaprezentowała swoją twórczość wprowadzając dzieci w świat medyczny. Oprócz wysłuchania fragmentów książek dzieci miały możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności takich jak np.: opatrywanie ran, zakładanie wenflonów, robienie zastrzyków czy przeprowadzanie zabiegów. Czytanie połączone z warsztatami dało dzieciom mnóstwo zabawy i ciekawych doświadczeń. W trakcie zajęć dzieci zadawały autorce pytania i chętnie wypowiadały się na poruszane tematy. Spotkanie zostało zorganizowane przez bibliotekę szkolną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE
10 maja uczniowie klasy 6d uczestniczyli w zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej przeprowadzonych przez panią Agatę Jabłońską. Temat spotkania: „Czytać Czy warto?- debata nad książką i czytaniem.” Młodzież po wysłuchaniu wartościowego wykładu wzbogaconego prezentacją multimedialną miała okazję poprzez metody aktywizujące wypowiedzieć swoje własne zdanie na temat zalet czytania. Dodatkowo po zajęciach uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy poświęconej życiu i twórczości ks. płk. Józefa Jońca.
WARSZTATY KOMIKSOWE
W maju uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach zatytułowanych „Wypowiadam się przez komiks”, które zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Limanowej. Zajęcia poprowadziła pani Antonina Czech – miłośniczka i autorka komiksów, studentka kierunku graphic design i technologie wizualne Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Warsztaty rozpoczęły się od krótkiej prezentacji o zasadach tworzenia komiksów. Następnie każdy uczestnik zajęć przystąpił do przygotowania koncepcji i scenorysu własnego komiksu. Powstałe prace zaprezentowano na powarsztatowej ekspozycji w bibliotece. Udział w zajęciach pozwolił uczniom poszerzyć zainteresowania sztuką komiksową, rozwinąć wyobraźnię i kreatywność oraz zaprezentować swoje zdolności plastyczne, manualne.
8 MAJA DZIEŃ BIBLIOTEK I BIBLIOTEKARZA
W tym dniu w bibliotece szkolnej można było wylosować hasło motywacyjne. Takim działaniem biblioteka chciała zachęcić wszystkich do życzliwości i uśmiechu 😊 na co dzień. Zadbajmy o nasze wzajemne relacje, najmniejsze gesty płynące prosto z serca. Dzielmy się radością każdego dnia. To przecież od nas zależy dobra atmosfera w klasie, szkole i naszym otoczeniu.
PRZYJĘCIE NOWYCH CZYTELNIKÓW DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W styczniu i lutym biblioteka szkolna miała przyjemność gościć uczniów klas pierwszych, którzy oficjalnie zostali pasowani na czytelników. Dzieci zapoznały się z regulaminem oraz wszelkimi obowiązkami, które dotyczą wszystkich korzystających z biblioteki. Następnym i z pewnością najbardziej wyczekiwanym momentem było samodzielne wypożyczenie pierwszej książki, co sprawiło uczniom wiele radości. Dokonywanie wyborów i podejmowanie decyzji jest ważnym krokiem w byciu odważnym, samodzielnym, radzeniu sobie w różnych sytuacjach a jednocześnie kształtuje w przyszłości świadomego czytelnika. Dla zachęty w doskonaleniu umiejętności czytania dzieci otrzymały drobne upominki. Mamy nadzieję, że uczniowie będą często odwiedzać bibliotekę, korzystać z jej oferty i rozwijać swoje zamiłowania czytelnicze.
ROK 2024 ROKIEM RODZINY ULMÓW
„Oby w świadomości współczesnego pokolenia Ulmowie stali się niekwestionowanymi obrońcami życia
i patronami wielodzietnych rodzin.”W roku 2024 przypada 80. rocznica zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Markowej. Chcąc uczcić heroizm i poświęcenie rodziny dla drugiego człowieka, sejm postanowił uczynić ich patronami 2024 roku. Ulmowie zostali zabici przez niemieckiego okupanta za ukrywanie kilku rodzin żydowskich. 24 marca 1944 roku na oczach dzieci Niemcy zamordowali najpierw ukrywających się w gospodarstwie Ulmów Żydów, następnie Józefa i Wiktorię Ulma. Później zabili po kolei wszystkie dzieci: Stasię, Basię, Władzia, Frania, Antosię i Marysię. W czasie egzekucji zginęło też nienarodzone jeszcze dziecko Ulmów, gdyż Wiktoria była wówczas w zaawanasowanej ciąży. Ulmowie są przykładem bohaterstwa i oddania słusznej sprawie. W 1995 roku zostali oni uhonorowani przez Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Od 2016 roku w Markowej działa Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Od 2018 roku w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej – 24 marca – z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 10 września 2023 roku w Markowej rodzina Ulmów wraz z nienarodzonym dzieckiem została beatyfikowana przez Kościół Rzymskokatolicki i włączona do grona błogosławionych.
OBCOWANIE Z KULTURĄ – TEATRZYK KAMISHIBAI
„Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli.”
Grudzień to miesiąc kojarzony przez dzieci z zimową scenerią, a także ze Świętym Mikołajem, dobrymi uczynkami
i wsparciem dla potrzebujących. Taka właśnie tematyka została poruszona 5 grudnia 2023 roku na spotkaniu czytelniczym przez panią Barbarę Wysowską, pracownika Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej, zaproszoną
w ramach współpracy bibliotecznej z lokalnymi ośrodkami kultury. Za pomocą teatrzyku kamishibai uczniowie klasy 2d wraz z wychowawczynią panią Krystyną Włodarczyk wysłuchały opowiadania Ewy Stadtmuller pt.: „Trzy gwiazdki szczęścia”. Po przeczytaniu bajki przez zaproszonego gościa, dzieci podzieliły się własnymi refleksjami na temat radości z dawania innym, pomagania i uszczęśliwiania drugiego człowieka. Wykonały również własnoręcznie zdobione papierowe anioły, które zostały wyeksponowane w klasie.
…”- Zostały mi jeszcze trzy gwiazdki szczęścia – zaczął Rufus.
- Czego? – zdziwił się Krzyś.
- Szczęścia – powtórzył. – Pan Bóg dał mi ich cały worek, polecając, abym strzegł ich jak oka w głowie i rozdawał tylko tym dzieciom, które ich naprawdę potrzebują. Zostały mi do odwiedzenia jeszcze trzy domy. Jeśli nie znajdę w nich trojga nieszczęśliwych dzieci, podaruję ci jedną gwiazdkę.”…Biblioteka szkolna
TERAPEUTYCZNA MOC KSIĄŻKI
W listopadzie miał kontynuację rozpoczęty cykl biblioterapeutycznych spotkań czytelniczych dla dzieci z klas 0-3.
W tym właśnie miesiącu 14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, którego tegorocznym hasłem jest: „Czytanie daje siłę! Biblioterapia we wzmacnianiu rezyliencji”. Literatura terapeutyczna, wzmacnia odporność psychiczną, pomaga nam rozwijać umiejętności niezbędne do radzenia sobie z przeciwnościami, podpowiada nam jak właściwie reagować na niekorzystne sytuacje w życiu. Spotkania czytelnicze miały na celu ukazanie dzieciom poprzez twórczość literacką mądrych i wartościowych rozwiązań różnych sytuacji i problemów, a jednocześnie przy relaksującej muzyce dzieci mogły się wyciszyć, odprężyć i poprawić swoje samopoczucie.
W listopadowych spotkaniach wzięły udział dzieci z klas:
1c z panią Iloną Czeczótką,
3c z panią Mariolą Garncarz
2c z panią Bożeną Zoń
3a z panią Ewą Smoleń
3b z panią Ewa Ptaszek
1a z panią Małgorzatą Ociepką
Biblioteka szkolna
AKCJA „ZAPROPONUJ KSIĄŻKĘ”
14 listopada w naszej szkole została przeprowadzona akcja, której celem było zachęcenie do czytania książek polecanych przez innych, a także poznanie zainteresowań czytelniczych uczniów, aby przy zakupie nowości książkowych uwzględnić upodobania wszystkich miłośników książek. Wzięcie udziału w akcji polegało na wypełnieniu kartki dostępnej
w bibliotece i zapisaniu na niej nazwiska autora oraz tytułu wybranej, polecanej książki. Dzięki temu pomysłowi uczniowie mieli możliwość zaproponowania ciekawej literatury, którą chcieliby znaleźć w szkolnej bibliotece. Propozycje uczniów zostały zebrane, a spośród złożonych ofert wybrano i zakupiono najciekawsze tytuły. Inicjatorkami akcji były uczennice klasy 5a Antonina Wojtas i Milena Trynka, które we współpracy z biblioteką szkolną aktywnie włączyły się w promocję i przeprowadzenie tego przedsięwzięcia. Dziękujemy za zaangażowanie dziewczynek, ponieważ tego typu działania przyczyniają się do propagowania czytelnictwa, poszerzenia oferty książkowej poprzez wzbogacenie księgozbioru biblioteki
w nowe i ciekawe tytuły.
Biblioteka szkolnaKONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
„Dziecko, które lubi czytać, będzie dorosłym, który lubi myśleć.”
Czytanie to nieskończone źródło korzyści, z którego mogą czerpać wszyscy. Szczególnie istotne staje się ono w czasie procesu rozwojowego dzieci i młodzieży. Czytając lub słuchając opowieści młodzi czytelnicy przeżywają całą gamę emocji, jednocześnie ucząc się właściwych zachowań, przyswajając uniwersalne wartości, a przy tym – co ważne – dobrze się bawiąc.
