5 grudnia uczniowie klasy 2b i 3c wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu była wizyta w Krakowskiej Hucie Szkła. Mogliśmy tu podziwiać pokazy ręcznego formowania szkła w wykonaniu hutników-szklarzy, którzy na naszych oczach z rozgrzanej do czerwoności szklanej masy wydmuchiwali i zręcznie formowali bajeczne kształty naczyń i zwierząt! Zwiedziliśmy ekspozycję muzealną Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998 prezentującą historię Krakowskiej Huty Szkła, proces produkcji szkła, zabytkowe narzędzia hutnicze oraz wystawę szkła artystycznego. Niezwykle ciekawa okazała się interaktywna wystawa „Szkło pod lupą Łukasiewicza”, gdzie na 14 stanowiskach mogliśmy w praktyce poznać ciekawe zjawiska fizyczne dotyczące szkła m.in.: popatrzeć przez mikroskop, stworzyć tęczę, pobawić się szklanym nurkiem, przejrzeć w krzywych zwierciadłach, dowiedzieć się co to są światłowody. I to nie był jeszcze koniec atrakcji. Wkrótce poczuliśmy atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w Fabryce Ozdób Choinkowych „Bombek” w Wieliczce. Poznaliśmy etapy powstawania bombek oraz tajniki dekorowania ozdób choinkowych. Każdy z nas ozdobił swoją bombkę kolorowymi farbami i brokatami, nadając jej niepowtarzalny wygląd. To była bardzo udana wycieczka.
Wycieczka klas 2b i 3c
- 10.12.2023
- 44
Kulig klasy 2c
- 10.12.2023
W piękny, zimowy dzień, 7 grudnia klasa 2c wyjechała na kulig do Szczawy. Pogoda dopisała, padał drobny śnieg, ale nikomu nie było zimno, bo w sercach wszystkich dzieci (i opiekunów też) była ogromna radość ze wspólnie spędzonego czasu na łonie natury. Jechaliśmy pięknymi zabytkowymi saniami w bajkowym, zimowym lesie na polanę, gdzie było przygotowane ognisko i girl. Tam piekliśmy kiełbaski. Dzieci sprawdzały swoje siły w skoku w dal na śniegu, maszerowali po śladach i robiły na świeżutkim śniegu aniołki. Przekonały się, że do dobrej zabawy na śniegu nie potrzeba żadnych zabawek. Widzieliśmy paśnik dla saren i kapliczkę myśliwych ze św. Hubertem, ich patronem. To była bardzo udana wycieczka.
3
Wyjście do Centrum Informacji Turystycznej
- 10.12.2023
W ramach realizacji innowacji " Mieszkam w Limanowej, poznaję historię, przyrodę i okolice swojego miasta", klasa 2c wraz z wychowawczynią Bożeną Zoń wybrała się do Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej. Uczniowie mieli okazję poznać wiele ciekawostek dotyczących historii i turystyki nie tylko w okolicach swojego miasta, ale również powiatu limanowskiego. Wszyscy aktywnie i ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w tych zajęciach i poszerzali swoją wiedzę na temat szlaków turystycznych oraz innych atrakcji w okolicach swojego miasta.Wych. klasy 2c, Bożena Zoń
Rekrutacja wolontariuszy do finału WOŚP
- 10.12.2023
Przygotowania do 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trwają pełną parą! Sztab #5550 Limanowa prowadzi rekrutacje na wolontariuszy do 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Cel 32. Finału WOŚP to „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Mottem zbiórki jest „Tu wszystko gra OK!”.
Do Sztabu można zarejestrować się TYLKO ONLINE poprzez stronę internetową.
REKRUTACJA TRWA DO KOŃCA GRUDNIA! Bądźcie z nami 28 stycznia 2024 roku! Niebawem pojawi się więcej informacji o wydarzeniach w dniu Finału. Zapraszamy do kontaktu – Limanowski Dom Kultury
ul. Bronisława Czecha 4
34-600 Limanowa
tel. 18 337 16 03
Mikołajki w Krakowie
- 07.12.2023
Mikołajki można spędzać w różny sposób. Klasa IVB zdecydowała się na formę wyjazdową. W programie było zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego i spektakl "Kopyta w górę!" przygotowany przez Teatr Kultureska. A Świętego Mikołaja udało się spotkać właśnie na scenie! Mimo trudnych warunków drogowych wróciliśmy bezpiecznie, a powrót umiliła jeszcze wizyta w McDonaldzie.
