• „Witaj maj, trzeci maj...”

        • 07.05.2021
        • Z okazji majowych: Uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta Flagi, uczniowie klas I-III podjęli „Wyzwanie patriotyczne”. W ramach realizowanych działań dzieci śpiewały hymn, czytały wiersze o tematyce patriotycznej, przygotowywały flagi i kotyliony oraz wzięły udział w wirtualnym Biegu Konstytucji 3 Maja. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli film o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja i zapoznali się z mini-przewodnikiem „Biało - czerwona” wydanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
          Głównym celem wyzwania było rozwijanie poczucia przynależności narodowej u naszych Małych Patriotów. Uczniowie z dumą prezentowali Flagę Polski oraz udekorowane przez siebie okna domów.
                                                                                                                                                                  J. Tabor

        • 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

        • 29.04.2021

        • Uchwałą Sejmu RP IX kadencji z 27 listopada 2020 zdecydowano o ustanowieniu roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. 

          Wspomnienie wydarzeń związanych z powstaniem tego nowoczesnego, postępowego dokumentu, który odzwierciedlał idee wolności i równości, uczniowie siódmych klas postanowili uczcić wypowiadając się na temat tego, czym jest współczesna konstytucja, jakie obecnie ma znaczenie, jakich wartości powinna bronić. W swoich wypowiedziach wykazali się ogromną dojrzałością. Dostrzegli problemy, z którymi borykają się nowoczesne społeczeństwa. Pokazali także, że rozumieją zasady funkcjonowania państwa. Wiedzą również, jak ważny w życiu społeczności jest system prawny odzwierciedlający potrzeby obywateli.
          ​​​​​​​
           Ich prace są zaprezentowane w holu szkoły

        • „Sprawmy, aby każdy dzień stał się Dniem Ziemi!”

        • 26.04.2021
        • 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, najważniejsze i najbardziej znane ze świąt ekologicznych. W codziennym natłoku nie przywiązujemy wagi do pewnych spraw. Jednak warto mieć świadomość, że każda osoba małymi krokami może przysłużyć się do tego, aby w przyszłości nie zabrakło chociażby wody czy papieru. Idealnym miejscem, w którym możemy rozpocząć pozytywne oddziaływanie na środowisko jest własny dom i najbliższa okolica. Podczas zajęć uczniowie przypomnieli jak należy dbać o środowisko i otaczającą przyrodę. Dzieci napisały podziękowania dla Ziemi, poświeciły czas na bycie z przyrodą, na refleksję jak ona jest dla nas ważna, fascynująca, piękna i ciekawa. Uczniowie bardzo chętnie podjęli „Ekologiczne wyzwanie”: sprzątali swoją najbliższą okolicę, sadzili kwiaty i drzewa, wykonali ekologiczną zabawkę, rozwiązywali krzyżówkę oraz przygotowali plakaty, dotyczące działań proekologicznych. Zakończyliśmy również pierwszy etap zbiórki pustych opakowań z kleju AMOS. Zachęcamy wszystkich do zbierania prostych tubek, które można przynosić do pojemnika umieszczonego w sali 37.
          Pamiętajmy o naszej Ziemi, dbajmy o nią, szanujmy ją i zachwycajmy się jej pięknem. Sprawmy, by każdy dzień stał się Dniem Ziemi!  
                                                                                                                                                           Justyna Tabor

        • Dzień Ziemi na lekcjach języka angielskiego

        • 26.04.2021
        • W minionym tygodniu, uczniowie klasy 4a, 4b, 7a i 7d, na lekcjach j. angielskiego dowiadywali się o zagrożeniach ekologicznych w dzisiejszym świecie oraz słuchali wypowiedzi na ten temat, przygotowanych przez ich anglojęzycznych rówieśników. Efektem ich pracy na lekcji są piękne plakaty, nawołujące do ochrony środowiska, z hasłami i cytatami w języku angielskim. Uczniowie klasy 7d zredagowali również kilka wskazówek o tym jak żyć ekologicznie, w sposób zero-waste.

        • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

        • 26.04.2021
        • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.

          Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z  długą tradycją w  Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez  św.  Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.

          23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.

                                                                                                                               Biblioteka szkolna zaprasza!

        • Przemijamy…

        • 23.04.2021
        • 21 kwietnia 2021 roku zmarł Pan Stefan Bugajski, wieloletni nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Leopolda Węgrzynowicza w Dobrej, a następnie Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. płk. Józefa Jońca w Limanowej. Wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Wielbiciel muzyki i pasjonat turystyki.

