• Andrzejki - czas wróżb i wspaniałej zabawy w klasach 1 - 3

        • 01.12.2023
        • Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dlatego 29 i 30 listopada 2023 roku uczniowie nauczania zintegrowanego z naszej szkoły przenieśli się w zaczarowany świat magii i wróżb. A możliwości wywróżenia szczęścia, bogactwa czy podróży było bardzo wiele. Były też tańce, konkursy i słodkie poczęstunki.

          Zabawa przebiegała w radosnej atmosferze, oby wszystkie dobre wróżby się spełniły.

          Nauczycielki nauczania zintegrowanego

        • Andrzejki w oddziale przedszkolnym

        • 01.12.2023
        • Andrzejki w naszej grupie to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.

        • Terapeutyczna moc książki

        • 01.12.2023
        • W listopadzie miał kontynuację rozpoczęty cykl biblioterapeutycznych spotkań czytelniczych dla dzieci z klas 0-3. W tym właśnie miesiącu 14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, którego tegorocznym hasłem jest: „Czytanie daje siłę! Biblioterapia we wzmacnianiu rezyliencji”. Literatura terapeutyczna, wzmacnia odporność psychiczną, pomaga nam rozwijać umiejętności niezbędne do radzenia sobie z przeciwnościami, podpowiada nam jak właściwie reagować na niekorzystne sytuacje w życiu. Spotkania czytelnicze miały na celu ukazanie dzieciom poprzez twórczość literacką mądrych i wartościowych rozwiązań różnych sytuacji i problemów, a jednocześnie przy relaksującej muzyce dzieci mogły się wyciszyć, odprężyć i poprawić swoje samopoczucie.

          W listopadowych spotkaniach wzięły udział dzieci z klas:
          1c z panią Iloną Czeczótką,
          3c z panią Mariolą Garncarz
          2c z panią Bożeną Zoń
          3a z panią Ewą Smoleń
          3b z panią Ewa Ptaszek
          1a z panią Małgorzatą Ociepką

                                                                                                                     Biblioteka szkolna

        • Spotkanie z dietetyczką

        • 01.12.2023
        • We wtorek 28 listopada 2023r., w ramach realizowanego na terenie szkoły, projektu o zdrowym odżywianiu, uczniowie klas 2a, 2b i 3c uczestniczyli w spotkaniu ze specjalistką w dziedzinie żywienia, panią dietetyk mgr Małgorzatą Twaróg z gabinetu „Projekt Zdrowie” w Limanowej.

          Prowadząca omawiała piramidę zdrowego żywienia, zwracając uwagę na to, jak ważny jest w naszym życiu codzienny ruch i odpowiednio zbilansowana dieta. Dzieci dowiedziały się również, dlaczego warto ograniczyć słodycze sklepowe i słodkie napoje, na konto większego spożycia wody i zdrowych zamienników popularnych przekąsek. Dużym zaskoczeniem dla dzieci były informacje, jak jedzenie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, zachowanie i zdrowie. Podczas spotkania uczniowie byli bardzo aktywni  i mogli pochwalić się dużą wiedzą w zakresie zdrowia.

          Serdecznie dziękujemy pani dietetyk za poświęcony czas, cenne informacje i wskazówki jak prawidłowo odżywiać się i prowadzić zdrowy styl życia.

           

          D. Orszulak

        • "Selfie" z Auschwitz, czy to wypada?

        • 30.11.2023
        • Klasy ósme, które niedawno wspólnie z wychowawcami odwiedziły obóz zagłady Auschwitz-Birkenau spotkały się z przedstawicielami Sądeckiej Biblioteki Publicznej i Sądeckiego Sztetla panami Arturem Franczakiem i Adamem Nowakiem. Była to okazja do rozmowy na temat trudnych i wymagających wrażliwości tematów związanych z Holokaustem. Młodzież mogła zadawać pytania i dowiedzieć się o wielu mało znanych wydarzeniach z naszej lokalnej historii.

          Za poświęcony czas i interesujące opowieści, bardzo dziękujemy.

        • Dzień Pluszowego Misia - oddział przedszkolny

        • 25.11.2023
        • Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. Z tej okazji w naszej grupie przedszkolnej  mieliśmy święto. Dzieci poznały historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Następnie uczniowie prezentowali swoje ulubione misie, uczestniczyli w grach i zabawach, a także poznawali bohaterów bajek - Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Coralgola, misia Yogi. Pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku w Nowym Jorku, a na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta. Światowy, chociaż pluszowy miś, ma już ponad sto lat; cieszymy się, że jest z nami na dobre i złe.