I taki właśnie cel przyświecał zorganizowanemu 24 października 2023 roku w bibliotece konkursowi czytelniczemu dla klas 7 i 8 pt.: „Lepiej lub gorzej czytać każdy może”. Starsi uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności czytania i interpretacji fragmentów wybranych tekstów. W tym roku motywem przewodnim były mądre i wartościowe opowiadania z morałem. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu jury wybrało zwycięzców:
I miejsce – Emilia Oleksy kl. 8a
II miejsce – Jan Janczy kl. 7d
III miejsce – Antonina Biernat kl.7c
Wyróżnienie – Wiktoria Wątroba kl. 8b
Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody za udział, które ufundowała Rada Rodziców. Gratulujemy wszystkim umiejętności pięknego prezentowania języka ojczystego i odwagi w pokonywaniu stresu. Mamy nadzieję, że idea konkursu przyczyni się do rozbudzenia w uczniach zamiłowania do książki i kształtowania świadomego czytelnika.Biblioteka szkolna
"WYLOSUJ KSIĄŻKĘ"
Od wielu lat w październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To dobra okazja do zaznaczenia ważnej roli jaką odgrywa biblioteka w szkole. W 2023 roku święto obchodzone jest pod hasłem: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. W związku z tym organizowane są różnego rodzaju projekty, konkursy, akcje czytelnicze mające na celu rozwijanie aktywności twórczej uczniów, propagowanie czytelnictwa, zachęcenie do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej. Jednym z wydarzeń promujących czytanie i naszą bibliotekę była II edycja akcji pt.: „Wylosuj książkę”. W dniu 20 października wszyscy uczniowie oraz nauczyciele mogli losowo wypożyczyć wcześniej przygotowane pozycje książkowe. Uatrakcyjnienie formy wypożyczania poprzez losowanie szczególnie spodobało się młodszym czytelnikom, którzy tłumnie i niecierpliwie czekali w długiej kolejce. Mamy nadzieję, że wylosowana literatura wszystkim przypadła do gustu. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dziękujemy nauczycielom za współpracę.
Urszula Piotrowska
Aneta Ociepka
Beata BurnusTERAPEUTYCZNA MOC KSIĄŻKI
W październiku biblioteka szkolna rozpoczęła cykl biblioterapeutycznych spotkań czytelniczych dla dzieci z klas 0-3. Dzięki tej formie zajęć dziecko poznaje kulturę, obyczaje, historię, uczy się rozumieć świat, w którym żyje, a także rozwija wyobraźnię i pogłębia swoje zainteresowania. Opowiadania bajkoterapeutyczne pomagają również uczniom wyciszyć się, uspokoić i zrelaksować w codziennym zgiełku szkolnego korytarza. Równocześnie ważnym celem spotkań jest ukazanie wartości czytania i pozytywnego wpływu jaki ma na rozwój dziecka.
W spotkaniach wzięły udział dzieci z klasy 2b z p. Justyną Tabor, klasy 0 z p. Angeliką Noworolnik, klasy 2a
z p. Dorotą Orszulak i klasa 1b z p. Reginą Pajor.2023-2024
TYDZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W maju 2023 roku odbył się 20. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Włączając się w obchody tego święta i wychodząc naprzeciw czytelnikom biblioteka szkolna zorganizowała akcję promującą to miejsce i zachęcającą do czytania. Każdy z uczniów przy wypożyczeniu książki mógł wylosować „cytat niespodziankę”, który skłaniał do pozytywnego myślenia, refleksji i zwiększał motywację do działania. Przy tej okazji panie bibliotekarki zaprezentowały gazetkę ścienną, na której wyeksponowały różnego rodzaju „skarby” pozostawione przez czytelników w książkach, odnajdywane i zbierane przez wiele lat. Gazetka okazała się dużą atrakcją i wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Głównym celem tego przedsięwzięcia było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz przypomnienie o szerokiej i różnorodnej ofercie biblioteki, dostosowanej do wielu potrzeb, gdzie każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie.
Urszula Piotrowska
Aneta Ociepka
Beata Burnus
CZYTELNICZE WYZWANIA WALENTYNKOWE
Luty jest miesiącem, który niewątpliwie kojarzony jest z Dniem Świętego Walentego obchodzonym na całym świecie jako święto zakochanych. Z tej okazji biblioteka szkolna zainicjowała akcję czytelniczą skierowaną do wszystkich uczniów zainteresowanych tematyką miłosną. Akcja polegała na podjęciu wyzwania czytelniczego wymagającego od uczestnika zagłębienia się w literaturę i wyszukania konkretnych informacji. Istniała również możliwość wykazania się inwencją twórczą i napisania pięknych życzeń walentynkowych. Dziękujemy i gratulujemy uczniom, którzy spróbowali swoich sił i podjęli to wyzwanie.Urszula Piotrowska
Aneta Ociepka
Beata Burnus
BIBLIOTECZNY TEATR ILUSTRACJI – KAMISHIBAI
W dniu 26 stycznia 2023 roku w klasie 1b odbyło się spotkanie czytelnicze, mające na celu zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez papierowy teatr obrazkowy – kamishibai. Jest to forma opowiadania, czytania książek wywodząca się z Japonii. Panie z biblioteki wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę na wzór teatrzyków marionetkowych, przedstawiły dzieciom historię Juliana Brudzewskiego pt.: „Legenda o Skarbniku”. Taka forma czytania zdecydowanie skupiła uwagę dzieci oraz zwiększyła atrakcyjność opowiadania. Na koniec dzieci podzieliły się wrażeniami z wysłuchanej bajki.
Urszula Piotrowska
Aneta Ociepka
Beata Burnus
KONKURS CZYTELNICZY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
„Nie chcę pisać dla dorosłych. Chcę pisać dla czytelników, którzy potrafią czynić cuda. Tylko dzieci czynią cuda, kiedy czytają.”
Astrid Lindgren
Astrid Lindgren jest jedną z najpopularniejszych pisarek wśród dzieci i młodzieży. Napisała prawie 100 książek dla dzieci, przetłumaczonych na ponad osiemdziesiąt języków, od afrykańskich i indoeuropejskich do przeróżnych wschodnich, takich jak: azerbejdżański, kirgiski, uzbecki i wiele innych. Dzieci z Bullerbyn, Pippi Pończoszanka, Emil ze Smalandii, Bracia Lwie Serce, Lotta z ulicy Awanturników, Ronja córka zbójnika, to tylko niektóre tytuły znanych na całym świecie książek szwedzkiej pisarki. Z okazji 115. rocznicy urodzin Astrid Lindgren i Dnia Postaci z Bajek 24 listopada biblioteka szkolna zorganizowała konkurs dla uczniów klas II-III szkoły podstawowej „Co słychać u bohaterów Astrid Lindgren?” Konkurs polegał na pięknym przeczytaniu i zinterpretowaniu fragmentu dowolnej książki tej autorki. Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Po prezentacji utworów, jury wyłoniło zwycięzców konkursu. Nagrody dla wszystkich uczestników ufundowała Rada Rodziców.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce – Alicja Tabor kl. 2c
II miejsce – Tobiasz Ryś kl. 2a
III miejsce – Julia Sromek kl. 3c
Urszula Piotrowska
Beata Burnus
Aneta Ociepka
„PRZERWA NA CZYTANIE”
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza szkoła włączyła się w III Międzynarodową edycję „Przerwy na czytanie”. Organizatorem akcji przeprowadzonej 27 października 2022 roku była biblioteka szkolna. W inicjatywie wzięło udział około 200 uczniów wraz z nauczycielami. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Projekt miał na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli oraz uświadomienie, że czytanie jest ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Wszystkim osobom biorącym udział bardzo dziękujemy.
Beata Burnus
Urszula Piotrowska
Aneta Ociepka
PASOWANIE KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Jak co roku z ogromną przyjemnością biblioteka szkolna gościła uczniów klas pierwszych wraz z wychowawcami. Podczas lekcji przyszli czytelnicy biblioteki poznali regulamin wypożyczania, zasady korzystania z niej oraz nauczyli się jak obchodzić się z książką, aby jak najdłużej służyła im i ich rówieśnikom. Dzieci miały również okazję do zadawania pytań i poznania ciekawostek dotyczących księgozbioru biblioteki. Wreszcie po złożonym przyrzeczeniu nastąpił najbardziej wyczekiwany moment wypożyczenia pierwszej książki. Na zakończenie dzieci otrzymały przydatne w czytaniu zakładki i obiecały, że będą częstymi gośćmi w bibliotece szkolnej.Aneta Ociepka
Beata Burnus
Urszula Piotrowska
2022-2023
„KSIĄŻKA CHRONI”. WSPARCIE DLA DZIECI Z UKRAINY
Biblioteka szkolna włączyła się w akcję pt. „Książka chroni” organizowaną przez Fundację Powszechnego Czytania. Celem akcji było dostarczenie książek dla dzieci uchodźców z Ukrainy do bibliotek, świetlic i ośrodków opieki, a jednocześnie wsparcie dla ukraińskich wydawców. Po zgłoszeniu chęci wzięcia udziału w akcji, biblioteka otrzymała pakiet książek w języku ukraińskim. Dzięki temu dzieci z Ukrainy uczęszczające do naszej szkoły będą miały możliwość czytania w swoim ojczystym języku. Książki zostaną udostępnione już od nowego roku szkolnego.
Urszula Piotrowska
Aneta Ociepka
TYDZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Z tej okazji 12 i 17 maja 2022 roku w bibliotece szkolnej odbyły się spotkania czytelnicze. Zaproszone zostały klasy 0 wraz z wychowawcami. Po zapoznaniu się z zasadami pracy biblioteki, a także rolą książki w naszym życiu, dzieci wysłuchały opowiadań Anny Piekarskiej pt.: „Wyprawa w nieznane” oraz „Kieszonkowy Czarodziej”. Przedstawione historie z serii książek „Bajkowe Wychowanie” przybliżyły problematykę samodzielności dziecka, zdobywania nowych umiejętności, pokonywania trudności oraz rozumienia i kontrolowania własnych emocji. Dzieci chętnie uczestniczyły w rozmowie na temat poruszonych zagadnień. Na koniec wykonały ilustrację związaną z tematyką książki. Spotkania czytelnicze miały na celu uświadomienie roli biblioteki oraz wartości głośnego czytania dzieciom.
