W tym roku Szkoła Podstawowa nr 3 była jednym z partnerów wspierających organizację miejskich obchodów Dnia Dziecka w Limanowej. Uczniowie z naszej szkoły, z klas 4a, 4c i 6a, wystąpili w spektaklu muzycznym pt. "Nasz niemy krzyk w obronie Ziemi", przedstawiającym piękno naszej planety oraz zachowania ludzi zagrażające jej istnieniu. Choreografię przygotowały: Justyna Oleksy i Anna Mrozek, zaś dekorację zaprojektował i wykonał Łukasz Twaróg. Zdjęcia wykonała Bożena Kowalska. Przedsięwzięcie nauczycieli oraz uczniów wsparli finansowo i rzeczowo rodzice występujących dzieci.
Aktualności
"Nasz niemy krzyk w obronie Ziemi"
- 03.06.2024
- 44
Wycieczka klasy 2c na Golców
- 03.06.2024
We wtorek 28 maja klasa 2c była na pieszej wycieczce na Golcowie w ramach realizacji innowacji. Pogoda sprzyjała, były po drodze odpoczynki, a nawet pyszne lody. Na cmentarzu żołnierzy poległych w bitwie pod Limanową w 1914 roku uczniowie złożyli znicz i wysłuchali opowieści historycznej o tym wydarzeniu. Później było zdobycie szczytu Golcowa (752m n.p.m.) i pieczenie kiełbasek przy ognisku. Uczniowie rozpoznawali szlaki turystyczne, rośliny, słuchali śpiewu ptaków i podziwiali panoramę Limanowej i okolic. Po takiej wędrówce trochę bolały nogi, ale zabawa i wspólnie spędzony czas wynagrodziły wszystkie trudy. Było super.
Dzień Mamy i Taty - oddział przedszkolny
- 31.05.2024
24 maj był dniem szczególnym w grupie zerówkowej. W miłej i rodzinnej atmosferze odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały część artystyczną oraz upominki dla rodziców.
A. Noworolnik, J. Frys
Dzień Dziecka
- 28.05.2024
27 maja najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zabawach organizowanych z okazji Dnia Dziecka. Dzieci mogły skorzystać z atrakcji przygotowanych przez animatorów z Baśniowej Krainy. Były to np. konkursy sportowe z rekwizytami, stanowisko do wykonywania baniek mydlanych, trenowanie rzutów do celu, rywalizowania z użyciem maxi gier, takich jak skaczące stópki, kółko-krzyżyk, domino, łowienie rybek, memory. Dużo radości dała ścianka do robienia zdjęć i możliwość przebrania się. Uczniowie chętnie pozowali w kolorowych strojach. Jednak największą atrakcję stanowiła dmuchana zjeżdżalnia. Uczniowie byli bardzo szczęśliwi i zadowoleni z przygotowanych atrakcji. Zabawa była finansowana z budżetu Rady Rodziców.
124
Wycieczka klas 2a i 2c do Krakowa
- 13.06.2024
W połowie maja uczniowie klas 2a i 2c wybrali się wraz z wychowawczyniami na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu były warsztaty z Manufakturze Cukierków, gdzie dzieci po pokazie robienia masy cukrowej, mogły same wybrać kształt i wykonać lizaki. Następnie dzieci otrzymały słodkie podarunki, certyfikaty i zrobiły zakupy słodkości. Po odpoczynku na krakowskim Rynku, udaliśmy się do krakowskiego ZOO. Zamówiona pogoda dopisała, mogliśmy podziwiać wszystkie zwierzęta, a niektóre nawet karmić. Zabawa była wspaniała!
Dorota Orszulak4
Wycieczka do Sądeckiego Bartnika
- 28.05.2024
24 maja klasa 2b wybrała się na wycieczkę do Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik” w Stróży. Po przyjeździe wzięliśmy udział w zajęciach warsztatowych pt. „Magia wosku pszczelego”. Każdy z nas mógł własnoręcznie wykonać świece z węzy pszczelej oraz dowiedzieć się o znaczeniu wosku pszczelego dawniej i dzisiaj. Spróbowaliśmy smaku miodu akacjowego, wielokwiatowego i spadziowego na pysznych pierniczkach. Następnie udaliśmy się z panią przewodnik, aby obejrzeć teatrzyk pt. „Przygody na łące”. Zostaliśmy zaproszeni przez panią animatorkę do zabaw w „Pszczeli rój”, podczas których wszyscy świetnie się bawiliśmy. Później przyszedł czas na zwiedzanie Muzeum i Skansenu Pszczelarstwa. Obejrzeliśmy niektóre spośród stu zgromadzonych uli. Zachwyciły nas rzeźby świętego Ambrożego, Baby Jagi i wesołego diabełka. Niezwykle ciekawa dla nas była interaktywna wystawa „Sekrety ula”. Poszerzyliśmy nasze wiadomości na temat życia i pracy pszczół. Potem przyszedł czas na odpoczynek i obiad w restauracji Bartna Chata. Kolejnym etapem była wizyta w wiejskiej zagrodzie i możliwość nakarmienia zwierząt oraz degustacja koziego sera. Nasz pobyt powoli dobiegał końca, ale czekały na nas jeszcze dwie atrakcje. Odbyliśmy wśród głośnych śpiewów przejażdżkę wozem konnym po okolicy i zrobiliśmy pamiątkowe zakupy w Miodowej Spiżarni. To był bardzo aktywny, ale udany dzień.
