• „Jesienne spotkania z witrażem” w Muzeum Ziemi Limanowskiej.

        • 17.11.2021
        • Podpowiadamy, że listopadowe popołudnie to bardzo dobry czas na odwiedzenie Muzeum Ziemi Limanowskiej i uczestnictwo w warsztatach pn. „Jesienne spotkania z witrażem”.

          Uczniowie klasy 3c z wielkim podekscytowaniem brali w nich udział. Wszyscy w skupieniu wysłuchali dokładnych instrukcji, jak wykonać witraż i na co zwrócić szczególną uwagę. Przyznajemy, że wykonanie witrażu to nie jest prosta sprawa! Wymaga pomysłowości, skupienia, dokładności podczas obróbki szkła, uwagi i koncentracji – bowiem szkłem można się skaleczyć, a lutownicą oparzyć.     

          Uczestnicy warsztatów zapytani o to, która czynność sprawiła im najwięcej trudności, jednogłośnie orzekli, że było to szlifowanie szkła, a później lutowanie.

          Zaprojektowanie i wykonanie własnych witraży sprawiło uczniom wiele radości i satysfakcji.  Zachwycone dzieci zabrały swoje prace do domu, by pokazać je bliskim.

          Serdecznie polecamy wizytę w muzeum, które oferuje szeroki wachlarz warsztatów dla uczniów w różnym wieku. Dziękujemy pracownikom Muzeum Ziemi Limanowskiej za opiekę, kierowanie pracą oraz możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu.

                                                                     Dorota Orszulak

        • Utrwalamy wiadomości o warstwach lasu.

        • 17.11.2021
        • Klasa 3c prezentuje efekty swojej pracy w grupach.

          Przygotowaliśmy makietę warstw lasu. Dzięki tej pracy technicznej łatwo zapamiętać, w której warstwie żyją dżdżownice, gdzie rosną grzyby i zaglądają jeże, a w której znajdują się gniazda ptaków….. Szybciej można utrwalić jak nazywają się poszczególne warstwy lasu.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. Wszystkie elementy uczniowie wykonali bardzo starannie i samodzielnie!

                                                                        Dorota Orszulak

        • Warsztaty w MBP w Limanowej, klasa 3a

        • 16.11.2021
        • 10 listopada 2021 roku, klasa 3a wraz z wychowawczynią Bożeną Zoń i nauczycielem wspierającym, Krystyną Włodarczyk, odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną, oddział dla dzieci.

          Uczniowie wzięli udział w zajęciach bajkoterapeutycznych i wysłuchali bajki  "O Ciepłym i Puchatym". Rozmawiali o tym, co w życiu jest ciepłe i puchate, a co zimne i kłujące.  W trakcie zajęć wszyscy dzielili się ze sobą tylko ciepłym i puchatym. Na koniec zajęć uczniowie wykonali piękne zakładki do książek i wypożyczyli sobie książki na długi, listopadowy weekend, gdyż wszyscy uczniowie tej klasy są członkami miejskiej biblioteki już od czerwca 2021 roku. 

          Uczniowie klasy 3a serdecznie dziękują paniom pracującym w MBP za bardzo miłe przyjęcie i wspaniałą atmosferę w trakcie zajęć.

                                                                                                                                            Bożena Zoń

        • 1c w Skansenie na Jędrzejówce

        • 14.11.2021
        • 26 października klasa 1c wybrała się wycieczkę do Skansenu na Jędrzejówce w Laskowej. Na miejscu czekały na nas atrakcje wywodzące się z czasów kiedy to ludzie na dawniej wsi radzili sobie bez prądu. Aktywnie uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych, podczas których uczyliśmy się rozpoznawać różne rodzaje zbóż, robiliśmy „szybki chleb” czyli podpłomyki, ubijaliśmy masło. Spodobała się nam też lekcja obsługi sprzętów – czyli jak przy pomocy pomysłowości mąka w domach gości. Podczas zwiedzania skansenu poznaliśmy codzienne czynności  gospodarskie, tradycyjne rzemiosła oraz dawne zabawy dzieci. Niektórzy z nas spróbowali swoich sił w dojeniu krowy, wszyscy z zaciekawieniem oglądaliśmy znane zwierzęta gospodarskie, a także karmiliśmy muflony i daniele. Wiele radości sprawiły nam dawne zabawy dzieci – wyścigi w workach oraz w noszeniu wiader w nosidłach, przeciąganie liny, zgaduj-zgadula, „chodzenie” na nartach. To była niezwykła podróż w przeszłość.