Urszula Piotrowska
Aneta Ociepka
AKTYW BIBLIOTECZNY
W naszej bibliotece działa aktyw biblioteczny, do którego należą uczniowie zainteresowani książkami, czytelnictwem oraz chętni do pomocy w codziennej pracy biblioteki. W tym roku szkolnym w aktywie bibliotecznym uczestniczą uczennice z klasy 5d: Klaudia Duchnik, Aleksandra Guzik, Natalia Liszka i Magdalena Guzik. Dziewczyny bardzo chętnie dyżurują przy wypożyczaniu, wyszukiwaniu oraz układaniu książek na półkach. Powierzoną pracę wykonują bardzo starannie, są obowiązkowe, systematyczne i sumienne. Ich praca jest dla nas wielką pomocą, dlatego została ona nagrodzona książkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Bardzo im za to dziękujemy!
Urszula Piotrowska
Beata Burnus
Aneta Ociepka
WIERSZYKARNIA
Dnia 25 listopada 2021 roku odbył się konkurs recytatorski pt. „Wierszykarnia” zorganizowany przez bibliotekę szkolną. W konkursie wzięły udział dzieci z klas I-III , które zaprezentowały wiersze znanej poetki, autorki literatury dziecięcej - Danuty Wawiłow. Poziom konkursu okazał się bardzo wysoki. Jury miało nie lada kłopot aby wyłonić najlepszych. Zwycięzcą konkursu została Olga Karpierz z kl. 2b, drugie miejsce zajęła Antonina Wojtas z kl. 3a, a na trzecim miejscu uplasowała się Zuzanna Koczanowicz z kl. 3a. Wyróżnienia zdobyli Magdalena Sułkowska z kl. 1c oraz Adrian Rapacz z kl. 3d. Wszyscy zwycięzcy i uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Organizowanie tego typu przedsięwzięć uczy dzieci zdrowej rywalizacji, pokonywania tremy oraz uwrażliwia na piękno poezji i ćwiczy pamięć. Konkurs wyłonił wiele talentów, którym warto się przyjrzeć i doskonalić je na przyszłość.
Aneta Ociepka
Urszula Piotrowska
Beata Burnus
NOWI CZYTELNICY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W listopadzie 2021 roku w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste przyjęcie w poczet czytelników dzieci z klas pierwszych. Podczas lekcji uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki oraz dowiedzieli się jak dbać o książki i własne zdrowie przy czytaniu. Po złożeniu uroczystego przyrzeczenia nadszedł czas na wypożyczenie pierwszej książki. Na koniec dla uprzyjemnienia czytania dzieci otrzymały drobne upominki.
Aneta Ociepka, Urszula Piotrowska, Beata Burnus
„WYPOŻYCZ KSIĄŻKĘ W CIEMNO”
Dnia 21 października 2021 roku biblioteka szkolna przeprowadziła akcję czytelniczą „Wypożycz książkę w ciemno”. Projekt zorganizowany z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych miał na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli oraz zachęcenie do czytania. Aby wziąć udział w akcji należało odwiedzić bibliotekę w tym dniu i wybrać jedną spośród przygotowanych książek. Zainteresowanie wydarzeniem okazało się bardzo duże, co zaowocowało ogromną ilością wypożyczeń. Szczególnie cieszy fakt, że oprócz dzieci, które zawsze chętniej odwiedzają bibliotekę, równie licznie zaangażowali się w akcję uczniowie klas 4-8. Mamy nadzieję, że zorganizowanie tego typu przedsięwzięcia sprawiło uczniom dużo radości.Aneta Ociepka, Urszula Piotrowska, Beata Burnus
LEGENDA O JANOSIKU
W dniu 24 września 2021 roku biblioteka szkolna zorganizowała wycieczkę dzieci ze świetlicy na przedstawienie teatralne pt.: „Legenda o Janosiku” do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej. Inscenizacja została zorganizowana w ramach projektu: „Literatura bez granic-transgraniczne związki literackie”. Na deskach teatralnych Limanowskiego Domu Kultury zaprezentowali się młodzi aktorzy z kółka teatralnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Limanowej.
Aneta Ociepka, Urszula Piotrowska
2021-2022
23 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.
23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.Ciekawostki:
- W Japonii jest specjalne słowo, które określa manię kupowania książek, których nie ma zamiaru się przeczytać. To słowo to „tsundoku”.
- „Bibliosmia” to z kolei słowo, które w języku angielskim oznacza zamiłowanie do wąchania starych książek.
- To zaskakujące, ale strony w książkach zaczęto numerować dopiero
w XVI wieku, a przecinki w tekstach pojawiły się dopiero na przełomie
XV i XVI wieku.
- Pierwsza książka, która została napisana z pomocą maszyny do pisania to „Przygody Tomka Sawyera”.
- Trzy najbardziej poczytne książki w historii ludzkości to: Biblia, Czerwona książeczka Mao Tse-Tunga i seria o Harrym Potterze.
- Kto jest światowym rekordzistą w liczbie napisanych książek? Polak! Mowa o Józefie Ignacym Kraszewskim (żyjący w latach: 1812 – 1887), który napisał ponad 600 powieści.
- Najbardziej zapaleni czytelnicy mieszkają w Indiach. Hindusi poświęcają na czytanie średnio ponad 10 godzin tygodniowo.
- W Japonii wydrukowano zapachową książkę kucharską. Żeby poznać aromat danej potrawy, pociera się kartkę nadgarstkiem.
- Analfabetyzm to nadal aktualny problem. 1 na 5 dorosłych osób na świcie nie potrafi czytać.
- J.R.R. Tolkien napisał „Władcę pierścieni” na maszynie, używając tylko dwóch palców.
- Statystycznie, strona, na której czytelniczy najczęściej tracą zainteresowanie i porzucają książkę to strona numer 18.
25 MARCA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA
W tym dniu celebrujemy twórczość legendarnego i najpopularniejszego w historii pisarza fantasy - J.R.R. Tolkiena. Wspominamy jego postać i dorobek literacki.
W fikcyjnym świecie Tolkiena data 25 marca ma duże znaczenie, ponieważ właśnie tego dnia obchodzono Upadek Saurona (postać ze stworzonej przez Tolkiena mitologii Śródziemia, władca Mordoru, zły duch, który przybiera różne postaci cielesne) poprzez zniszczenie pierścienia przez Frodo Gagginsa i tym samym zakończenie wojny o pierścień (symbol potęgi, kontroli i władzy).
Światowy Dzień Czytania Tolkiena to święto obchodzone od 2003 roku z inicjatywy światowego fanklubu The Tolkien Society. Tego dnia biblioteki i placówki kulturowe organizują różnego rodzaju wydarzenia dotyczące twórczości J.R.R. Tolkiena – konkursy, panele dyskusyjne, imprezy cosplayowe (artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w postać fikcyjną).
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA ZREALIZOWANY
Biblioteka szkolna zakończyła realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Dzięki wsparciu finansowemu w ramach tego programu biblioteka wzbogaciła się o 911 egzemplarzy książek w tym dużej ilości lektur, nowości książkowych, serii, bestsellerów. Przeprowadzono szereg ciekawych działań. O wszystkich wydarzeniach informowano na bieżąco na stronie internetowej szkoły i biblioteki. Oprócz szkolnych projektów, uczeń naszej szkoły wziął również udział w V edycji pozaszkolnego czytelniczego konkursu plastycznego na plakat promujący czytelnictwo pod hasłem: „Dobry zwyczaj wypożyczaj”. Konkurs zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Limanowej. Miło nam poinformować, że Igor Twaróg uczeń klasy czwartej zdobył I miejsce w tym prestiżowym konkursie.
Podsumowując, zakończony program przyczynił się do zwiększenia zainteresowania książką, otworzył możliwości do realizowania ciekawych działań w bibliotece i szkole. Mamy nadzieję, że nowa, różnorodna i ciekawa literatura dostarczy wielu wrażeń młodym czytelnikom.
UCZEŃ NASZEJ SZKOŁY ZWYCIĘZCĄ CZYTELNICZEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO...
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowanego przez bibliotekę szkolną, uczeń naszej szkoły wziął udział w V edycji czytelniczego konkursu plastycznego na plakat promujący czytelnictwo pod hasłem „Dobry zwyczaj wypożyczaj”. Konkurs zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Limanowej. Miło nam poinformować, że Igor Twaróg uczeń klasy 4a zdobył w tym konkursie I miejsce. Gratulujemy i zachęcamy wszystkie dzieci do brania udziału w tego typu przedsięwzięciach.
Nagrodzona praca ucznia
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w setną rocznicę powstania maskotki w 2002 roku. Wszystko zaczęło się w 1902 roku kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent kazał uwolnić zwierzątko. Jeden ze świadków zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał pewien producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Prace plastyczne dzieci klas 1-3
„CZYTAĆ KAŻDY MOŻE”
10 listopada 2020 roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla uczniów klas IV i V szkoły podstawowej pt.: „Czytać każdy może”. Zadaniem uczestników było zrobienie ilustracji do swojej ulubionej książki i zachęcenie swoją pracą do jej przeczytania. Konkurs wpisał się w ideę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który w obecnym roku realizuje biblioteka szkolna. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom biorącym udział w konkursie.
Nagrodzeni uczniowie:
Dominika Śmierciak kl. 4b
Klara Wójcik kl. 4a
Aleksandra Guzik kl. 4d
Magdalena Guzik kl. 4d
Anita Gaik kl. 4c
„MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”
W listopadzie 2020 roku w naszej szkole uczniowie klas pierwszych po raz kolejny otrzymali Wyprawki Czytelnicze, przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W skład Wyprawki weszły: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów: „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania. Głównym celem projektu jest rozbudzanie w dzieciach miłości do czytania już od najmłodszych lat, zachęcanie rodziców i opiekunów do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem i budowania w ten sposób trwałych więzi. Zadaniem projektu było również przypominanie o korzyściach wynikających z czytania dla rozwoju dziecka, a także umożliwianie bezpłatnego dostępu do mądrych i pięknie zaprojektowanych książek – z tekstami i ilustracjami najwybitniejszych polskich twórców. Książki zostały rozdane dzieciom przez wychowawców.