Justyna Tabor
22
XX Gwiaździsty Rajd Szlakami Jana Pawła II
- 28.05.2024
Spotkanie z rodzicami
- 28.05.2024
Spotkanie z podróżnikiem z grupy Trzask
- 24.05.2024
W środę 22 maja 2024r. gościliśmy w naszej szkole pana Krystiana, który opowiedział nam o podróży do Egiptu. Jego prezentacja zdjęć i filmików zawierała ciekawostki z tego kraju, zamieszkujących tam ludzi i zwierząt. Mieliśmy również okazję zobaczyć i dotknąć dużą ilość rekwizytów przywiezionych z wyprawy. Dowiedzieliśmy się, że Egipt słynie z piramid, które były grobowcami władców tego kraju, jak również tego, że niektórzy mieszkańcy są po prostu biedni.
W trakcie pokazu nie zabrakło kolorowych fotografii wielbłądów, pustyni, hieroglifów, papirusu, a jeden z uczniów zgodził się być na „chwilę mumią”.
Czekamy na kolejne ciekawe spotkanie w przyszłym roku szkolnym.
4
Bóbrka i Krosno - wycieczka
- 23.05.2024
22 maja klasy 5a i 5d wraz z Paniami wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Bóbrki i Krosna. Uczniowie zwiedzili Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. W otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego zobaczyli XIX-wieczne kopanki, w których znajduje się naturalna ropa naftowa, czyli czarne złoto. Spacerując alejkami podziwiali unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku.
Następnie klasy udały się do Krosna. Po zjedzeniu pysznego obiadu, udali się do Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie zobaczyli pokaz hutniczy, czyli w jaki sposób powstają produkty szklane. Obejrzeli film ukazujący historię produkcji szkła w Krośnie. Najlepszym punktem wycieczki były warsztaty praktyczne czyli samodzielne wykonanie kolorowych witraży, które zabrali ze sobą na pamiątkę.
4
Obietnica Zuchowa
- 19.05.2024
W piątek wieczorem w naszej szkole odbyła się uroczystość, podczas której nastąpiło ukoronowanie wielomiesięcznej działalności gromad zuchowych: „Jaskółeczek” i „Wędrownych Sokołów”. Zuchy „ćwierkające” w obu tych gromadach zostały poddane ostatnim próbom mającym dać dowód na to, że dzieci znają Prawo Zucha i potrafią je wypełniać. Próby te miały formę zadań. Największe emocje wzbudziło dotykanie „śpiącej żaby” oraz prośba o odszukanie smutnej pani i zmartwionego pana, którym trzeba było doradzić, w jaki sposób mogą poprawić nastrój i spełnić marzenia dotyczące tego, by na świecie zapanował pokój. Przypomnijmy, że Prawo Zucha opiera się na Prawie Harcerskim i zawiera sześć punktów. Oto one:
- Zuch kocha Polskę i czyni dobro.
- Zuch jest dzielny.
- Zuch mówi prawdę.
- Zuch pamięta o swoich obowiązkach.
- Wszystkim jest z zuchem dobrze.
- Zuch stara się być coraz lepszy.
Po zakończonych próbach „Jaskółeczki” i „Wędrowne Sokoły” z zamkniętymi oczami zostały zaprowadzone przez harcerki z drużyny „Iskrzałki” na wybieg szkolny, gdzie czekali: pani dyrektor Beata Romaniuk, pan dyrektor Stanisław Król, rodzice zuchów, druhny i druhowie działający w naszym regionie, drużyna harcerska „Iskrzałki” oraz państwo harcmistrzowie Anna i Jerzy Bogaczowie, którzy wyjątkowo zapisali się w historii limanowskiego ZHP, prowadząc przez dziesięciolecia drużyny harcerskie i gromady zuchowe. Następnie dzieci, prezentując krótki program artystyczny, wyjaśniły zgromadzonym wokół ogniska znaczenie symboli znajdujących się w znaczku zucha. Opowiedziały także o tym, jak stosują Prawo Zucha w swoim życiu. W obecności dh. komendanta Hufca Gorczańskiego phm. Jacka Pierona przystąpiono do obietnicy. Przyjmowali ją instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego, a wśród nich pani dyrektor dh. phm. Beata Romaniuk. Dzieci wpatrzone w płomienie ogniska wypowiadały zgodnym chórem słowa: „Obiecuję być dobrym zuchem i zawsze przestrzegać Prawa Zucha”. Szkolny plac rozbrzmiewał harcerskimi piosenkami. Wartości wypływające z przynależności do harcerstwa podsumował pan dyrektor, zwracając także uwagę na to, że obietnica została złożona dokładnie 80 lat po bitwie pod Monte Cassino, w której udział brał patron naszej szkoły - ks. płk Józef Joniec. Na koniec, szczerze obdarowując uściskami i słodkościami, dh. hm. Ewa Jasińska pogratulowała wszystkim nowym członkom ZHP.
