• Dla rodzica - na co zwracać uwagę aby odciążyć tornister:

• Przed zakupem tornistra sprawdź szelki, które powinny być mocne, szerokie i regulowane.
          • Plecak powinien być dobrze usztywniony i wyprofilowany.
          • Kupuj zeszyty w cienkich okładkach.
          • W miarę możliwości zamieniaj grubsze zeszyty na cieńsze.
          • Systematycznie kontroluj, co dziecko pakuje do tornistra.
          • Na bieżąco sprawdzaj zawartość piórnika.
          • Dawaj dziecku napoje w plastikowych butelkach.
          • Sprawdzaj, czy dziecko spakowane jest zgodnie z planem lekcji.
          • Zwróć uwagę na to, w jaki sposób dziecko nosi swój plecak - czy uczeń nosi plecak tylko na jednym, czy na obu ramionach.
          • Pakując tornister, pamiętaj, aby dziecko wykorzystało wszystkie przegrody i kieszenie.
          • Ciężar należy rozłożyć symetrycznie - cięższe przedmioty bliżej pleców i środka plecaka.

Dla nauczyciela - na co zwracać uwagę aby odciążyć tornister.

• Przygotuj miejsce w swojej sali, w którym uczniowie będą mogli zostawiać podręczniki i przybory oraz wskaż je uczniom.
          • Codziennie przekazuj uczniom, które podręczniki i przybory może zostawić w szkole.
          • Przypominaj o sposobach odpowiedniego pakowanie plecaka, kontroluj zawartość tornistrów.

Używaj alternatywnych rozwiązań na wykorzystanie podręcznika w trakcie lekcji.