KAMISHIBAI
Jedną z ciekawszych form czytania książek, którą proponujemy najmłodszym dzieciom jest teatrzyk Kamishibai. 27 października 2020 roku została zaproszona pani Marzena Banach z biblioteki ze Szkoły Podstawowej w Starej Wsi Wola. Zaprezentowała ona dzieciom z klasy 2d i 3b opowiadanie Magdaleny Zarębskiej pt.: „Bajka o Wiśle”. Uczniowie bardzo chętnie wysłuchali bajki. Na jej podstawie wykonali prace plastyczne, które zostały wyeksponowane w bibliotece.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W październiku 2020 roku w poczet czytelników biblioteki naszej szkoły przyjęci zostali uczniowie klas pierwszych. Po zapoznaniu z zasadami wypożyczania i korzystania z biblioteki i czytelni dzieci uroczyście zostały pasowane na czytelnika. Na pamiątkę wszyscy otrzymali upominki w formie zakładek do książek.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Jak co roku w październiku świętujemy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji 21 października 2020 roku nasza biblioteka zorganizowała „Dzień Głośnego Czytania”, który stał się również coroczną tradycją. Głośne czytanie we wszystkich klasach ma na celu zachęcenie uczniów do sięgania po książki i przypomnienie jak ważną rolę pełni biblioteka – skarbnica książek.
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. W związku z tym biblioteka szkolna otrzymała dofinansowanie na zakup książek. Głównym celem projektu jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci oraz młodzieży. W ramach tego biblioteka szkolna zaplanowała wiele akcji i działań czytelniczych. Zachęcamy wszystkich czytelników oraz nauczycieli do włączenia się w realizację projektu. Mamy nadzieje, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.
2020-2021
XIX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM
XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom!
W dniach od 30 maja do 7 czerwca 2020 roku przypada XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.
Biblioteka szkolna zachęca do wspólnego czytania.
Poniżej podajemy kilka linków do ciekawych bajek oraz opowieści o zwierzętach.
„Leśne opowieści”
https://www.youtube.com/watch?v=cs706BU_7wU
W. Bruce Cameron „Był sobie pies”
https://www.youtube.com/watch?v=dZM_tbPvCF4
Holly Webb „Fred się zgubił”
https://www.youtube.com/watch?v=eOM2fxxWGmY
Holly Webb “Zabawy z Urwisem”
https://www.youtube.com/watch?v=p4dPSSGKRec
MARIA KONOPNICKA
23 maja przypada 178. rocznica urodzin znanej poetki Marii Konopnickiej. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami z jej życia.
Maria Konopnicka, a właściwie Maria Wasiłowska przyszła na świat w 1842 roku w Suwałkach w rodzinie prawniczej. W latach 1855-1856 uczyła się na pensji Sakramentek w Warszawie, gdzie zaprzyjaźniła się z Elizą Orzeszkową. W 1862 roku wyszła za ziemianina Jarosława Konopnickiego i osiadła z nim w Bronowie pod Łęczycą, później wyjechała z mężem za granicę. W 1870 roku został wydrukowany pierwszy wiersz Konopnickiej. W 1877 roku Maria Przeniosła się do Warszawy. Lata 80 opiewały w liczne sukcesy literackie, aktywny udział w życiu artystycznym i społecznym, redagowaniu pism dla kobiet (Świt). Konopnicka angażowała się m. in. w protest przeciwko akcji germanizacyjnej w zaborze pruskim. W 1903 roku z okazji 25-lecia pracy literackiej otrzymała w darze od społeczeństwa dworek w Żarnowcu koło Krosna – ale nie spędziła w nim wiele czasu, gdyż dużo podróżowała. W latach 1905-1907 organizowała po upadku rewolucji pomoc dla uwięzionych rodzin. Umarła w 1910 roku we Lwowie. Maria Konopnicka była wrażliwa na krzywdę społeczną, szczególnie chłopską. W swoich utworach ubolewała nad tym, że chłopi są niedoceniani i bagatelizowani. Do jej najsłynniejszych utworów możemy zaliczyć: zbiór nowel „Dym”, „Mendel Gdański”, „Nasza szkapa”, utwory dla dzieci: „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Na jagody” oraz wiersze: „Rota”, „Stefek Burczymucha”.Zachęcamy do zajrzenia na stronę wierszykidladzieci.pl gdzie można znaleźć jej utwory dla młodszych czytelników.
JAN PAWEŁ II
100. ROCZNICA URODZIN PAPIEŻA POLAKA
CIEKAWOSTKI
Karol Wojtyła był pierwszym biskupem Rzymu nie - Włochem od 1522 roku. Był także pierwszym Słowianinem i oczywiście pierwszym Polakiem sprawującym ten urząd.Papież Polak pobił wszystkie rekordy, jeśli chodzi o podróże zagraniczne - odbył ich 104. Odwiedził 132 kraje, 900 miejscowości. W drodze spędził 586 dni, pokonał 1 650 900 kilometrów. Wyliczono, że w czasie tych podróży wygłosił 2,4 tys. oficjalnych przemówień.
Pontyfikat Karola Wojtyły był niezwykły także dlatego, że jako pierwszy papież odwiedził synagogę, meczet i kościół luterański.
Jan Paweł II był "rekordzistą" jeśli chodzi o liczbę beatyfikacji i kanonizacji. Podczas 140 beatyfikacji ogłosił 1318 osób błogosławionymi, a w czasie 55 kanonizacji 478 osób ogłosił świętymi.
Jan Paweł II był "pierwszy" także w wielu przyziemnych sprawach. Żaden poprzedni papież nie czytał bez okularów i nie nosił na ręce zegarka. Karol Wojtyła był oryginalny także, ze względu na zamiłowanie do sportu - jeździł na nartach, pływał kajakiem i uprawiał wspinaczkę górską.
Karol Wojtyła znał 7 języków obcych. Biegle władał angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, mówił także po łacinie. Papież - Polak przemawiał także po litewsku, ukraińsku, węgiersku i czesku.
Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który napisał list do dzieci.
BIBLIOTEKA O WAS PAMIĘTA
Mimo, iż szkolna biblioteka nie może przyjmować czytelników, nie znaczy to, że o nich zapomniała. Pamiętamy o Was i mamy nadzieję, że Wy również pamiętacie o bibliotece i czytaniu. Mamy do dyspozycji ogromną przestrzeń wirtualną i pragniemy Wam przybliżyć ciekawe projekty i inicjatywy dużych bibliotek polskich, aby wspierać i szerzyć naszą wspólną pasję – czytanie.
Zachęcamy skorzystajcie z tej oferty.
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
DZIAŁANIA:
• Z domu dziś nie wyjdzie nikt: zespół Mediateki stworzył debiutancki komiks. Poznajcie
losy nowych bohaterów - Z domu dziś nie wyjdzie nikt.
• Książka i sztuka do naszych domów puka: spotkanie z teatrzykiem kamishibai pt. Kotka
Milusia oraz gry i zabawy zręcznościowe z kotem i myszami.• Liczyć się uczymy i świetnie się bawimy: spotkanie z teatrzykiem kamishibai O panach palcach oraz zabawy paluszkowe oraz naśladowcze.
STRONA MBP
MEDIATEKA MBP
Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich
DZIAŁANIA:
• Cykl ,,Jaka to Bajka? - filmiki z czytanymi fragmentami książek dla dzieci, do odgadnięcia tytułu.
JAKA TO BAJKA?
Miejska Biblioteka Publiczna w Ustroniu
DZIAŁANIA:
• Akcja Apteka Literacka - fragmenty wybranych książek prezentowane w krótkich filmikach.
• Filmiki z czytaniem książek dla dzieci.
APTEKA LITERACKA
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. I. Kraszewskiego w Bełchatowie
DZIAŁANIA:
• Akcja czytania dzieciom on-line bajek – pracownicy biblioteki w roli fachowych
opowiadaczy.
FACEBOOK BIBLIOTEKI
STRONA BIBLIOTEKI
Biblioteka Publiczna w Krynicy Zdroju
DZIAŁANIA:
• Teatrzyk kamishibai – historia pt. „Krynicka Kropelka”. Opowieść tytułowej Krynickiej
Kropelki, wędrującej po ważnych dla Krynicy miejscach, czyta pani Halina Fedorczak ze Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, prezentację prowadzi Anna Oleksy z Biblioteki Publicznej w Krynicy- Zdroju.
FACEBOOK BIBLIOTEKI
YOUTUBE BIBLIOTEKI
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze
DZIAŁANIA:
Akcja #NONSTOP NORWID
• Salonik poetycki - codzienna dawka wierszy autorstwa różnych poetów.
• Poczytajki – to propozycja adresowana do najmłodszych. W tym miejscu bibliotekarze
i przyjaciele Biblioteki Norwida czytają dzieciom bajki, wierszyki i opowiadania.
• Lekturniczek – Miejsce, w którym uczniowie znajdą informację o tym, gdzie w Internecie dostępne są interesujące ich lektury w postaci ebooków i audiobooków.
• Opowieści na każdy tydzień - różnego rodzaju przypowieści z różnych stron świata mające na celu podnieść na duchu czytelników.
• Czytanie Tolkiena - bibliotekarze czytają fragmenty książki Tolkiena w formie wideo.
STRONA BIBLIOTEKI
FACEBOOK BIBLIOTEKI
YOUTUBE BIBLIOTEKI
INSTAGRAM BIBLIOTEKI
GÓRA MEDIÓW – ZIELONOGÓRSKA MEDIATEKA
Filia nr 1 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie
DZIAŁANIA:
• Wirtualne wycieczki do muzeum i galerii sztuki.
• Halo, tu literatura! Literatura poszukująca czytelnika, czyli prezentowanie fragmentów różnych powieści w formie on-line oraz propozycje oferowane przez pisarzy publikujących w sieci własne powieści w odcinkach. Oferta zachęcająca do czytania wedle zasady “po nitce do kłębka” dla niezdecydowanych i poszukujących wyborów lekturowych – w poniedziałki i czwartki.
• Literackie mosty - znaczące ekranizacje powieści, sztuk dramatycznych i innych tekstów literackich mogą zachwycić także wyjątkowymi kompozycjami muzycznymi. I takie mariaże sztuk – literatury, filmu i muzyki będą prezentowane codziennie.
