31 maja br. zakończyliśmy realizowany w naszej szkole w klasach 1-3 program edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie, proszę”, którego celem było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. Program zrealizowany został w ciągu czterech miesięcy na zajęciach edukacyjnych według zaproponowanych pięciu spotkań warsztatowych o następującej tematyce : Co to jest zdrowie?, Od czego zależy nasze zdrowie ?, Co i dlaczego szkodzi zdrowiu ?, Co robić, gdy moje życie jest zagrożone ?, Nie pal przy mnie, proszę. Na wszystkich zajęciach towarzyszyła nam wiewiórka WIKI. Dzieci kolorowały szablony wiewiórki, uczyły się na pamięć wiersza o Wiki, układały obrazki z elementów, rozwiązywały krzyżówki, opowiadały historyjki obrazkowe o tematyce antytytoniowej.
W ramach realizacji tego programu zostały podjęte również dodatkowe działania:
- pogadanki higienistki szkolnej na temat zdrowego stylu życia podczas przeprowadzanych fluoryzacji w kl. 1-3;
- prezentacje multimedialne m.in. z portalu wiedzy dla nauczycieli Scholaris : „Prawidłowe odżywianie – warunek zdrowia”, „Piramida żywieniowa”, „Zdrowy tryb życia – kształcenie nawyków zachowań służących zdrowiu”…
- wystawa prac plastycznych antytytoniowych z wiewiórką Wiki w kl. I-III na szkolnym korytarzu oraz w klasach;
- wspólne spożywanie warzyw i owoców oraz picie mleka podczas przerw - w ramach propagowania zdrowego odżywiania;
- prowadzenie tabeli „Miesięcznego licznika warzyw i owoców 3 + 2” w celu kontrolowania porcji zjedzonych warzyw i owoców w ciągu dnia zgodnie z piramidą żywieniową;
- wspólne przygotowywanie w klasie zdrowych posiłków – sałatki warzywne i owocowe oraz kanapki;
- wycieczka ośmiu klas 1-3 do Krynicy pod hasłem „Jeżdżę na łyżwach z Wiki oraz piję dla zdrowia wody mineralne” (prezentacja Hali Lodowej jako miejsca do całorocznych treningów jazdy na łyżwach; prezentacja umiejętności jazdy figurowej w wykonaniu zawodowych łyżwiarzy podczas rewii na lodzie pt. „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”; smakowanie dla zdrowia serwowanych wód mineralnych; spacer szlakiem turystycznym na Górze Parkowej jako forma aktywnego wypoczynku);
zajęcia warsztatowe z udziałem higienistki szkolnej podsumowujące i sprawdzające zdobytą wiedzę na temat zdrowia – podczas, których dzieci aktywnie rozwiązywały zagadki, krzyżówki oraz z zaangażowaniem odgrywały krótkie scenki dramowe dotyczące sposobów zachowań w sytuacjach, gdy inni ludzie w ich towarzystwie palą papierosy.
Finałem ww. działań był udział uczniów klas 1-3 wraz z rodzicami we wspólnej sportowej rywalizacji podczas „Pikniku rodzinnego”.
Koordynator programu: M. Garncarz