11
Lekcje o finansach – program Ministerstwa Finansów
- 07.12.2023
W ramach realizacji programu „Lekcje o finansach” uczniowie klas 7a oraz 8b wzięli udział w trzech zajęciach stacjonarnych w szkole oraz zajęciach praktycznych w siedzibie Banku Spółdzielczego w Limanowej.
Zajęcia w szkole były prowadzone przez pracowników Banku Spółdzielczego w Limanowej, Urzędu Skarbowego w Limanowej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Nowym Sączu.
Tematyką pierwszych zajęć były „Ceny, zakupy i płatności”. Podczas spotkania uczniowie zostali zapoznani z pojęciami dotyczącymi cen i rabatów. Omówiono prawa konsumenta, obowiązki sprzedawcy, reklamację i gwarancję. Uwrażliwiono uczniów na umiejętność rozsądnego planowania wydatków i świadomych zakupów. Wdrażano młodzież do racjonalnego zarządzania swoimi finansami. Przedstawiono im oferty banku kierowane do osób w wieku 13 – 18 lat. Omówiono także temat związany z różnymi formami płatności. Poruszono aktualny temat zagrożeń w cyberprzestrzeni. W ramach działań aktywizujących młodzież zaplanowała wydatki związane z planowaną wycieczką do Warszawy. Na zakończenie uczniowie chętnie uczestniczyli w quizie.
Kontynuacją zajęć w szkole były zajęcia stacjonarne w placówce banku. Podczas spotkania zostali zapoznani z ofertą banku, produktami bankowymi, segregacją i przeliczaniem bilonu. Młodzież poznała zabezpieczenia stosowane na pieniądzach, a następnie mogła przećwiczyć rozpoznawanie falsyfikatów. Zaprezentowane im aplikacje bankowe. Zaznajomiono z rodzajami płatności i bankowością internetową. Zaprezentowane i omówione prezentacje dotyczyły tematów związanych z oszczędzaniem, lokatami, pożyczaniem pieniędzy i spiralą zadłużenia. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach oraz chętnie angażowali się w konkursy.
Drugie zajęcia z pracownikiem ZUS dotyczyły ubezpieczeń. Prowadząca zaznajomiła uczniów z tematem ubezpieczeń społecznych. Omówiła i przedstawiła czym jest ubezpieczenie, jakie prawa oraz obowiązki posiada ubezpieczony. Młodzież zapoznała się z rodzajami ubezpieczeń i świadczeń społecznych. Poruszono problem wysokości emerytury w przyszłości. Podczas zajęć stacjonarnych uczniowie z zainteresowaniem słuchali prowadzącej, która uświadomiła im, jak ważne jest ubezpieczenie w życiu każdego człowieka. Bardzo chętnie angażowali się w rozmowę, Niektórzywykazali się dużą wiedzą w poruszanych kwestiach.
Tematyką trzecich zajęć były oszustwa i wyłudzenia. Pracownicy Urzędu Skarbowego przedstawili uczniom takie pojęcia jak: budżet państwa, podatki, wydatki publiczne. Zapoznali się z pojęciami: shoulder surfing, spyware, phishing, pharming itp. Młodzież została również uwrażliwiona na oszustwa, próby wyłudzeń wrażliwych danych w Internecie. Prowadzący przestrzegali przed pojawiającymi się „zbyt atrakcyjnymi” ofertami. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach, chętnie się wypowiadali i dyskutowali.
„Dofinansowano ze środków Funduszu Edukacji Finansowej, których dysponentem jest Minister Finansów”.
18
Mikołajki w klasach 0 - 3
- 07.12.2023
Dnia 6 grudnia br. uczniowie nauczania zintegrowanego i oddziału 0 naszej szkoły przywitałi wyjątkowego gościa, a mianowicie - MIKOŁAJA. Dzieci przywoływały Mikołaja piosenką, a przedstawiciele klas drugich zachęcali recytacją wierszy do pospiesznego rozdawania prezentów. Bawiliśmy się wspaniale, było dużo radości, uśmiechów i niespodzianek.
Mikołaju zapraszamy Cię za rok!
25
Inauguracja szkolnego SKO
- 06.12.2023
5 grudnia br. w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Banku inaugurujące rozpoczęcie działalności Szkolnej Kasy Oszczędności. Lekcję z zakresu bankowości przeprowadziła Sabina Załupska, Koordynator Programu SKO z ramienia Banku.