FACEBOOK BIBLIOTEK
Źródło: Na podstawie listy opublikowanej przez Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.
DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK
Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku rozpoczyna Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja. Ma na celu promocję czytelnictwa i bibliotek, podkreślanie roli czytania oraz bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji.
Hasłem Tygodnia Bibliotek 2020 roku jest „Zasmakuj w bibliotece”.
WARTO PRZECZYTAĆ
Recenzje ciekawych książek
Klasy 1-3:
Zofia Stanecka – “Tajemnica namokniętej gąbki”
W szkole Bartka zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Z rąk nauczycielki wyślizguje się namoknięta gąbka. W znalezionych trampkach pełno zielonych glonów. Bartek z Ziutkiem postanawiają wyjaśnić tajemnicę namokniętej gąbki...Anna Kaszuba-Dębska “Poczet królowych polskich”
25 portretów monarchiń polskich, tych znanych i tych zapomnianych. Każda z bohaterek zwierza się ze swoich problemów, wspomina czasy, marzenia, tęsknoty. Okazuje się, że bycie królową nie oznaczało życia jak w bajce...Klasy 4-6:
J.K. Rowlling “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”
Newt Skamander przez długie lata śledził rożne dziwaczne zwierzęta. Teraz opisuje je w kolejności alfabetycznej...Joseph Delaney “Aberrations. Bestia się budzi”
Autor zaprasza do świata fantasy z niebezpiecznymi potworami, ciekawymi bohaterami i przygodami. Opowieść o odwadze i gotowości do poświęceń...Klasy 7-8:
Ewa Nowak “Notes młodej pisarki”
Autorka podpowiada jak dobrze pisać, aby odnieść sukces osobisty. Od rozgrzewki po wydanie powieści. Mnóstwo porad, wskazówek, nie tylko dla osób marzących o pisarskiej karierze...Maria Iwaszkiewicz “Kuchnia Iwaszkiewiczów. Przepisy i anegdoty”
Co jadało się w domu Jarosława Iwaszkiewicza? Córka wybitnego pisarza wspomina młodość, zapachy, smaki...
CYTATY O KSIĄŻKACH
Tom Masson “70 milionów książek w bibliotekach, ale ta jedna, którą bardzo chcesz przeczytać jest zawsze wypożyczona.”
J.W. Eagan “Nigdy nie oceniaj książki po filmie.”
G.K. Chesterton “Dobra powieść powie ci prawdę o jej bohaterze. Zła powieść powie ci prawdę o jej autorze.”
Mary Ann Shaffer “Od wielu lat chodzę do księgarni, zawsze znajdując tą książkę, którą chciałam - i jeszcze trzy, o których nie wiedziałam, że je chcę.”
George R.R Martin “Żyłem tysiącem żyć, przeżyłem tysiąc miłości. Chodziłem po odległych światach i widziałem koniec czasu. Ponieważ czytam.”
Cyceron “Ludzie mówią, że życie to jest to, ale ja wolę sobie poczytać.”
Agnieszka Osiecka “Każde życie, powiadasz, to materiał na książkę. Czy aby na pewno? Czy moje też? Każda książka, powiadasz, to materiał na życie. Moja też?”
Fran Lebowitz “Pomyśl, zanim coś powiesz. Poczytaj, zanim pomyślisz.”
J. K. Rowlling “Jeżeli nie lubisz czytać, to znaczy, że nie znalazłeś odpowiedniej książki.”
Henryk Sienkiewicz “Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra...”
Neil Gaman “Książka to sen, który trzymasz w rękach.”
Nikołaj Gogol “Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie.”
Carlos Ruiz Zafon “Ja sobie poczytam, bo życie jest krótkie.”
Jerzy Pilch ”Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać.”
ZALETY CZYTANIA
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada na 23 kwietnia (czwartek). Dzień ten od 1995 roku corocznie organizowany jest przez UNESCO. Celem święta jest promowanie czytelnictwa oraz poruszanie problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej. Święto narodziło się w Katalonii. To szczególne święto wszystkich czytelników, bibliofilów i miłośników książek. UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.
Polecamy link do obejrzenia krótkiego filmiku - Dzieje książki
https://youtu.be/DVW-JE4_ujU
LEARNINGAPPS
Darmowa platforma internetowa LearningApps.org z interaktywnymi ćwiczeniami. Uczniowie mogą, bez konieczności rejestraji, czy logowania, korzystać z zamieszczonych na platformie interaktywnych modułów – ćwiczeń takich jak: quiz, zadania z lukami, pasujące pary, memory, krzyżówka, wykreślanka, grupowanie i wiele innych.
https://learningapps.org/
Połącz pasujące pary dla kl. 1-3
https://learningapps.org/4421626
Czytanie ze zrozumieniem kl. 0-1
https://learningapps.org/8375923
Milionerzy kl. 4-5
https://learningapps.org/2819125
Dopasuj cechy legend i baśni kl. 6
https://learningapps.org/5219654
Lektury kl. 4-8
https://learningapps.org/index.php?category=100&subcategory=4628&s =
Bajki
https://learningapps.org/index.php?category=100&subcategory=8676&s =
Baśnie
https://learningapps.org/index.php?category=100&subcategory=12600&s =
Ortografia
https://learningapps.org/index.php?category=100&subcategory=3260&s =
121 ROCZNICA URODZIN EWY SZELBURG-ZAREMBINY
Ewa Szelburg-Zarembina (właściwie Irena Ewa Szelburg urodzona
10 kwietnia 1899 roku w Bronowicach, zmarła 28 września 1986 roku w Warszawie) – polska powieściopisarka, poetka, dramaturg, eseistka, najbardziej znana z twórczości dla dzieci
i młodzieży. Urodziła się jako córka Antoniego, ogrodnika dworskiego i Elżbiety
z Kałużyńskich, która wykonywała zawód krawcowej. Wkrótce rodzina przeniosła się do Nałęczowa, gdzie Ewa Szelburg uczęszczała do szkoły. W 1916 roku ukończyła gimnazjum Władysława Kunickiego w Lublinie. W latach 1918–1922 studiowała filologię polską i pedagogikę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1921–1928 pracowała jako nauczycielka w seminariach pedagogicznych. W okresie okupacji była działaczką podziemia oświatowego i redaktorką konspiracyjnego miesięcznika „W świetle dnia”. Debiutowała w 1922 roku na łamach tygodnika „Moje Pisemko” jako autorka utworów dla dzieci. Dla dorosłego czytelnika wydała w 1924 roku „Legendy żołnierskie” i od tej pory pisała zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Odznaczenia i nagrody:
- Order Sztandaru Pracy I klasy (1970 rok)
- Złoty Krzyż Zasługi (przed 1939 rokiem)
- Medal Niepodległości (przed 1939 rokiem)
- Order Uśmiechu
- Złoty „Wawrzyn Akademicki” (1937 rok)
- Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy (1948 rok)
- Nagroda Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży
(1953 rok)
- Nagroda ministra Kultury i Sztuki za całokształt twórczości (1966 rok)
- Nagroda państwowa I stopnia (1966 rok)Polecamy linki:
Portal CzasDzieci.pl poświęcony dzieciom ich edukacji, rozrywce, wychowaniu.
Są tam wiersze, teksty dostępne on-line. Duża różnorodność.
https://czasdzieci.pl/czytanki/id,43af4-ewa_szelburg_zarembina.htmlEwa Szelburg-Zarembina „Bajka o gęsim jaju” (świetna bajka obraz + dźwięk)
https://www.youtube.com/watch?v=6GHhf23i2o0
Ewa Szelburg-Zarembina „Przed pomnikiem...” Czyta: Bogdan Dmowski (portret pisarki)
https://www.youtube.com/watch?v=kTIMHbNtaVM
Ewa Szelburg-Zarembina „Idzie niebo ciemną nocą” (kołysanka)
https://www.youtube.com/watch?v=L218K_-Esdw
Ewa Szelburg-Zarembina „Szaruś” (bajka z kliszy do rzutnika z cyklu „Bajanie na ścianie”)
https://www.youtube.com/watch?v=Zis2U_Z0cAE
PROPOZYCJA CZYTELNICZA
Biblioteka szkolna zachęca do wirtualnej podróży w przeszłość.
Tym razem proponujemy zajrzeć do wnętrza Kościoła Mariackiego w Krakowie.
https://www.youtube.com/watch?v=E-ogvphJwZg
Gdyby kogoś zaciekawiło, jak powstał słynny na całym świecie ołtarz Wita Stwosza
zachęcamy do przeczytania książki pt.: „Historia żółtej ciżemki”
https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/historia-zoltej-cizemki.pdf
lub do obejrzenia filmu:
https://www.cda.pl/video/30388023e
CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z CZYTANIEM
Propozycja biblioteki szkolnej:
- Darmowe audio-bajki mp3 dla małych i starszych dzieci. Znaleźć tu można znane i lubiane opowiadania Andersena, Braci Grimm i innych autorów:
http://audio-bajki.pl/
- Bajki, wierszyki z elementami bajko-terapii, rymowanki terapeutyczne, bajki motywacyjne, opowiadania oraz darmowe audiobooki mp3 dla dzieci, słuchowiska: https://bajkowytata.com/audiobooki/
- Recenzje ciekawych książek opracowane przez młodzież:
http://recenzje-mlodziezowe.blogspot.com/
https://recenzje-ksiazek.pl/category/ksiazki-dla-mlodziezy/Kanały edukacyjne przydatne do nauki:
- https://www.pcworld.pl/news/Nauka-w-domu-najlepsze-kanaly-edukacyjne-na-YouTube,419603.htmlUwielbiacie czytać? Oto ciekawe fakty o książkach…
- W Japonii jest specjalne słowo, które określa manię kupowania książek, których nie ma zamiaru się przeczytać (dziwne…). To słowo to „tsundoku”.
- „Bibliosmia” to z kolei słowo, które w języku angielskim oznacza zamiłowanie do wąchania starych książek.