Po zakończonej uroczystości z sercami pełnymi wrażeń „Jaskółeczki” i „Sokoły” postanowiły pokazać, że są dzielne i samodzielne. Ułożyły się grzecznie do snu na karimatach rozłożonych w szkolnych salach. Następnego dnia, o godzinie 6.00 były gotowe, by obserwować wiosenną przyrodę i wsłuchiwać się w śpiew ptaków mieszkających w pobliżu szkoły. Zanosi się na to, że w harcerstwie będą przeżywały wiele przygód, być może największych w życiu!
26
Dzień Dziecka w Parku Miejskim
- 17.05.2024
Burmistrz Miasta Limanowa oraz Limanowski Dom Kultury zapraszają wszystkie dzieci do wspólnej zabawy podczas DNIA DZIECKA, który odbędzie się 2 czerwca (niedziela) w Parku Miejskim w Limanowej.
Więcej informacji - TUTAJ
Warsztaty komiksowe
- 17.05.2024
W maju uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach zatytułowanych „Wypowiadam się przez komiks”, które zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Limanowej. Zajęcia poprowadziła pani Antonina Czech – miłośniczka i autorka komiksów, studentka kierunku graphic design i technologie wizualne Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Warsztaty rozpoczęły się od krótkiej prezentacji o zasadach tworzenia komiksów. Następnie każdy uczestnik zajęć przystąpił do przygotowania koncepcji i scenorysu własnego komiksu. Powstałe prace zaprezentowano na powarsztatowej ekspozycji w bibliotece. Udział w zajęciach pozwolił uczniom poszerzyć zainteresowania sztuką komiksową, rozwinąć wyobraźnię i kreatywność oraz zaprezentować swoje zdolności plastyczne, manualne.
3
Pielgrzymka dzieci komunijnych do Zabawy
- 15.05.2024
9 maja 2024 r. uczniowie z klas 3a, 3b i 3c wraz z księdzem Tomaszem Koźbiałem oraz wychowawczyniami Ewą Smoleń, Ewą Ptaszek i Mariolą Garncarz pojechały na pielgrzymkę do Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny do Zabawy, gdzie uczestniczyły w Eucharystii dziękując za dar I Komunii Świętej. Kolejnym punktem programu był przejazd do Wał Rudy. Na miejscu dzieci zwiedziły zrekonstruowaną chatę wiejską tj. rodzinny dom Karoliny, w którym obecnie mieści się muzeum i kaplica, obejrzały wystawę multimedialną - ruchomą miniaturę przedstawiająca wieś galicyjską z początku XX wieku, a następnie przeszły drogą męczeństwa bł. Karoliny. W drodze powrotnej w Czchowie wspięły się na wzgórze zwane Basztą nad Dunajcem, na którym podziwiały ruiny zamku królewskiego z XIII – XIV wieku. Nie zabrakło też czasu na pamiątki i zabawy integracyjne.
Wychowawczynie klas trzecich
20
Koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Limanowej
- 07.05.2024
- 17
7 maja gościliśmy w naszej szkole nauczycieli i uczniów ze Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Limanowej. Przybyli do nas ze specjalnie z przygotowanym repertuarem muzycznym, którego wysłuchali uczniowie klas 1-3.
Młodzi artyści zaprezentowali swoje muzyczne umiejętności gry na różnych instrumentach.
Płynęły dźwięki melodii granych na flecie poprzecznym, skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, akordeonie, puzonie, trąbce, a mocne uderzenia perkusji wypełniły ciszę sali.
Wykonawcy wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem i potrafili poradzić sobie z tremą,
Każdy występ uzupełniany był krótką informacją o utworze i instrumencie, a zgromadzona na sali publiczność nie szczędziła braw młodym muzykom.
Koncert dał nie tylko możliwość wysłuchania pięknie granych przez dzieci utworów, ale był też próbą zachęty młodych widzów do podjęcia nauki w Szkole Muzycznej.