        • Dzień Pluszowego Misia w klasach 1-3

        • 24.11.2023
        • Pluszowe misie oraz inne przytulanki opanowały w piątek 24 listopada br. klasy i korytarz uczniów nauczania początkowego. Przybyły ze swoimi właścicielami, żeby świętować i  bawić się w ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. 

          To taki mały, a może duży, kolorowy, puchaty, albo mięciutki, zwyczajny miś  jest ulubieńcem wszystkich dzieci. Jest też symbolem dobra, ciepła, łagodności i opiekuńczości.
          W tym dniu wychowawczynie klas 1-3 zorganizowały dla dzieci wiele „misiowych atrakcji". Uczniowie zapoznali się z historią powstania pluszaka, wysłuchali ciekawostek o życiu misiów – bohaterów literackich i filmowych, a także brali udział w konkursach, zabawach dydaktycznych i muzycznych.

          Ten dzień sprawił wszystkim dzieciom wiele radości i dostarczył miłych wrażeń. Mimo wielu nowoczesnych, elektronicznych zabawek to właśnie miś pozostanie „jedynką”.

          Wychowawczynie klas 1-3

        • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

        • 23.11.2023
        • WORLD HALLO DAY

          „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu” /Kornel Makuszyński/

           

          „Uśmiech to bodaj najkrótsza droga do drugiego człowieka. /Henry Saka/

           

          21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień - dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość i rozbudzenie pozytywnych emocji.

           

          Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W 1973 r. dwaj bracia, Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, że walka i nienawiść nie prowadzą do niczego dobrego. Ich inicjatywa miała przekonać rządzących do pokojowego rozwiązywania konfliktów. Żeby być życzliwym człowiekiem według braci wystarczy mówić „Cześć” („Hallo”) przynajmniej 10 razy dziennie, dzielić się z innymi uśmiechem i dobrymi słowami, być przyjaźnie nastawionym do drugiego człowieka, dobrym i serdecznym.

           

          21 listopada to dzień, kiedy bardziej niż zwykle powinniśmy okazywać innym życzliwość, chociaż przesłanie akcji jest jasne — bądźmy życzliwi codziennie! Wystarczy uśmiech, ciepłe spojrzenie, niewymuszona grzeczność, kilka dobrych słów: „Nic nie kosztuje serdeczne słowo, jest to jednak najcenniejszy dar.”

           

          Tego dnia uczniowie z klas 1 — 3 dyskutowali o tym jak każdego dnia mogą okazywać dobro osobom, z którymi spotykają się w szkole, przygotowali medale życzliwego człowieka, plakaty promujące życzliwość, przyjazne emotki, łańcuch przyjaźni, który zostanie wyeksponowany w niedługim czasie na choince. Nauczyli się tez „Piosenki bardzo kulturalnej” i zobowiązali się codziennie postępować tak, aby wszyscy ludzie wokół czuli się dobrze w ich towarzystwie.

          J. Tabor

        • Program „Lekcja o finansach”

        • 21.11.2023
        • W ramach dotacji celowej z  Ministerstwa Finansów nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Lekcje o finansach” w kwocie 20 000 zł.

          Przedmiotem programu „Lekcje o finansach” jest wsparcie realizacji działań z zakresu edukacji finansowej polegających na przeprowadzeniu, wśród uczniów szkół podstawowych, minimum 3 zajęć lekcyjnych z zakresu szeroko rozumianych finansów. Elementem Programu jest także popularyzowanie wśród uczniów wiedzy o instytucjach publicznych działających w obszarze finansów poprzez organizację wycieczki edukacyjnej. Celami Programu są rozbudzenie zainteresowania zagadnieniami finansowymi i podniesienie kompetencji finansowych uczniów.

          W projekcie biorą udział klasy 7a oraz 8b, które w szkole będą uczestniczyć w lekcjach o tematyce: „Ceny, zakupy i płatności”, „Ubezpieczenia” oraz „Oszustwa i wyłudzenia”. Zajęcia będą prowadzone przez pracowników Banku Spółdzielczego w Limanowej, ZUS w Nowym Sączu oraz Urzędu Skarbowego w Limanowej. Kontynuacją zajęć stacjonarnych będą zajęcia w placówce banku. Następnie uczniowie pojadą na wycieczkę edukacyjną do Warszawy, aby zapoznać się z pracą instytucji finansowych takich jak Giełda Papierów Wartościowych oraz Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

          Zadanie zostanie zrealizowane do dnia 22 grudnia 2023 r.