- To zaskakujące, ale strony w książkach zaczęto numerować dopiero w XVI wieku,
a przecinki w tekstach pojawiły się dopiero na przełomie XV I XVI wieku.
- Pierwsza książka, która została napisana z pomocą maszyny do pisania to „Przygody Tomka Sawyera”
- Wszyscy wiemy, że Barack Obama jest miłośnikiem czytania, ale prawdziwym pochłaniaczem książek był Theodore Roosevelt. Ten prezydent USA czytał jedną książkę dziennie – codziennie!
- 3 najbardziej poczytne książki w historii ludzkości to: Biblia, Czerwona książeczka Mao Tse-Tunga i seria o Harrym Potterze.
- Kto jest światowym rekordzistą w liczbie napisanych książek? Polak! Mowa o Józefie Ignacym Kraszewskim (żyjący w latach: 1812 – 1887), który napisał ponad 600 powieści.
- Do miana najdziwniejszej książki świata może pretendować „Сodex Seraphinianus”. Tytuł ujrzał światło dzienne w latach 70. XX wieku. Autor – Włoch Luigi Serafini napisał to dzieło w wymyślonym przez siebie języku. Książka jest formą encyklopedii opisującej świat, który nie istnieje.
- Najbardziej zapaleni czytelnicy mieszkają w Indiach. Hindusi poświęcają na czytanie średnio ponad 10 godzin tygodniowo.
- W Japonii wydrukowano zapachową książkę kucharską. Żeby poznać aromat danej potrawy, pociera się kartkę nadgarstkiem.
- Franz Kafka w swoim testamencie nakazał spalenie swoich utworów. Jego wola nie została spełniona i dzięki temu możemy czytać takie dzieła jak: „Proces”, „Ameryka” czy „Zamek”.
- Agatha Christie w swoich książkach często używa medycznej terminologii. Okazuje się, że pisarka podczas obu wojen światowych pracowała w… aptece.
- „Harry Potter” jest książką, która w Stanach Zjednoczonych jest najczęściej zgłaszana jako „obrażająca uczucia religijne”.
- Analfabetyzm to nadal aktualny problem. 1 na 5 dorosłych osób na świecie nie potrafi czytać.
- J.R.R. Tolkien napisał „Władcę pierścieni” na maszynie, używając tylko dwóch palców.
- „Alicja w Krainie Czarów” została zakazana w Chinach, ponieważ cenzurze nie spodobały się mówiące zwierzęta…
- Tylko 2% z wydawanych corocznie na świece 1,2 miliona książek sprzedaje się w większym nakładzie niż 5 tysięcy egzemplarzy.
- W 2007 Stephen King został uznany za wandala, gdy „napadł go twórczy szał” i zaczął pisać na czym popadnie w trakcie wizyty w księgarni w Australii.
- Zanim powstała słynna, kontrowersyjna powieść „Kod Leonarda da Vinci” – jej autor – Dan Brown próbował swoich sił w pisaniu i śpiewaniu piosenek…
- Statystycznie, strona, na której czytelniczy najczęściej tracą zainteresowanie i porzucają książkę to strona numer 18.
Ciekawostki związane z czytaniem:
- Niejaki Mateusz Jabłoński z Gniezna jest prawdopodobnie najszybciej czytającym na świecie człowiekiem. W minutę potrafił przeczytać ponad 110 tys. słów.
- „Słownik gramatyczny języka polskiego” (2007-2015), w swojej obecnej wersji on-line liczy ok. 333 tys. słów.
- Badania pokazują, iż przedział wiekowy od 4 do 6 lat - to idealny moment na naukę czytania. Nauka czytania między 6 a 7 rokiem życia - staje się już znacznie większym wyzwaniem.
- Dorośli, którzy czytają regularnie książki, są prawie trzy razy częściej skorzy uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych; prawie cztery razy częściej odwiedzają muzea lub ekspozycje sztuki, ponad dwa i pół raza częściej realizują wolontariat lub charytatywną pracę i ponad jeden i pół raza częściej uczestniczą w zajęciach sportowych.
- Badania czytelnictwa z 2015 r. pokazują, że ponad 6,2 miliona Polaków (19 proc. badanych) znajduje się poza kulturą pisma (nie mają kontaktu z treścią pisemną). Wynika też z nich, że 41,7 proc. Polaków przeczytało w ciągu ostatniego roku przynajmniej jedną książkę.
- W większości krajów europejskich czytelnictwo przekracza 50-procentowy próg,
a w Czechach osiąga rekordowe 86 proc.
- Amerykanie czytają ponad dwa razy więcej od naszych rodaków! Badaniami zajęło się Paw Research Center. Pokazują one, że przeciętny Amerykanin w ciągu roku czyta 12 książek. Co więcej, aż 73% mieszkańców USA przeczytało w tym okresie przynajmniej jedną powieść.
- Tygodniowa średnia czasu na całym świecie, poświęconego na czytanie wynosi 6,5 godziny.
- Połowa sprzedawanych obecnie książek jest kupowana przez osoby powyżej 45 roku życia.
- Kobiety kupują 68% wszystkich sprzedawanych książek.
- Przeważnie, osoba kupująca książkę spędzi 8 sekund, patrząc na przednia okładkę i 15 patrząc na tylną.
- Najdłuższy na świecie drużynowy maraton czytania książek na głos, trwał 224 godziny
i został wygrany przez Urugwajczyków w centrum handlowym w Paysandu w Urugwaju. Działo się to, między 12 a 22 września 2007 roku.
- Napisanie jednej powieści zajmuje średnio 475 godzin.
- Analiza biblioteki NASA pokazuje, iż ulubionymi książkami astronautów są miedzy innymi: „Opowieść o dwóch miastach” K. Dickensa, „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”
J. Verne oraz „London Bridges” J. Pattersona.
- Książki, które zostały napisane lub rozpoczęte za kratkami to między innymi „Don Kichot” M. Cervantesa, „Książę” N. Machiavellego, „Wędrówka Pielgrzyma” J. Bunyana
i „De Profundis” O. Wilde'a. A słynny powieściopisarz niemiecki Karol May, twórca postaci szlachetnego wodza Apaczów Winnetou oraz jego białego przyjaciela Old Shatterhanda odkrył swój talent pisarski - właśnie w więzieniu.
- Największą zaliczką, jaką kiedykolwiek zapłacono za samo opublikowaną książkę to 4,125 milionów dolarów. Dom wydawniczy Simon & Schuster zapłacił tyle za „Najcenniejszy Dar” autorstwa Richarda Paula Evansa.
- Pierwsza Biblia wydrukowana została w nakładzie w ok. 200 egzemplarzy w latach
1452-1455 w Moguncji przez Jana Gutenberga, który był również jej wydawcą:165 egz. na papierze i 35 egz. na pergaminie. Do naszych czasów przetrwało 48 egzemplarzy tej najcenniejszej książki świata, z czego tylko 20 kompletnych. Najwięcej w USA – 14. Muzeum w Pelplinie posiada dwutomową – jedyną w Polsce – wersję na papierze, mającą oryginalną XV-wieczną oprawę, wykonaną przez mistrza Henryka Costera z Lubeki.
- Najlepiej sprzedającymi się książkami jednotomowymi są:
„Opowieść o dwóch miastach” K. Dickensa w łącznym nakładzie - 200 milionów egz.
„Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena w łącznym nakładzie - 150 milionów egz.
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena w łącznym nakładzie – 140 milionów egz. Zaś najlepiej sprzedającą serią wydawniczą stał się „Harry Potter” J.K. Rowling.
ZACHĘCAMY DO CZYTANIA
Nie masz czasu na czytanie?
Czytanie zajmuje mniej czasu, niż Ci się wydaje.
Przeczytanie książki (300 stron) = 6-8 godzin
Czytaj przez 30 minut dziennie.
Miesięcznie przeczytasz 2 książki!
Czego chcieć więcej?Ogranicz pożeracze czasu!
Ekrany (telefonu, komputera, telewizora) pochłaniają średnio około 6-8 godzin z dnia człowieka. To ponad 20 lat życia!
Współcześni nastolatkowie spędzają przy telefonie prawie 3 godziny dziennie, odblokowując go 150 razy na dobę.
Prawie 2 godziny dziennie spędzamy średnio na portalach społecznościowych.1. STWÓRZ NAWYK
Czytaj przez 30 minut dziennie na przykład przed zaśnięciem. To najprostszy sposób na czytanie, który w dodatku sprawi, że lepiej się wyśpisz. Naukowcy stwierdzili, że godzinę przed zaśnięciem powinno się wyłączyć wszelkie ekrany, ograniczyć bodźce i stopniowo wyciszać umysł.
Czytanie w tym pomoże.
2. CZYTAJ DLA PRZYJEMNOŚCI
Nie zamęczaj się książkami na które nie masz ochoty, chyba że to obowiązkowe lektury, które czasem trzeba przeczytać. Czytanie powinno dawać przyjemność. Wybieraj tytuły, które cię wciągną, poruszą. Jeżeli po 30 minutach czytania z ulgą gasisz światło to znaczy, że wybór nie był trafiony. Dobra książka wciąga.
3. WYKORZYSTAJ MOMENTY
Książkę, którą aktualnie czytasz miej pod ręką – na papierze lub e-booka. Jeżeli masz wolną chwilę zamiast włączać telewizor możesz przeczytać kilka stron. To jedna z zalet czytania. Książkę można mieć przy sobie, czytać, przerywać, powracać do niej.
4. STWÓRZ LISTĘ KSIĄŻEK
Jeszcze ważniejsze, niż ile, jest to, co czytasz. Warto stworzyć listę książek, które cię zainteresowały. Polecanych przez rodziców, znajomych, w bibliotece. Pomocne będą portale z recenzjami i zestawieniami.
Źródło: Na podstawie plakatu projektu Jana Wasilewskiego [w] Biblioteka w Szkole
„POCHWAL SIĘ, CO CZYTASZ”
1. Biblioteka szkolna zachęca wszystkich czytelników do spędzania wolnego czasu
z książką. Jeśli przeczytałeś/łaś ostatnio lub czytasz ciekawą książkę, napisz kilka zdań zachęcających kolegę/koleżankę o przeczytania tej lektury. Krótkie teksty lub recenzje proszę przesłać na adres biblioteki szkolnej: biblioteka.trojka@gmail.com (podaj nazwisko, imię i klasę).
Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.
Zapraszamy do zabawy!
Biblioteka2. Siedząc w domu nie musisz się nudzić. Proponujemy wirtualne zwiedzanie Muzeum na Wawelu w Krakowie.
https://wawel.krakow.pl/kolekcja-lanckoronskich-wirtualne-zwiedzanie
CO ZAMIAST BIBLOTEKI SZKOLNEJ?
WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów,
w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
Legimi
Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.
Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
Z okazji 120. rocznicy urodzin Patrona Szkoły ks. płk Józefa Jońca biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs recytatorski. Celem konkursu było przybliżenie postaci tego wielkiego i zasłużonego Limanowianina. W „Szkolnym Konkursie Recytatorskim Kazań i Przemów Tobruckich oraz wierszy ks. płk. Józefa Jońca” wzięli udział uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej. Konkurs odbył się 26 lutego 2020 roku w bibliotece szkolnej.Laureaci:
I miejsce - Wiktoria Kurek kl. 8b
II miejsce - Magdalena Nowak kl. 8a
III miejsce – Weronika Pażucha kl. 8a
„WITAJCIE W NASZEJ BAJCE”
W związku z obchodzonym w marcu Dniem Pisarzy i Dniem Poezji grupa uczniów pod opieką pań bibliotekarek z naszej szkoły przygotowała inscenizację wierszy Jana Brzechwy pt.: „Witajcie w naszej bajce”. Celem uroczystości była popularyzacja utworów znanego poety. Uczniowie bardzo zaangażowali się w przygotowanie spektaklu, projektowanie strojów i dekoracji. Spektakl odbył się 25 lutego 2020 roku w naszej szkole. Przedstawienie obejrzeli uczniowie kilku klas 1-3, dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe, klasa 4a oraz rodzice i nauczyciele. Następnie udaliśmy się do Miejskiego Przedszkola nr 1 w Limanowej, aby zaprezentować się przed młodszą publicznością. Aktorzy przyjęci bardzo ciepło, nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Otrzymali również od pani dyrektor Agnieszki Sułkowskiej drobne upominki oraz dyplomy.Szkoła Podstawowa nr 3; Miejskie Przedszkole nr 1 w Limanowej
„MUSICIE OD SIEBIE WYMAGAĆ, NAWET JAKBY INNI OD WAS NIE WYMAGALI.”
/Jan Paweł II/Dnia 21 stycznia 2020 roku w bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje szkolne do konkursu religijno-czytelniczego w ramach VII edycji przedsięwzięcia „Rozwinąć skrzydła – pamiętając o przeszłości”. Trzech najlepszych uczniów weźmie udział w etapie między powiatowym organizowanym przez Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łużnej. Konkurs dotyczy życia
i działalności Jana Pawła II. Ma na celu uczczenie pamięci Papieża Polaka. Przeznaczony jest dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych.
Laureaci etapu szkolnego:
1. Amelia Wąsowicz kl. 7b
2. Mateusz Marmuźniak kl. 8b
3. Konrad Biedroń kl. 8a
Gratulujemy i życzymy sukcesu w eliminacjach w Łużnej!
GAZETKA ROCZNICOWA
W holu znajduje się całoroczna gazetka poświęcona rocznicom uchwalonym przez sejm RP na dany rok.
W związku z tym w styczniu 2020 roku została wykonana gazetka upamiętniająca osobę Jana Pawła II oraz
100-lecie Bitwy Warszawskiej.
ZALETY CZYTANIA
Książka uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych, pomaga rozwijać język i słownictwo. Czytanie rozwija nasze uczucia, zdolność do empatii, dostarcza rozrywkii emocji. Te i inne zalety obcowania z książką poznali uczniowie najmłodszych klas.
W dniu 25.11.2019 roku w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z klasą 2c. Dzieci bardzo chętnie wysłuchały lektury Aliny i Czesława Centkiewiczów pt.: „Zaczarowana zagroda”. Po przeczytaniu uczniowie pięknie opowiadali fragmenty książki. W drugiej części spotkania zapoznano uczestników z opowiadaniem Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: „Zielony i Nikt”. Spotkanie zakończono wypożyczaniem lektur.Kolejny poranek literacki odbył się 2.12.2019 roku. Tym razem odwiedziła nas klasa 3c wraz z wychowawczynią panią Reginą Pajor. Po krótkiej rozmowie na temat korzyści czytania, uczniowie przedstawili scenkę historyczną, pt.: „Wybory superwładcy”. Zaprezentowali w niej osoby królów Polski od Mieszka I do Jana III Sobieskiego. Następnie zapoznano czytelników z fragmentem opowiadania Grażyny Bąkiewicz pt.: „Kronika pisana igłą. Opowieść z czasów króla Jadwigi”. Książka należy do cyklu „ Zdarzyło się w Polsce”.Miłym akcentem na zakończenie spotkania była zabawa czytelnicza pt.: „ Bibliotekarka
i czytelnicy”. Uczniowie otrzymali na karteczkach zalety książki oraz wypożyczyli ciekawe książki.Również 2.12.19 roku klasa 3a uczestniczyła w prezentacji „Bajki o Wiśle” autorstwa Magdaleny Zarębskiej. Była to ekscytująca i żywiołowa podróż z Nurtem Rzeki. Nowoczesna bajka – przypowieść, ukazuje bieg rzeki Wisły od jej źródeł do ujścia (a nawet dalej…) widziany oczami dwóch niezwykłych podróżniczek. Piękne i wyraziste ilustracje flory i fauny rzeki i jej brzegów, przeplatane są przystankami w znanych i mniej znanych miejscach na mapie Polski. „Bajka o Wiśle” nie tylko ukazuje piękno i różnorodność Królowej Rzek. To opowieść o odwadze i ciekawości życia, które są niezbędnymi elementami aby osiągnąć cel. Po wysłuchaniu opowiadania uczniowie samodzielnie tworzyli karty z ilustracjami, które prezentowali w drewnianej scenie. Zajęcia z wykorzystaniem kamishibai to atrakcyjna metoda dzięki której kształtujemy kulturę czytelniczą. To także zabawa, edukacja i twórcze działania. Ta niewielkich rozmiarów drewniana „skrzynka” może również stanowić interesującą i nowatorską formę spotkania z książką. Bowiem papierowy teatrzyk z wielowiekową tradycją, która sięga XII wieku, oczarowuje i młodszych, i starszych odbiorców.
CZYTAJ CODZIENNIE
Biblioteka szkolna w środę 20 listopada 2019 roku podsumowała ogólnopolską akcję „Czytaj codziennie". Działanie skierowane było do uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej i miało na celu zachęcić do codziennego czytania. Uczniowie czytali minimum 10 minut dziennie przez 21 dni, a ich aktywność czytelniczą potwierdzał rodzic podpisem w „Dzienniczku postępów czytania” oraz nauczyciel, który przyklejał naklejkę. Każdy uczeń, który wypełnił dzienniczek i pokazał go w bibliotece szkolnej brał udział w losowaniu nagród z serii „Gang Słodziaków”. W akcji wzięło udział 118 uczniów, spośród których rozlosowano nagrody.
Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do codziennego czytania.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
W środę 23 października 2019 roku w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Inicjatorem tego wydarzenia jest już od czterech lat biblioteka szkolna. W ramach akcji uczniowie czytali literaturę wypożyczoną z biblioteki szkolnej. W tym roku tematyka utworów była zróżnicowana. Uczniowie klas młodszych zapoznali się z polskimi legendami oraz literaturą obyczajową. W klasach starszych dominowała literatura przygodowa następujących autorów: Barbary Gawryluk, Roalda Dahla, Adama Bahdaja oraz Ewy Nowak. Głównym celem było zachęcenie uczniów do czytania, które rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole oraz jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Akcja ta wzbudziła duże zainteresowanie wśród społeczności szkolnej.
KAMISHIBAI
Biblioteka szkolna w październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowała w klasach 01 i 02 spotkanie podczas którego uczniowie mogli obejrzeć bajkę pt.: „Czułość”. Utwór zaprezentowano w nieznanej dla nich dotąd formie teatrzyku Kamishibai, papierowego teatru ilustracji wywodzącego się z Japonii. Dzieciom bardzo podobała się ta forma prezentacji.
„MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK”
W dniu 11 września 2019 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainaugurował Kampanię „Mała Książka – WielkiCzłowiek”. Instytut Książki przygotował dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych województwa małopolskiego Wyprawkę Czytelniczą, na którą składa się książka pt.: „Pierwsze czytanki dla….” zawierająca teksty prozatorskie i poetyckie klasycznych i współczesnych polskich autorów oraz broszura informacyjna dla rodziców podkreślająca rolę czytania w życiu dziecka. W gronie autorów antologii znajdziemy m. in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.
W ramach akcji każdy uczeń klasy pierwszej szkoły podstawowej otrzymał Wyprawkę Czytelniczą. Dzięki temu projektowi dziecko pozna bibliotekę i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Celem akcji jest zachęcenie do regularnego odwiedzania biblioteki oraz codziennego, wspólnego czytania. Kampania „Mała Książka – Wielki Człowiek”przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od najmłodszych lat.
W naszej szkole w dniach 07.10.2019 rok – 08.10.2019 rok dzieciom klas pierwszych uroczyście wręczono „Pierwsze czytanki…”. Mile zaskoczone pierwszaki z radością oglądały książkę. Mamy nadzieję, że rozbudzi to w nich pasję czytania.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Dzień 7 i 22 października dla klasy 1d i 1c, 12 listopada dla klasy 1b i 13 grudnia był wyjątkowy. W tych dniach dzieci odwiedziły bibliotekę szkolną i zostały pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki. Podczas spotkań uczniowie zapoznali się z zasadami wypożyczania książek oraz pracą bibliotekarza. Nasi najmłodsi czytelnicy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania i czytali „Życzenia książki”. Na zakończenie każdy pierwszak otrzymał pamiątkową zakładkę.