Dziękujemy wszystkim wykonawcom za to spotkanie z muzyką i życzymy wielu sukcesów.
Sukces w zawodach powiatowych
- 29.04.2024
26 kwietnia odbyły się zawody powiatowe - igrzyska dzieci w mini piłce ręcznej dziewcząt. Nasza szkoła zajęła wysokie drugie miejsce.
Szkołę reprezentowały: Ewelina Pałka, Emilia Abram, Aleksandra Kowalska, Kinga Palacz, Martyna Włodarczyk, Nikola Krasucka, Eliza Bielska, Milena Jawor, Joanna Stajnder.
Opiekunem była Agnieszka Olesiak.
Memoriał im. Marii Szkarłat
- 29.04.2024
19 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych EKONOMIK - "Tischner" odbył się I Memoriał im. Marii Szkarłat. Uczniowie i nauczyciele rywalizowali w turnieju trójek siatkarskich. Naszą szkołę reprezentowali nauczyciele: pani Agnieszka Olesiak oraz panowie: Tomasz Olczyk i Piotr Kindlik - zajmując wysokie drugie miejsce.
Wizyta pani leśnik w klasach 1-3
- 29.04.2024
W związku z obchodami Dnia Ziemi uczniowie nauczania zintegrowanego mogli poprzez spotkania z panią leśnik z Nadleśnictwa Limanowa poznać życie i zwyczaje wilków.
Nasz gość w bardzo ciekawy sposób przedstawił to inteligentne zwierzę. Uczniowie poznali hierarchię wilczego stada, sposoby komunikacji, taktykę polowań i sposoby radzenia sobie w razie spotkania z wilkiem. Wykonywali też odlew wilczej łapy, który następnie dzieci zabierały do domu na pamiątkę spotkania.
Podczas zajęć uczniowie zadawali pytania, a pani leśnik z cierpliwością na nie odpowiadała, starając się rozwiać wszelkie wątpliwości oraz rozprawić się z mitami dotyczącymi wilków.
Krystyna Włodarczyk oraz nauczyciele nauczania zintegrowanego.
38
"Z językami, wszędzie jesteś w domu” - wizyta tłumaczki.
- 25.04.2024
Klasę 2d odwiedziła dzisiaj mama jednej z uczennic, zawodowo zajmująca się tłumaczeniem na język włoski. Uczniowie poznali położenie geograficzne Włoch, zobaczyli najważniejsze zabytki oraz nauczyli się podstawowych słów, liczenia, a także popularnej wyliczanki w języku włoskim. Na zakończenie pani Renata Rusin przeczytała dzieciom bajkę, były też tańce w rytm włoskiej muzyki. Zajęcia miały na celu zachęcenie uczniów do nauki języków obcych i poznawania kultury innych narodów.
Wychowawca kl. 2d Krystyna Włodarczyk
Spektakl z okazji Dnia Ziemi
- 23.04.2024
22 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Limanowej hucznie świętowaliśmy Światowy Dzień Ziemi. Przy tej okazji mieliśmy zaszczyt gościć panią Burmistrz – Elekt - Jolantę Juszkiewicz.
Uczniowie klas IV a, IV c i VI a wystąpili w spektaklu muzycznym przedstawiającym piękno naszej planety oraz zachowania ludzi zagrażające jej istnieniu.
Choreografię przygotowały: pani Justyna Oleksy oraz pani Anna Mrozek, zaś dekorację, nadającą klimatyczny charakter widowisku, zaprojektowali i wykonali: pan Łukasz Twaróg oraz pani Jolanta Wąsowicz.
Przedsięwzięcie nauczycieli oraz uczniów wsparli finansowo i rzeczowo rodzice występujących dzieci, za co serdecznie im dziękujemy.
W tym dniu zostały rozstrzygnięte konkursy plastyczno – techniczne związane
z tematem Ziemi. Nagrody ufundował Burmistrz Limanowej – pan Władysław Bieda.Prace wszystkich uczniów są wyeksponowane w holu szkoły, a wcześniej były wykorzystane jako dekoracja podczas akademii. Nagrody otrzymali: Tomasz Pachut kl. 1c, Radosław Zapała kl. 1c, Alicja Gaik kl. 2 b, Zuzanna Bulanda kl. 2b, Alicja Tabor kl. 3c, Tobiasz Ryś kl. 3a, Milena Kulewicz kl. 4b, Julia Sromek kl. 4c, Martyna Gancarczyk kl. 4 c, Iga Kurczab kl. 5a, Marcelina Dominik kl. 5b, Matylda Puto kl. 5b oraz przedstawiciele klas 7a, 7b, 7c, 7d, 8a, 8b.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.
Zapis spektaklu można obejrzeć tutaj: Dzień Ziemi (youtube.com)
59
Archiwum Aktualności