          Z Limanową był związany od początku swojego życia. Urodził się 16 kwietnia 1947 roku w rodzinie o głębokich tradycjach patriotycznych i religijnych. Był prawnukiem Józefa Bogdanowskiego, weterana Powstania Styczniowego, o pamięć którego nieustannie dbał. Miał wielki szacunek dla tradycji rodzinnych swoich przodków, zarówno ze strony ojca Jana Bugajskiego, znanego malarza pokojowego, jak i matki Ludwiki z domu Bogdanowskiej.

          Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Limanowej w 1961 roku rozpoczął naukę w Liceum Pedagogicznym w Limanowej, gdzie w roku 1966 zdał egzamin dojrzałości. Po maturze pogłębiał swoją wiedzę pedagogiczną w Studium Nauczycielskim w Krzeszowicach na kierunku wychowania muzycznego. Edukację w tym kierunku ukończył w 1968 roku w Tarnowie. Swoją pierwszą pracę zawodową podjął w Dobrej, gdzie uczył przez 16 lat W międzyczasie studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, a 18 lutego 1983 r. uzyskał tytuł magistra w zakresie geografii. Na tej uczelni pogłębiał swoją wiedzę na studiach podyplomowych. W 1985 roku przeniósł się do Szkoły Podstawowej nr 3 w Limanowej i tu uczył do 2010 roku do czasu kiedy przeszedł na emeryturę. Przez krótki okres czasu od września 1988 roku pełnił funkcję wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Limanowej.

          Ten krótki opis drogi życiowej śp. Stefana Bugajskiego nie przestawia Jego bogatego zaangażowania edukacyjnego i społecznego przez 42 lata pracy zawodowej, w czasie emerytury, aż po ostatnie dni życia.

          Zamiłowanie do muzyki realizował m.in. grając w orkiestrze dętej ŁPPD w Łososinie Górnej, a także śpiewał w chórze męskim. Przez wiele lat był prezesem i członkiem chóru chłopięcego przy Bazylice MBB w Limanowej.

          Jego największą pasją była turystyka dla której poświęcił bez reszty swoją pracę, wspierany przez małżonkę Cecylię. Aktywnie turystycznie, angażował się jako przewodnik tatrzański, beskidzki, terenowy po województwie małopolskim i świętokrzyskim, posiadał również uprawnienia pilota wycieczek, przewodnika GOT oraz przewodnika turystyki krajowej.

          Odnajdywał w turystyce kwalifikowanej najbardziej dostępną formę aktywnego wypoczynku, racjonalnego zagospodarowania czasu wolnego, zdrowego trybu życia, a także wzbogacania wiedzy o kraju. Wszystkie te cechy przekazywał młodzieży podczas swojej długoletniej pracy edukacyjnej, w praktyce organizując młodzieżowe rajdy turystyczne. Jednym z pierwszych takich rajdów był Rajd SKKT-PTTK im. Leopolda Węgrzynowicza w roku 1978, którego był współorganizatorem. Systematycznie uczestniczył w rajdach: Szlakami Tajnego Nauczania i prof. Józefa Staniszewskiego, zaszczepiając zamiłowanie do gór i przyrody górskiej u młodzieży. Przygotowywał i organizował kursy Młodzieżowego Organizatora Turystki. Dbał o piękno mowy polskiej, organizując konkursy krasomówcze dla dzieci i młodzieży. Chętnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc tematyczne szkolenia terenowe dla nauczycieli geografii.

          Przez wiele lat zasiadał w Zarządzie PTTK Oddział w Limanowej, zaś w Kole Przewodników Turystyki przy tym oddziale w latach 1993-95 pełnił funkcję prezesa.

          Dla śp. Stefana Bugajskiego doniosłą rolę miała popularyzacja rodzinnego miasta. Uczestniczył więc aktywnie w pracy zespołów redakcyjnych przygotowujących promocyjne wydawnictwa: „Limanowa Miasto w Beskidzie Wyspowym” oraz trzy tomy albumów fotografii „Okruchy pamięci-Limanowa na starej fotografii”.

          Za swoją pracę zawodową był wielokrotnie nagradzany zarówno nagrodami resortowymi jak i również turystycznymi.

        • II Powiatowy Konkursu Języka Angielskiego „Idiomy w ilustracjach”

        • 19.04.2021
        • Szkolni organizatorzy II Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego „Idiomy w Ilustracjach” bardzo dziękują wszystkim uczniom klas 4-8, którzy do 14 kwietnia przygotowali przepiękne i pomysłowe prace konkursowe. Gratulujemy wszystkim uczniom talentu i bardzo się cieszymy z tak licznego udziału.