Uczniowie dowiedzieli się jakie są sposoby oszczędzania, dlaczego warto oszczędzać, a także jaką rolę pełnią banki we współczesnym świecie. Poznali także podstawowe produkty i usługi bankowe oraz jak w bezpieczny sposób poruszać się po rynku finansowym. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w lekcji. Na zakończenie spotkania mogli sprawdzić swoją wiedzę w krótkim quizie, który przeprowadziła Janina Faltyn - pracownik Oddziału Banku w Limanowej. Poprawne odpowiedzi nagrodzone zostały gadżetami Banku.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Banku Spółdzielczego za miłe spotkanie i zachęcenie uczniów do oszczędzania.13
Obcowanie z kulturą - teatrzyk kamishibai
- 06.12.2023
Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli.
Grudzień to miesiąc kojarzony przez dzieci z zimową scenerią, a także ze Świętym Mikołajem, dobrymi uczynkami i wsparciem dla potrzebujących. Taka właśnie tematyka została poruszona 5 grudnia 2023 roku na spotkaniu czytelniczym przez panią Barbarę Wysowską, pracownika Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej, zaproszoną w ramach współpracy bibliotecznej z lokalnymi ośrodkami kultury. Za pomocą teatrzyku kamishibai uczniowie klasy 2d wraz z wychowawczynią panią Krystyną Włodarczyk wysłuchały opowiadania Ewy Stadtmuller pt.: „Trzy gwiazdki szczęścia”. Po przeczytaniu bajki przez zaproszonego gościa, dzieci podzieliły się własnymi refleksjami na temat radości z dawania innym, pomagania i uszczęśliwiania drugiego człowieka. Wykonały również własnoręcznie zdobione papierowe anioły, które zostały wyeksponowane w klasie.
…”- Zostały mi jeszcze trzy gwiazdki szczęścia – zaczął Rufus.
- Czego? – zdziwił się Krzyś.
- Szczęścia – powtórzył. – Pan Bóg dał mi ich cały worek, polecając, abym strzegł ich jak oka w głowie i rozdawał tylko tym dzieciom, które ich naprawdę potrzebują. Zostały mi do odwiedzenia jeszcze trzy domy. Jeśli nie znajdę w nich trojga nieszczęśliwych dzieci, podaruję ci jedną gwiazdkę.”…5
XIII Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Świąteczny łańcuch”
- 05.12.2023
Kolejny raz w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny z udziałem uczniów z niepełnosprawnością. Byli to uczniowie z limanowskich szkół podstawowych. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu wspólnego, świątecznego łańcucha z przyniesionych materiałów. Efektem wspólnej pracy był długi, kolorowy łańcuch, który został umieszczony w holu szkoły. Na koniec uczniowie otrzymali upominki, z rąk Przewodniczącego Rady Miasta, Wiesława Sędzika, i Dyrektora szkoły, Stanisława Króla. W imieniu organizatorów bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom biorącym udział konkursie za stworzenie niezwykłej świątecznej atmosfery. Władzom Miasta za świąteczne upominki i pomoc w zorganizowaniu spotkania, Dyrekcji szkoły za wsparcie i zaangażowanie.
Nauczyciele kształcenia specjalnego
45
English sleepover – noc w szkole z językiem angielskim
- 04.12.2023
W ramach integracji międzyklasowej i przełamywania barier językowych 1 grudnia została zorganizowania w szkole noc z językiem angielskim dla uczniów klas siódmych. W piątkowy wieczór nauczyciele języka angielskiego pani Joanna Knapik i Joanna Fiejtek przeprowadziły wieczorne zajęcia z języka angielskiego podczas których uczniowie mogli bawić się i miło spędzić czas ucząc się języka angielskiego. Uczniowie śpiewali angielskie piosenki, grali w gry planszowe, pracowali w grupach pisząc angielską historyjkę, poznawali kulturę i tradycje świąteczne krajów anglojęzycznych, skandynawskich i iberyjskich. Na koniec zajęć uczniowie obejrzeli filmy i słodko spali do wczesnych godzin porannych.
6
Andrzejki - czas wróżb i wspaniałej zabawy w klasach 1 - 3
- 01.12.2023
Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dlatego 29 i 30 listopada 2023 roku uczniowie nauczania zintegrowanego z naszej szkoły przenieśli się w zaczarowany świat magii i wróżb. A możliwości wywróżenia szczęścia, bogactwa czy podróży było bardzo wiele. Były też tańce, konkursy i słodkie poczęstunki.