          Wychowawczyni klasy, Mariola Garncarz

        • Wycieczka scholi do Krakowa

        • 14.11.2021
        • W tę jakże jesienną aurę nasza wesoła gromadka, dwoma autokarami udała się do królewskiego miasta Krakowa, aby podążać śladami wiary i historii naszego narodu. Odwiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, skąd na cały świat wyszła iskra Miłosierdzia Bożego. Przed Cudownym Obrazem powierzyliśmy intencje nas i naszych rodzin. Potem udaliśmy się na wzgórze wawelskie, gdzie znajduje się słynna katedra, a także zamek, w którym przez lata rezydowali polscy władcy. Potem poszliśmy spacerem w kierunku Rynku, podziwiając po drodze różne ciekawe miejsca takie jak zabytkowe kościoły, których w Krakowie jest bardzo wiele, Planty, Uniwersytet Jagielloński, okno papieskie w Pałacu Arcybiskupim, Sukiennice, Wieża Ratuszowa, najstarszy kościół w Krakowie, czyli Świętego Wojciecha, a także perła wśród krakowskich zabytków - Bazylika Wniebowzięcia NMP, czyli znany nam kościół mariacki, ze słynną hejnalicą, skąd co godzinę grany jest hejnał. Widzieliśmy również piękne kamienice oraz zachowany fragment murów miejskich z Bramą Floriańską. W przejściu pod nią znajduje się obraz Matki Bożej Piaskowej, Pani Krakowa. Tym obrazem opiekują się  Siostry Szarytki.

          Było cudownie!

          S. Krystyna

        • Spotkanie poruszające tematykę przemocy

        • 14.11.2021
        • W październiku odbył się cykl spotkań z przedstawicielką Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – panią Joanną Kuźniacką, która w swoich prelekcjach poruszyła tematykę przemocy, będącej skutkiem pozostawania w długotrwałej izolacji domowej.

          W spotkaniach brały udział klasy siódme i ósme. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest przemoc, jaka jest jej definicja i rodzaje oraz jak odróżnić przemoc od złości czy agresji. Młodzież wie także, jak reagować, gdy w ich środowisku dochodzi do sytuacji związanych z przemocą i wie, gdzie należy szukać pomocy, z jakimi instytucjami należy się skontaktować.  

          Prezentacje były istotne z punktu widzenia relacji rówieśniczych. Uczniowie wiedzą, jak postępować, by nie dopuszczać do tego, aby ktoś z ich kolegów stał się ofiarą nękania, cyberprzemocy, wyśmiewania opinii czy przekonań, wytykania wyglądu, upokarzania, przemocy fizycznej i innych odsłon długotrwałego naruszania godności osobistej.

        • Program "Archipelag skarbów"

        • 14.11.2021
        • W dniach 8 i 9 listopada w naszej szkole Pracownia Profilaktyki Zintegrowanej we współpracy z Dyrekcją realizowała program „Archipelag Skarbów” opracowany przez psychologa dr Szymona Grzelaka.

          Młodzież klasy 8e i 8f miała możliwość uczestnictwa w nowoczesnym i atrakcyjnym programie profilaktycznym, którego celem jest zapobieganie zachowaniom ryzykownym i problemowym, występującym często w tej grupie wiekowej, takim jak przemoc rówieśnicza oraz korzystanie z alkoholu i narkotyków. Ważnym celem programu jest uświadomienie młodzieży, czym jest prawdziwa miłość i związana z nią odpowiedzialność za drugiego człowieka. Zadaniem realizatorów programu było motywowanie młodzieży do zdrowego stylu życia oraz umocnienie autorytetu rodziców i wychowawców.

          Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Forma zajęć wpłynęła na mocniejsze zintegrowanie się zespołów klasowych i otwarcie na rówieśników. Spotkanie poruszało emocje i skłaniało do refleksji nad tym, jaką drogą należy podążać, by w przyszłości być szczęśliwym dorosłym.