        • Na lepsze jutro dla Rozalki

        • 29.03.2021
        • Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość troski o drugiego człowieka
          Ks. Mieczysław Maliński

          Samorząd Uczniowski, panie pracujące w świetlicy szkolnej oraz rodzice Rozalki dziękują wszystkim za zaangażowanie i wsparcie finansowe akcji „ Na lepsze jutro dla Rozalki”. 
          Dzięki Państwu udało się zebrać kwotę 1472,78zł.
          Kwota w całości została przekazana rodzicom i zostanie przeznaczona na leczenie dziewczynki.

          DZIĘKUJEMY!

        • "Trójka" na 102!

        • 26.03.2021
        • Ukazał się nowy, sto drugi numer "Trójki". Wewnątrz m.in. wyniki ankiety na temat zdalnego nauczania, którą uzupełnialiście jakiś czas temu na lekcjach wychowawczych. Aby zaglądnąć do środka, wystarczy kliknąć TUTAJ. Zachęcamy!

        • Wyniki konkursu „Wielkanocna ozdoba”

        • 25.03.2021
        • 24 marca 2021r. komisja konkursowa w składzie: pani Dorota Kozieł, pani Aneta Ociepka oraz pani Katarzyna Stach dokonała wyboru prac, które zostały dostarczone na konkurs.

          Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

          Miejsce I – Natalia Liszka, kl. 4d

          Miejsce II – Przemysław Wąs, kl. 4a

          Miejsce III – Daria Grochot, kl. 4a

          Wyróżnienia:

          Anna Kurek, kl. 5b

          Grzegorz Florek, kl. 4b

          Jerzy Chudnicki, kl. 8a

          Prace wszystkich uczestników zostaną dodatkowo nagrodzone oceną wzorową z zachowania.

          Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

                                                                                                                  Samorząd Uczniowski

        • 25 marca - Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena

        • 25.03.2021
        • W tym dniu celebrujemy twórczość legendarnego i najpopularniejszego w historii pisarza fantasy - J.R.R. Tolkiena. Wspominamy jego postać i dorobek literacki.

          W fikcyjnym świecie Tolkiena data 25 marca ma duże znaczenie, ponieważ właśnie tego dnia obchodzono Upadek Saurona (postać ze stworzonej przez Tolkiena mitologii Śródziemia, władca Mordoru, zły duch, który przybiera różne postaci cielesne) poprzez zniszczenie pierścienia przez Frodo Gagginsa i tym samym zakończenie wojny o pierścień (symbol potęgi, kontroli i władzy).  

          Światowy Dzień Czytania Tolkiena to święto obchodzone od 2003 roku z inicjatywy światowego fanklubu The Tolkien Society. Tego dnia biblioteki i placówki kulturowe organizują różnego rodzaju wydarzenia dotyczące twórczości J.R.R. Tolkiena – konkursy, panele dyskusyjne, imprezy cosplayowe (artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w postać fikcyjną).

          Poniżej, na zdjęciach, najważniejsze dzieła Tolkiena.

        • Zajęcia rozwijające w klasie 3d

        • 25.03.2021
        • Po feriach szczęśliwi wróciliśmy do szkoły. Nasze zajęcia rozwijające o tematyce dotyczącej miasta, w którym mieszkamy i uczymy się mogliśmy kontynuować w klasie, dzieląc się przemyśleniami i pomysłami. Czytając treści o florze i faunie naszego regionu padł pomysł na stworzenie albumu z ilustracjami i krótkimi opisami. Pomocne okazały się czasopisma udostępnione przez panią wychowawczynię, atlasy wypożyczone ze szkolnej biblioteki i oczywiście internet. Najpierw zgromadziliśmy ilustracje, a następnie przystąpiliśmy do opracowywania opisów szukając potrzebnych informacji. Prace zajęły nam kilka godzin i zakończyliśmy je w ostatniej chwili przed kolejnym zdalnym nauczaniem. Dowiedzieliśmy się o wielkiej różnorodności przyrody naszego regionu, o której nie wiedzieliśmy wcześniej. Mamy nadzieję, że ta wiedza  zostanie nam w pamięci. 

                                                                                                                                                         Wychowawca klasy 3d

        • Dzień Patrona Szkoły

        • 19.03.2021
        • Co roku w naszej szkole celebrujemy niezwykłe święto - to dzień patrona Szkoły Podstawowej nr 3 w Limanowej ks. płk. Józefa Jońca. Mimo czasów pandemii, nie zapomnieliśmy o tej uroczystości, a przede wszystkim o jej bohaterze - człowieku odznaczającym się gorącym patriotyzmem, ofiarną miłością, chęcią służenia innym, odpowiedzialnością i prawością charakteru. 