Zabawa przebiegała w radosnej atmosferze, oby wszystkie dobre wróżby się spełniły.
Nauczycielki nauczania zintegrowanego
42
Andrzejki w oddziale przedszkolnym
- 01.12.2023
Andrzejki w naszej grupie to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.
2
Terapeutyczna moc książki
- 01.12.2023
W listopadzie miał kontynuację rozpoczęty cykl biblioterapeutycznych spotkań czytelniczych dla dzieci z klas 0-3. W tym właśnie miesiącu 14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, którego tegorocznym hasłem jest: „Czytanie daje siłę! Biblioterapia we wzmacnianiu rezyliencji”. Literatura terapeutyczna, wzmacnia odporność psychiczną, pomaga nam rozwijać umiejętności niezbędne do radzenia sobie z przeciwnościami, podpowiada nam jak właściwie reagować na niekorzystne sytuacje w życiu. Spotkania czytelnicze miały na celu ukazanie dzieciom poprzez twórczość literacką mądrych i wartościowych rozwiązań różnych sytuacji i problemów, a jednocześnie przy relaksującej muzyce dzieci mogły się wyciszyć, odprężyć i poprawić swoje samopoczucie.
W listopadowych spotkaniach wzięły udział dzieci z klas:
1c z panią Iloną Czeczótką,
3c z panią Mariolą Garncarz
2c z panią Bożeną Zoń
3a z panią Ewą Smoleń
3b z panią Ewa Ptaszek
1a z panią Małgorzatą OciepkąBiblioteka szkolna
Spotkanie z dietetyczką
- 01.12.2023
We wtorek 28 listopada 2023r., w ramach realizowanego na terenie szkoły, projektu o zdrowym odżywianiu, uczniowie klas 2a, 2b i 3c uczestniczyli w spotkaniu ze specjalistką w dziedzinie żywienia, panią dietetyk mgr Małgorzatą Twaróg z gabinetu „Projekt Zdrowie” w Limanowej.
Prowadząca omawiała piramidę zdrowego żywienia, zwracając uwagę na to, jak ważny jest w naszym życiu codzienny ruch i odpowiednio zbilansowana dieta. Dzieci dowiedziały się również, dlaczego warto ograniczyć słodycze sklepowe i słodkie napoje, na konto większego spożycia wody i zdrowych zamienników popularnych przekąsek. Dużym zaskoczeniem dla dzieci były informacje, jak jedzenie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, zachowanie i zdrowie. Podczas spotkania uczniowie byli bardzo aktywni i mogli pochwalić się dużą wiedzą w zakresie zdrowia.
Serdecznie dziękujemy pani dietetyk za poświęcony czas, cenne informacje i wskazówki jak prawidłowo odżywiać się i prowadzić zdrowy styl życia.
D. Orszulak
"Selfie" z Auschwitz, czy to wypada?
- 30.11.2023
Klasy ósme, które niedawno wspólnie z wychowawcami odwiedziły obóz zagłady Auschwitz-Birkenau spotkały się z przedstawicielami Sądeckiej Biblioteki Publicznej i Sądeckiego Sztetla panami Arturem Franczakiem i Adamem Nowakiem. Była to okazja do rozmowy na temat trudnych i wymagających wrażliwości tematów związanych z Holokaustem. Młodzież mogła zadawać pytania i dowiedzieć się o wielu mało znanych wydarzeniach z naszej lokalnej historii.
Za poświęcony czas i interesujące opowieści, bardzo dziękujemy.
Dzień Pluszowego Misia - oddział przedszkolny
- 25.11.2023
Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. Z tej okazji w naszej grupie przedszkolnej mieliśmy święto. Dzieci poznały historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Następnie uczniowie prezentowali swoje ulubione misie, uczestniczyli w grach i zabawach, a także poznawali bohaterów bajek - Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Coralgola, misia Yogi. Pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku w Nowym Jorku, a na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta. Światowy, chociaż pluszowy miś, ma już ponad sto lat; cieszymy się, że jest z nami na dobre i złe.