JESIENNE SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ
Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych rozpoczął się piękną, słoneczną pogodą. W ramach święta bibliotek panie bibliotekarki przygotowały jesienne spotkanie czytelnicze dla kl. 3d wraz z wychowawcą p. Iloną Czeczótką. Zajęcia miały na celu bliższe zapoznanie czytelników z utworami Marii Kownackiej z cyklu „Razem ze słonkiem”. Do czytania zaproszono panią Barbarę Twaróg – wychowawcę świetlicy. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wsłuchały się w treść lektury i rozmawiały na temat osobliwości jakie daje nam ta pora roku. Uczniowie dostali jesienne kolorowanki.
SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ
Dnia 11 września 2019 roku biblioteka rozpoczęła cykl spotkań czytelniczych. Jak co roku, w związku z ogólnopolską akcją „Cała Polska Czyta Dzieciom”, w każdą środę gościmy grupę dzieci ze świetlicy szkolnej. Po wakacyjnej przerwie dzieci bardzo chętnie wysłuchały opowiadań Marii Kownackiej z książki pt.: „Kukuryku na ręczniku”. Celem spotkań jest rozbudzenie zamiłowania do lektury już od najmłodszych lat, kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania i szanowania książek. Uczestnicy w czasie zajęć doskonalą umiejętności słuchania ze zrozumieniem oraz poznają twórczość pisarzy.
2019-2020
SPOTKANIE CZYTELNICZE
2 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Dzień ten obchodzony jest co roku z okazji urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Święto ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książęk dla Młodych Ludzi. Co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku. Z tej okazji biblioteka szkolna dnia 1 kwietnia 2019 roku zaprosiła klasę 2a wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Ociepką. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali kilku historii z pouczającej książki Barbary Gawryluk pt.: „Mali bohaterowie”. Historie zamieszczone w tej książce zdarzyły się naprawdę. Dzieci, bohaterowie opowiadań udowadniają, jak ważna jest wrażliwość, odwaga, chęć niesienia pomocy i znajomość numerów alarmowych.
Uczestnicy po wysłuchaniu lektury bardzo chętnie dzielili się swoimi wrażeniami i wykazali się znajomością numerów alarmowych.
TEATRZYK KAMISHIBAI CZ. 2
W związku z dużym zainteresowaniem przez uczniów klas młodszych teatrzykiem kamishibai, 25 marca 2019 roku po raz kolejny w naszej bibliotece gościła pani Barbara Wysowska. Klasy 1c z panią Ewą Smoleń i 2e z panią Ewą Ptaszek wzięły udział w ciekawych zajęciach czytelniczo-biblioterapeutycznych. Opowiadanie pt.: „Przygoda ślimaczka Maciusia: jak ślimaczek Maciuś szukał swojego domku” zainspirowało dzieci do własnych przemyśleń i ciekawych prac plastycznych.
KONKURS RECYTATORSKI
„Rady nie od parady”
27 lutego 2019 roku w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski dla klas IV-VI szkoły podstawowej pt.: „Rady nie od parady”. Przedmiotem konkursu były wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej. W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja tego konkursu. Wierszyki te, bardzo lubiane przez dzieci, są pełne humoru i zawierają morał. Do udziału w konkursie zaproszono po jednym przedstawicielu z czternastu oddziałów.
Oto zwycięzcy konkursu:
I miejsce – Matylda Marańska kl. 5b
II miejsce – Kacper Pałka kl. 6a
III miejsce – Anna Puch kl. 4dLaureaci otrzymali dyplomy wraz z nagrodami. Natomiast każdy z pozostałych uczestników dyplom oraz upominek za udział. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi. Mamy nadzieję, że dla każdego była to także miła zabawa.
DZIEŃ NOWOŚCI
„Kto czyta – żyje wielokrotnie.”
Drugie półrocze również w bibliotece szkolnej obfituje w nowe i ciekawe wydarzenia skierowane do wszystkich uczniów.
W związku z zakupem w grudniu 2018 roku 323 książek, dnia 7 lutego 2019 roku zorganizowano wystawę „Dzień Nowości”, mającą na celu upowszechnienie czytelnictwa i zachęcenie uczniów do częstszego sięgania po lekturę. Oprócz poczytnych, nie tracących na wartości klasycznych tytułów, wśród książek znalazło się szereg nowości wydawniczych.Warto tu wymienić choćby niektóre: seria o zabawnych perypetiach jedenastoletniego Tomka Łebskiego, dalsze części bardzo poszukiwanego przez czytelników „Dziennika Cwaniaczka”, dla dziewczynek seria o ciekawych przygodach małej detektyw amator Zuzi, perypetie Przemka i jego kolegów z „Klubu Poszukiwaczy Przygód”. Dla zainteresowanych poznawaniem świata
i jego ciekawostek także seria o podróżach po różnych kontynentach z rodzicami małej dziewczynki Neli-reporterki.Trochę starszych uczniów z pewnością zainteresują nowe tytuły lubianych autorek Ewy Nowak, Grażyny Bąkiewicz i Kiery Cass, a także „Zemsta i przebaczenie” oraz „Człowiek, który widział więcej” znanego autora Erica-Emmanuela Schmitta („Oskar i pani Róża”). Dla miłośników zwierząt, szczególnie psów: „Lolek” Adama Wajraka, „Był sobie pies” W. Bruca Camerona oraz „Bella
i Sebastian” Celcie Aubry (dwie ostatnie zostały zekranizowane).Zostało zakupionych też sporo nowości dla najmłodszych i oczywiście lektur. Jednym słowem - DLA KAŻDEGO COŚ MIŁEGO!
W „Dniu Nowości” w czytelni uczniowie klas młodszych i starszych bardzo chętnie spędzali czas przeglądając, czytając fragmenty i wypożyczając proponowane książki.
PORANEK LITERACKI W BIBLIOTECE
W ramach popularyzacji czytelnictwa dn. 08.01.2019 roku odbyło się w bibliotece szkolnej spotkanie czytelnicze. Zaproszona została klasa 2d wraz z wychowawcą panią Iloną Czeczótką. Celem tych zajęć było zapoznanie dzieci z literaturą dziecięcą, jak również zwrócenie uwagi na korzyści płynące z czytania oraz zachęcenie do częstszego korzystania z zasobów biblioteki. Bibliotekarz czytał uczniom fragment książki pt.: „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach”. Spotkanie zakończyło się wypożyczeniem książek.
GAZETKA ROCZNICOWA
W bibliotece szkolnej stale aktualizowane są gazetki okolicznościowe poświęcone rocznicom, postaciom, wydarzeniom.W holu znajduje się gazetka całoroczna poświęcona rocznicom uchwalonym przez sejm RP na dany rok. W związku z tymw styczniu 2019 roku została wykonana gazetka przypominająca postacie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Stanisława Moniuszki. Zawiera ona oprócz zdjęć informacje przybliżające te osoby.
TEATRZYK KAMISHIBAI
W okresie przedświątecznym, 12 grudnia 2018 r. biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie z panią Barbarą Wysowską, pracownikiem Biblioteki Pedagogicznej – filia w Limanowej, która po raz kolejny zaprezentowała dzieciom starą, wywodząca się z Japonii formę opowiadania bajek – teatrzyk kamishibai. Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10 - 16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. W przedstawieniu o tematyce świątecznej wzięły udział dwie klasy: 2c z panią Reginą Pajor i 3a z panią Jolantą Juszkiewicz. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały bajki pt.: „Trzy gwiazdki szczęścia” autorstwa Ewy Stadtmuller. Wyjątkowy świąteczny nastrój skłonił dzieci do tego, aby podzieliły się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i wrażeniami na temat losów bohaterów i poruszanej problematyki. Uczniowie wykonali również prace plastyczne, które zaprezentowali w magicznej skrzynce kamishibai. Opowiadania kamishibai zawsze poruszają problematykę opartą na wartościach moralnych, uczą miłości, odpowiedzialności, empatii, samoakceptacji i wielu innych pozytywnych zachowań. Równocześnie dużym walorem jest osiągnięcie skupienia i koncentracji dzieci, a taka forma opowiadania czy też czytania to prawdziwe teatralne doświadczenie.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Jak co roku jesienią biblioteka szkolna przyjęła w poczet czytelników uczniów klas pierwszych (1c – 30.10.2018 r., 1d – 31.10.2018 r., 1a – 05.12.2018 r., 1b -05.12.2018 r.). Były to uroczyste lekcje biblioteczne, podczas których dzieci zapoznały sięz biblioteką, zasadami obchodzenia się z książką oraz regulaminem wypożyczeń. Następnie po złożeniu przysięgi zostały pasowane na czytelników biblioteki szkolnej. Dla zachęty do czytania dzieci otrzymały upominki w formie zakładek do książek.
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
Od września 2018 roku, wzorem lat ubiegłych biblioteka szkolna uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Spotkania czytelnicze w ramach współpracy ze świetlicą odbywają się w każdy piątek w bibliotece. Biorą w nich udział dzieci z klas od 0 do 3. Tematyka zajęć bywa różnorodna od bajek i baśni przez nowele i opowiadania do zagadek
i czasopism. Po lekturze dzieci mają czas na samodzielne wypowiedzi oraz podzielenie się wrażeniami. Spotkania cieszą się sporym powodzeniem, rozwijają wyobraźnię i zainteresowania uczniów.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
19 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się zainicjowany przez bibliotekę szkolną „Dzień Głośnego Czytania”. Już po raz trzeci wszyscy uczniowie oraz nauczyciele włączyli się w tę akcję, czytając na lekcjach fragment książki poleconej przez bibliotekę. Literatura wybrana do czytania w większości związana była z tematyką setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem akcji było propagowanie czytelnictwa, tym razem szczególnie w zakresie literatury historycznej kształtującej wartości patriotyczne u uczniów. Celowość akcji została potwierdzona wypożyczeniami przez uczniów książek, których fragmenty poznali w trakcie „Głośnego czytania”.
2018-2019