          „Dofinansowano ze środków Funduszu Edukacji Finansowej, których dysponentem jest Minister Finansów”.

        • Pozdrowienia z Afryki!

        • 21.11.2023
        •  

          Szkolne Koło Misyjne (Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci) wspomaga misje w Afryce. Organizujemy  kiermasze misyjne - sprzedaż domowych wypieków: ciast i ciasteczek. Za zebrane środki od trzech lat opłacamy naukę i żywność dla ubogich dzieci z Etiopii, które zaadoptowała grupa misyjna dzieci PDMD z naszej szkoły. Pomagamy także misjom sióstr Fanciszkanek Rodziny Maryi, pracujących na misjach w RPA w miejscowości  D’aar.

          WRAZ Z NASZYMI PODOPIECZNYMI DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA WSZELKĄ POMOC I DAR SERCA!

        • Schola podczas uroczystości w Mordarce

        • 21.11.2023
        • Dzieci z naszej szkoły, które należą do scholi, w sobotę 19 listopada brały udział w zjedzie Podwórkowych Kółek Różańcowych w Mordarce. Przygotowały oprawę Liturgii Mszy Świętej i Misterium o życiu Św. Katarzyny Laboure.

        • Sukcesy koszykarzy

        • 20.11.2023
        • Reprezentanci naszej szkoły - Hubert Orzeł, Jan Olczyk, Tomasz Chudzio i Krystian Kowalski - zajęli 3 miejsce w Finałach Mistrzostw Województwa w Koszykówce 3x3, które odbyły się 17 listopada 2023 r. w Wieliczce, po drodze wygrywając Mistrzostwa Miasta, Mistrzostwa Powiatu i Półfinały Mistrzostw Województwa. Opiekunem zespołu jest pan Tomasz Olczyk.

        • Spotkanie z dietetykiem

        • 19.11.2023
        • We wtorek 14 listopada 2023r., w ramach projektu o zdrowym odżywianiu realizowanego na terenie szkoły, gościliśmy specjalistę w dziedzinie żywienia, panią dietetyk mgr Małgorzatę Twaróg z Gabinetu „Projekt Zdrowie” w Limanowej.

          W zajęciach na sali gimnastycznej wzięli udział uczniowie z klas pierwszych. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie oraz zdrowy styl życia dzieci w wieku szkolnym. Jak mówiła prowadząca, tylko wypracowane, zdrowe nawyki żywieniowe pozwolą cieszyć się dobrą formą. Pani Małgorzata zapoznała też uczniów z piramidą żywienia - od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu mogłyby zostać wyeliminowane bez szkody dla organizmu. Zwróciła uwagę na łączenie elementów zdrowego odżywiania z ruchem. Tłumaczyła również, dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie wody oraz w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i zachowanie. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważną rolę w jadłospisie odgrywają dobrze skomponowane śniadanie, obiad i kolacja.

          Pierwszaki chętnie uczestniczyły w spotkaniu i wypowiadały się na temat zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia.

          Składamy serdeczne podziękowania pani dietetyk za wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania.

          Wychowawczynie klas pierwszych, psycholog i pedagog

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

        • 18.11.2023
        • 17 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja  jest prowadzona w szkołach na całym świecie. Najpierw uczniowie przypominają sobie tabliczkę mnożenia w domu i w szkole, a następnie przychodzi czas egzaminów. W tym roku zdecydowaliśmy się na komisje egzaminacyjne w szkole, które w klasach 2 i 3 przeprowadziły egzamin pisemny, odpowiednio z tabliczki mnożenia do 30 i 50, w klasach 4 – 8 były egzaminy ustne z tabliczki mnożenia do 100. Komisje egzaminacyjne przepytywały również dyrekcję, nauczycieli, panie sekretarki i pracowników kuchni. Patrol egzaminacyjny z panią Beatą Mruk udał się do Urzędu Miasta Limanowa, by tam przeprowadzić egzaminy ustne wśród pracowników. Finalnie okazało się, że większość egzaminowanych uzyskała tytuł  EkspertaTabliczki Mnożenia, co potwierdzano okolicznościowymi plakietkami.

          Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w tym wydarzeniu.