          Program „Archipelag Skarbów” od kilku lat znajduje się w banku programów rekomendowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji (podległy pod MEN), a wyniki badań naukowych potwierdzają jego skuteczność. Program cieszy się powszechnie dobrą opinią wśród rodziców młodzieży, która w nim uczestniczyła.

          Pod koniec listopada zaplanowano spotkanie przez łącza internetowe, które skierowane będzie do rodziców uczniów biorących udział w programie.

        • Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Polska moja Ojczyzna"

        • 14.11.2021
        • 9 listopada 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Limanowej odbył się  Międzyszkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem "Polska moja Ojczyzna". Konkurs przeznaczony był dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych ze szkół podstawowych  z terenu miasta Limanowa.

          Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej o tematyce związanej z hasłem konkursu z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Celem konkursu było rozwijanie poczucia świadomości narodowej. Uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności plastyczno - technicznych, rozwijanie  zainteresowań artystycznych.

          W konkursie uczestniczyło 21 dzieci.  Powstało wiele  oryginalnych prac. Konkurs zorganizowany był w formie zdalnej, uczestnicy nadsyłali prace do organizatora. Prace uczniów zostały wyeksponowane na wystawie w holu szkoły celem zaprezentowania ich społeczności szkolnej i rodzicom. Oglądający mogli poczuć atmosferę patriotyzmu i podziwiać piękno Polski przedstawione w twórczości dzieci. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody.

          Organizatorzy konkursu dziękują Burmistrzowi Miasta Limanowa panu Władysławowi Biedzie za sponsorowanie konkursu.
          Dodatkowe podziękowania kierujemy do Przewodniczącej Rady Miasta Limanowa pani Jolanty Juszkiewicz oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Limanowej pana Wiesława Wójtowicza za pomoc w organizacji konkursu.

          Zespół Nauczycieli Kształcenia Specjalnego
          w Szkole Podstawowej nr 3 w Limanowej

        • Bądźmy EKO - zbierajmy opakowania po kleju!

        • 14.11.2021
        • Nasza klasa uczestniczy w akcji zbierania pustych tubek po kleju AMOS. Po uzbieraniu 120 pustych opakowań otrzymamy 30 nowych tubek kleju potrzebnego podczas codziennych zajęć. Akcja trwa już drugi rok. Puste opakowania można wrzucać do żółto-zielonego pudełka obok sali 26 i gabinetu logopedy.

          Dzięki powtórnemu wykorzystaniu opakowań wspieramy ochronę środowiska.

          Zapraszamy!

          Klasa 3d

        • Spotkanie z policjantką

        • 14.11.2021
        • 10 listopada uczniowie klasy 3c i 3d uczestniczyli w spotkaniu z panią policjantką z Komendy Powiatowej w Limanowej. Uczniowie mieli okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się podczas oczekiwania na rodzica, jak również ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z samochodu.

          Nasz gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze. Ponadto pani policjantka podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe.

          Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Mamy nadzieję, że spotkanie z fachowcem pozytywnie wpłynie na zachowanie dzieci w szkole i poza nią. Zajęcia z przedstawicielem policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach Programu Profilaktycznego naszej szkoły.

                                                                                                                       J. Tabor

           

        • Wycieczka klas 1a i 1c do skansenu

        • 09.11.2021
        • Jak pokazać uczniom życie dawnej wsi? Najlepiej wybrać się na wycieczkę do skansenu, gdzie można poczuć klimat drewnianej architektury, poznać dawne tradycje i zwyczaje. 

          Korzystając ze słonecznej pogody, 25 października uczniowie kl.1a i 1b wyruszyli do Skansenu na Jędrzejkówce w Laskowej.

          Celem wycieczki oprócz dobrej zabawy było właśnie ukazanie warunków życia na wsi w dawnych czasach - jak radzili sobie ludzie bez prądu, ich codzienne czynności  gospodarskie, tradycyjne rzemiosła i jak wyglądały dawne zabawy dzieci.  Uczniowie z zainteresowaniem oglądali stare drewniane zagrody, wnętrze domu i jego wyposażenie w tamtych czasach. Obserwowali i karmili zwierzęta hodowlane w zagrodzie. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę  biorąc udział w warsztatach „Jak zrobić kromkę z masłem.’ Robiły masło, wyrabiały ciasto na podpłomyki po których upieczeniu był też czas na degustację. Dużo radości i śmiechu sprawiły im dawne zabawy dzieci (wyścigi w workach, przeciąganie liny, zgaduj- zgadula).Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była fajną podróżą w przeszłość. Wracaliśmy radośni i zadowoleni, ponieważ dużo dowiedzieliśmy się o dawnych czasach.