          Podczas lekcji wychowawczych uczniowie klas starszych przypomnieli sobie odwagę, bohaterskie czyny i niezwykłe dokonania ks. Józefa Jońca.
          Młodsi podopieczni naszej szkoły, pod okiem wychowawców, przygotowali niezwykłe prace plastyczne, które można obejrzeć na zdjęciach poniżej. Ich tematyka wiąże się z bogatym życiem  ks. płk. Józefa Jońca, czyli  altruizmem, patriotyzmem i miłością. Dzieła uczniów ozdobiły szkołę, tworząc radosny nastrój, podkreślony kwiatami złożonymi przez delegację uczniów. 

          Chętni wychowankowie stworzyli własne wiersze poświęcone patronowi. Oto one:

          wiersz Dominika Czamary
          wiersz Justyny Szpilowskiej
          wiersz Karola Struga
          wiersz Nikodema Tąty

          Święto Patrona to dzień wyjątkowy dla całej społeczności szkolnej, bowiem to święto jej duchowego opiekuna.

        • #Sapere Aude! - czyli odważ się być mądrym!

        • 17.03.2021
        • 15 marca 2021r. zakończyła się II edycja Powiatowego Interdyscyplinarnego Konkursu Filozoficznego “Odważ się być mądrym #Sapere Aude!”  Organizatorem Konkursu było I LO w Limanowej im. W. Orkana, a w jury zasiadali profesorowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

          Z wielką radością spieszymy poinformować, że Amelia Wąsowicz z klasy 8b zajęła I miejsce w kategorii klas VII i VIII, a jej brat, Dawid, również z klasy 8b, otrzymał wyróżnienie w tej samej kategorii.

           Serdecznie gratulujemy!

        • Światowy Dzień Zespołu Downa

        • 17.03.2021
        • 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa dlatego święto to jest znane jako Dzień Kolorowej Skarpetki. 
          Częstość pojawiania się zespołu Downa wynosi przeciętnie 1:600 urodzeń. Szacuje się, że w Polsce żyje 60 tys. osób z zespołem Downa. Obecnie coraz częściej osoby z zespołem Downa dożywają 60-70 roku życia.

                                                                                                                        Zespół nauczycieli  kształcenia specjalnego

        • Konkurs "Wielkanocna ozdoba"

        • 12.03.2021
        • Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs z nagrodami dla klas IV – VIII pt. „Wielkanocna ozdoba”.

          Zadanie konkursowe polega na wykonaniu ozdoby wielkanocnej przestrzennej, dowolną techniką. Wykonaną ozdobę należy dostarczyć do świetlicy szkolnej do 23.03.2021 (wtorek).
          Każda prac musi być opisana w następujący sposób: imię, nazwisko oraz klasa (z zaznaczeniem oddziału).
          Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu 26.03.2021 na stronie internetowej szkoły oraz na szkolnym FB.
          Nagrody do konkursu funduje Rada Rodziców naszej szkoły.

          Zachęcamy do udziału w konkursie!

      • Informacja o zmianie w stawkach żywienia
        • Informacja o zmianie w stawkach żywienia

        • 12.03.2021
        • Informujemy, że stosownie do Zarządzenia nr 6/2021 z dnia 8 marca 2021 roku Dyrektora Limanowskiego Domu Kultury w Limanowej, od 1 kwietnia 2021 roku ulegną zmianie wysokości opłat za korzystanie z posiłków przygotowywanych w kuchniach prowadzonych przez LDK.

           

          Opłaty obowiązujące od 1 kwietnia 2021 r. dla dzieci ze szkół podstawowych:
          - obiad dwudaniowy 7,00 zł
          - zupa 1,40 zł
          - drugie danie 5,60 zł

          Szczegóły dostępne na stronie internetowej LDK: www.ldk.limanowa.pl/kuchnie

        • Rekrutacja do oddziału przedszkolnego

        • 22.02.2021
        • W zakładce "Rekrutacja" znajdują się informacje na temat rekrutacji do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 3 w Limanowej dzieci zamieszkałych na terenie Miasta Limanowa.

          Zapraszamy!

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. płk. Józefa Jońca w Limanowej
      • (18) 3371401
      • Fax: (18) 3379 282 (18) 3379 281 sekretariat (18) 3379 285 pokój nauczycielski (18) 3379 286 świetlica (18) 3379 287 higienistka (18) 3379 288 pedagog (18) 3379 289 logopeda (18) 3379 290 hala sportowa
      • ul. S. Jordana 3 34-600 Limanowa Poland
      • Inspektorem ochrony danych osobowych jest p. Magdalena Buczak, iod@miasto.limanowa.pl
    • Logowanie