          Koordynatorami projektu byli nauczyciele matematyki.

        • Akcja „Zaproponuj książkę”

        • 15.11.2023
        • 14 listopada w naszej szkole została przeprowadzona akcja, której celem było zachęcenie do czytania książek polecanych przez innych, a także poznanie zainteresowań czytelniczych uczniów, aby przy zakupie nowości książkowych uwzględnić upodobania wszystkich miłośników książek. Wzięcie udziału w akcji polegało na wypełnieniu kartki dostępnej w bibliotece i zapisaniu na niej nazwiska autora oraz tytułu wybranej, polecanej książki. Dzięki temu pomysłowi uczniowie mieli możliwość zaproponowania ciekawej literatury, którą chcieliby znaleźć w szkolnej bibliotece. Propozycje uczniów zostały zebrane, a spośród złożonych ofert wybrano i zakupiono najciekawsze tytuły. Inicjatorkami akcji były uczennice klasy 5a Antonina Wojtas i Milena Trynka, które we współpracy z biblioteką szkolną aktywnie włączyły się w promocję i przeprowadzenie tego przedsięwzięcia. Dziękujemy za zaangażowanie dziewczynek, ponieważ tego typu działania przyczyniają się do propagowania czytelnictwa, poszerzenia oferty książkowej poprzez wzbogacenie księgozbioru biblioteki w nowe i ciekawe tytuły.
                                                                                                                                 Biblioteka szkolna

        • Gorączka galicyjskiego złota

        • 14.11.2023
        • 14 listopada grupka uczniów z klas 7a i 7d wzięła udział w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej. Uczniowie zostali fachowo wprowadzeni w grę "Oil City - gorączka galicyjskiego złota", która rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku w naszej części Europy Środkowej. Uczniowie dość szybko opanowali trudne realia ówczesnego rynku naftowego, a gra okazała się nie tylko ciekawa, ale też niezwykle emocjonująca. Bardzo dziękujemy za umożliwienie wzięcia udziału w warsztatach, a także za umiejętne moderowanie rozgrywek.

        • Sztafeta patriotyczna klas 0-3

        • 12.11.2023
        • Rocznica odzyskania niepodległości to piękne i radosne święto, ponieważ żyjemy w wolnej i niepodległej ojczyźnie. Z tej okazji dla uczniów z klas 0 — 3 została przygotowana Sztafeta patriotyczna. Polegała ona na rozwiązywaniu zadań i zagadek oraz przekazaniu kolejnych poleceń wskazanej szyfrem grupie uczniów. Rozwiązanie końcowego zadania doprowadziło ostatnią grupę do miejsca, gdzie na wszystkich uczniów czekał skarb Małego Patrioty.

        • Wyjścia na cmentarz jabłoniecki oraz parafialny

        • 07.11.2023
        • Zgodnie z panującym w naszej szkole zwyczajem, uczniowie nauczania zintegrowanego wraz z wychowawcami, wybrali się na cmentarz jabłoniecki oraz na mogiły żołnierskie na limanowskim cmentarzu parafialnym.

          Głównym celem wyjść było uczczenie pamięci żołnierzy poległych w walkach o niepodległość Polski. Na miejscu uczniowie mogli zgłębić historię tego miejsca, pomodlić się i zapalić przyniesione znicze. W zadumie i ciszy dzieci słuchały opowieści na temat przeszłości naszej Ojczyzny. Podczas wycieczki wszyscy pamiętali, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających groby bliskich.

          Była to ważna lekcja wychowania patriotycznego i rodzinnego, mamy nadzieję, że zostanie na długo w pamięci uczniów.

          Wychowawcy nauczania zintegrowanego.    

        • Porządki na cmentarzu

        • 05.11.2023
        • Wolontariat Wincentyński działający przy naszej szkole uporządkował groby na cmentarzu przygotowując się do uroczystości Wszystkich Świętych.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. płk. Józefa Jońca w Limanowej
      • (18) 3371401
      • Fax: (18) 3379 282 (18) 3379 281 sekretariat (18) 3379 285 pokój nauczycielski (18) 3379 286 świetlica (18) 3379 287 higienistka (18) 3379 288 pedagog (18) 3379 289 logopeda (18) 3379 290 hala sportowa
      • ul. S. Jordana 3 34-600 Limanowa Poland
      • Inspektorem ochrony danych osobowych jest p. Magdalena Buczak, iod@miasto.limanowa.pl
    • Logowanie