        • 103 rocznica niepodległości Polski i Ziemi Limanowskiej

        • 08.11.2021
        • Aż wybiła godzina wygranej, 
          przyszedł dzień wymarzony od dziada, pradziada.
          Nasza Polska rzuciła kajdany
          W ten dzień Jedenasty Listopada.”

             11 listopada 1918 roku,  po 123 latach niewoli i rozbiorów, Polska  odzyskała niepodległość .W tym dniu zakończyła się także I wojna światowa, jedna z najkrwawszych w dziejach. W jej wyniku upadły trzy europejskie mocarstwa, które dokonały rozbioru Polski.

           

                O niepodległość naszej Ojczyzny walczyli przedstawiciele Ziemi Limanowskiej. Byli to : Józef Beck, Franciszek Bieda, Mikołaj Dębski, Jan Drożdż, W. Gołuszka, Antoni Górszczyk, Jan Joniec , Józef Joniec, Józef Marek, Stanisław Odziomek, Władysław Orkan, Jerzy Żuławski, czy inni, którzy ruszyli do legionów Józefa Piłsudskiego

          Napis ; 1914 - 1934 Legionistom Synom Limanowskiej Ziemi .

          Co na Zew Wodza Józefa Piłsudskiego.

          W Krwawe Poszli Boje I W Bojach Tych Legli.

          W 20 Rocznicę Wymarszu Legionów Pomnik Ten Wznieśli Towarzysze Broni.


          Jedenasty listopada 1918 roku, to data symboliczna ,ponieważ odzyskanie niepodległości następowało stopniowo przez końcowe lata (1917-1918) trwania I wojny światowej . Najpierw upadła Rosja, później Austro - Węgry.  Koniec panowania austriackiego w Galicji nastąpił w ostatnich dniach października. 
          W Krakowie 31 października ogłoszono pogrzeb Austrii.

             W tym samym dniu Limanowa uzyskała wolność, a to za sprawą przebywającego na urlopie limanowianina, kaprala Józefa Jońca z 2 pułku II brygady Legionów.

             Późniejszy kapelan spod Tobruku i Monte Cassino,  razem z porucznikiem Winiarskim, kapitanem Jakubowskim oraz  Jabruckim opanował posterunek austriackiej żandarmerii w Limanowej
          i rozbroił załogę rafinerii w Sowlinach. A ponieważ działania oddziału przypadły w przeddzień Wszystkich Świętych, to pierwszy dzień wolności limanowianie spędzili na cmentarzu.

             Polska odzyskała niepodległość sama, bez niczyjej pomocy, dzięki klęsce wojennej wszystkich trzech zaborców i dzięki temu, że naród polski utrzymał swoją tożsamość przez 123 lata niewoli i był gotowy do uchwycenia losów państwa we własne  ręce. Na czele Polaków stał Józef Piłsudski. Człowiek, który już za swojego życia stał się legendą i doprowadził Polskę do niepodległości.


          Do podtrzymania legendy marszałka przysłużyli się też limanowianie, bowiem twierdzili, że to właśnie w Limanowej Piłsudski zgolił sobie „socjalistyczną” brodę.   Legioniści ujrzeli Piłsudskiego bez brody dopiero w Nowym Sączu, 13 grudnia 1914 r.

             „Warunki wojny na Podhalu okazały się i pod innym względem nadzwyczaj przyjemne. Mówię tu o stosunkach z ludnością. Nie trzeba było tu niczego szukać, bo wszystko czego dusza żołnierza walczącego dla szczęścia Ojczyzny pragnie było mu dane... . Tu czułem się w Ojczyźnie, czułem się potrzebnym dla niej, jako jej obrońca. Od góry do dołu – ksiądz, gazda góralski, czy jego gaździna, mieszczanin czy robotnik – wszyscy szukali po prostu okazji, aby okazać swa sympatię do nas... . A do całego Podhala czuję ogromną sympatię, za to odczucie Ojczyzny, które tam miałem”

             To słowa Komendanta Piłsudskiego zaskoczonego gościnnością mieszkańców naszego regionu, bowiem miał w pamięci swoje niedawne wejście do Kielc, gdzie zamiast powitania widział „ zamknięte okiennice
          i przerażone oczy w szparach” Opinie o nadzwyczajnej gościnności mieszkańców regionu limanowskiego znalazły potwierdzenie we wspomnieniach podwładnych Komendanta.  To u Nas Józef Piłsudski czuł się jak w „prawdziwej ojczyźnie”.                                     


             Wszyscy jesteśmy dumni z tego, że Piłsudski był w Limanowej kilka razy i że przez nasze miasto biegnie główna ulica nazwana Jego imieniem.

                                                                                                                                                        Tadeusz Hejmej

        • Nowi czytelnicy w bibliotece szkolnej

        • 08.11.2021
        • W listopadzie w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste przyjęcie w poczet czytelników dzieci z klas pierwszych. Podczas lekcji uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki oraz dowiedzieli się  jak dbać o książki i własne zdrowie przy czytaniu. Po złożeniu uroczystego przyrzeczenia nadszedł czas na wypożyczenie pierwszej książki. Na koniec dla uprzyjemnienia czytania dzieci otrzymały drobne upominki.

        • Wolontariat Wincentyński - sprzątanie cmentarza parafialnego

        • 07.11.2021
        • Grupa uczniów klas siódmych i ósmych działająca w ramach Wolontariatu przy Parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej zebrała się w piątek na cmentarzu parafialnym, by posprzątać  nieuporządkowane groby przed uroczystością Wszystkich Świętych. Przyszło blisko trzydzieści  osób, które pod opieką s. Krystyny Koszut uporządkowały teren wokół grobów, zamiotły zeschnięte liście, usunęły stare kwiaty i umyły nagrobki. Młodzież chętnie włączyła się w pracę, z życzliwością pomagała sobie nawzajem, pamiętając jednocześnie o powadze stosownej dla miejsca, jakim jest cmentarz. Wszystkim Wolontariuszom bardzo dziękujemy  i cieszymy się, że pomimo swoich obowiązków znajdują czas, by pomóc innym.
                                                                                                                                   Jolanta Wąsowicz

        • Atrakcyjna forma omawiania lektury szkolnej

        • 27.10.2021
        • Chyba każdy wie, czym są podchody?

          Ta popularna gra terenowa nie tylko sprawia wiele radości, ale jest też okazją do aktywności fizycznej i umysłowej. Jej formułę wykorzystałam przy omawianiu lektury pt. „Dzieci z Bullerbyn”.

          Okazało się, że były to dla uczestników tej formy aktywności, czyli uczniów z klasy 3c, bardzo atrakcyjne zajęcia. 

          Podzieliłam ich na dwie pracujące samodzielnie i rywalizujące grupy. Wybrali liderów, którzy dbali o to, by wszystkie zadania były wykonane poprawnie.

          Wcześniej, w różnych miejscach na terenie szkoły umieściłam kartki z poleceniami do zadań dla każdej grupy  i wskazówki jak dotrzeć do kolejnego stanowiska. Uczniowie musieli wykazać się znajomością lektury, umiejętnością logicznego myślenia, wiedzą i umiejętnościami matematycznymi, a także sprytem i dobrym wychowaniem. Każdy przejaw życzliwości dla kolegów z drużyny był dodatkowo punktowany.

          Zabawa była wspaniała. Dzieci uczyły się pokory, współpracy, cierpliwości. Były zaangażowane i pełne zapału. Postaram się, aby w tym roku szkolnym było więcej tego typu zajęć i niespodzianek. 

                                                                                             Wychowawczyni klasy, Dorota Orszulak

        • Sandomierz w barwach jesieni

        • 27.10.2021
        • Sandomierz w barwach jesiennych zachwycił swym urokiem nie tylko uczniów klasy 7d i 7e , ale również ich wychowawców i opiekunów wycieczki. 22 października uczniowie obu klas rozpoczęli zwiedzanie „małego Rzymu” – jak często nazywa się Sandomierz, od wspaniałego punktu widokowego - Bramy Opatowskiej. Podczas spaceru po mieście uczniowie mogli zobaczyć zabytkowy Rynek wraz z Ratuszem, Kościołem św. Jakuba, Domem Długosza i Zamek Sandomierski. Po krótkiej przerwie udali się na spacer lessowym Wąwozem Królowej Jadwigi oraz wyruszyli w widokowy rejs statkiem po Wiśle.

        • Wycieczka klasy 3a

        • 25.10.2021
        • W piękny jesienny  dzień, 20 października klasa 3a w ramach realizacji innowacji "Mieszkam w Limanowej, poznaję okolice swojego miasta", była na wycieczce pieszej na Jabłońcu. Uczniowie zabrali znicze, które zapalili żołnierzom spoczywającym na tamtejszych cmentarzach. Piękna pogoda sprzyjała podziwianiu kolorowych, jesiennych krajobrazów. Wszyscy chętnie wysłuchali informacji o wielkiej bitwie pod Limanową w dniach 8-12 grudnia 1914 roku i historii związanych z tym wydarzeniem.

                                                                                Bożena Zoń, Krystyna Włodarczyk

        • „Wypożycz książkę w ciemno”

        • 23.10.2021
        • 21 października 2021 roku biblioteka szkolna przeprowadziła akcję czytelniczą „Wypożycz książkę w ciemno”. Projekt zorganizowany z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych miał na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli oraz zachęcenie do czytania. Aby wziąć udział w akcji należało odwiedzić bibliotekę w tym dniu i wybrać jedną spośród przygotowanych książek. Zainteresowanie wydarzeniem okazało się bardzo duże, co zaowocowało ogromną ilością wypożyczeń. Szczególnie cieszy fakt, że oprócz dzieci, które zawsze chętniej odwiedzają bibliotekę, równie licznie zaangażowali się w akcję uczniowie klas 4-8. Mamy nadzieję, że zorganizowanie tego typu przedsięwzięcia sprawiło uczniom dużo radości.

        • Wycieczki klas 5a i 5d

        • 23.10.2021
        • 18 i 19 października uczniowie klas piątych wybrali się na wycieczki. Celem wypraw był XIV-wieczny Zamek Lubomirskich w Wiśniczu. Dzieci zwiedzały go wraz z przewodnikiem, który w interesujący sposób zapoznał ich z jego historią. Następnie przenieśli się w czasie, odwiedzając średniowieczny Bastion VR, gdzie wirtuana rzeczywistość pozwala na swobodny lot przez wiśnicki zamek. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach Zamkowa Akademia Alchemia podczas, których samodzielnie przeprowadzały eksperymenty. Na zakończenie dnia wycieczkowicze odbyli spacer po rezerwacie Kamienie Brodzińskiego.

        • Zajęcia dotyczące higieny jamy ustnej

        • 21.10.2021
        • W ramach działań profilaktycznych dla uczniów z klas 1a,1b i 1c odbyły się zajęcia dotyczące higieny jamy ustnej, które przeprowadziła pielęgniarka szkolna, pani Danuta Kita. Dzieci dowiedziały się jak ogromny wpływ na stan uzębienia ma racjonalne odżywianie i odpowiednia higiena. Na modelu szczęki pani pielęgniarka zademonstrowała w jaki sposób należy prawidłowo myć zęby. Zwróciła uwagę uczniów na różnorodność past do zębów i najważniejszy składnik, jakim jest fluor. Zachęcała do systematycznej kontroli stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym. Wiele radości sprawiło dzieciom wykonanie własnego modelu szczęki. Uczniowie otrzymali również kalendarzyki, w których będą zaznaczać codzienne mycie zębów, co z pewnością przyczyni się do wyrabiania nawyku dbania o higienę jamy ustnej.

                                                                                                                            E. Ptaszek

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. płk. Józefa Jońca w Limanowej
      • (18) 3371401
      • Fax: (18) 3379 282 (18) 3379 281 sekretariat (18) 3379 285 pokój nauczycielski (18) 3379 286 świetlica (18) 3379 287 higienistka (18) 3379 288 pedagog (18) 3379 289 logopeda (18) 3379 290 hala sportowa
      • ul. S. Jordana 3 34-600 Limanowa Poland
      • Inspektorem ochrony danych osobowych jest p. Magdalena Buczak, iod@miasto.limanowa.pl
    • Logowanie