3
Dzień Pluszowego Misia w klasach 1-3
- 24.11.2023
- 2
Pluszowe misie oraz inne przytulanki opanowały w piątek 24 listopada br. klasy i korytarz uczniów nauczania początkowego. Przybyły ze swoimi właścicielami, żeby świętować i bawić się w ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia.
To taki mały, a może duży, kolorowy, puchaty, albo mięciutki, zwyczajny miś jest ulubieńcem wszystkich dzieci. Jest też symbolem dobra, ciepła, łagodności i opiekuńczości.
W tym dniu wychowawczynie klas 1-3 zorganizowały dla dzieci wiele „misiowych atrakcji". Uczniowie zapoznali się z historią powstania pluszaka, wysłuchali ciekawostek o życiu misiów – bohaterów literackich i filmowych, a także brali udział w konkursach, zabawach dydaktycznych i muzycznych.Ten dzień sprawił wszystkim dzieciom wiele radości i dostarczył miłych wrażeń. Mimo wielu nowoczesnych, elektronicznych zabawek to właśnie miś pozostanie „jedynką”.
Wychowawczynie klas 1-3
25
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
- 23.11.2023
WORLD HALLO DAY
„Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu” /Kornel Makuszyński/
„Uśmiech to bodaj najkrótsza droga do drugiego człowieka. /Henry Saka/
21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień - dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość i rozbudzenie pozytywnych emocji.
Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W 1973 r. dwaj bracia, Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, że walka i nienawiść nie prowadzą do niczego dobrego. Ich inicjatywa miała przekonać rządzących do pokojowego rozwiązywania konfliktów. Żeby być życzliwym człowiekiem według braci wystarczy mówić „Cześć” („Hallo”) przynajmniej 10 razy dziennie, dzielić się z innymi uśmiechem i dobrymi słowami, być przyjaźnie nastawionym do drugiego człowieka, dobrym i serdecznym.
21 listopada to dzień, kiedy bardziej niż zwykle powinniśmy okazywać innym życzliwość, chociaż przesłanie akcji jest jasne — bądźmy życzliwi codziennie! Wystarczy uśmiech, ciepłe spojrzenie, niewymuszona grzeczność, kilka dobrych słów: „Nic nie kosztuje serdeczne słowo, jest to jednak najcenniejszy dar.”
Tego dnia uczniowie z klas 1 — 3 dyskutowali o tym jak każdego dnia mogą okazywać dobro osobom, z którymi spotykają się w szkole, przygotowali medale życzliwego człowieka, plakaty promujące życzliwość, przyjazne emotki, łańcuch przyjaźni, który zostanie wyeksponowany w niedługim czasie na choince. Nauczyli się tez „Piosenki bardzo kulturalnej” i zobowiązali się codziennie postępować tak, aby wszyscy ludzie wokół czuli się dobrze w ich towarzystwie.
J. Tabor
9
Program „Lekcja o finansach”
- 21.11.2023
W ramach dotacji celowej z Ministerstwa Finansów nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Lekcje o finansach” w kwocie 20 000 zł.
Przedmiotem programu „Lekcje o finansach” jest wsparcie realizacji działań z zakresu edukacji finansowej polegających na przeprowadzeniu, wśród uczniów szkół podstawowych, minimum 3 zajęć lekcyjnych z zakresu szeroko rozumianych finansów. Elementem Programu jest także popularyzowanie wśród uczniów wiedzy o instytucjach publicznych działających w obszarze finansów poprzez organizację wycieczki edukacyjnej. Celami Programu są rozbudzenie zainteresowania zagadnieniami finansowymi i podniesienie kompetencji finansowych uczniów.
W projekcie biorą udział klasy 7a oraz 8b, które w szkole będą uczestniczyć w lekcjach o tematyce: „Ceny, zakupy i płatności”, „Ubezpieczenia” oraz „Oszustwa i wyłudzenia”. Zajęcia będą prowadzone przez pracowników Banku Spółdzielczego w Limanowej, ZUS w Nowym Sączu oraz Urzędu Skarbowego w Limanowej. Kontynuacją zajęć stacjonarnych będą zajęcia w placówce banku. Następnie uczniowie pojadą na wycieczkę edukacyjną do Warszawy, aby zapoznać się z pracą instytucji finansowych takich jak Giełda Papierów Wartościowych oraz Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.
Zadanie zostanie zrealizowane do dnia 22 grudnia 2023 r.„Dofinansowano ze środków Funduszu Edukacji Finansowej, których dysponentem jest Minister Finansów”.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie