W zakładce "Rekrutacja" znajdują się informacje na temat rekrutacji do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 3 w Limanowej dzieci zamieszkałych na terenie Miasta Limanowa.
Zapraszamy!
W zakładce "Rekrutacja" znajdują się informacje na temat rekrutacji do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 3 w Limanowej dzieci zamieszkałych na terenie Miasta Limanowa.
Zapraszamy!
W minionym tygodniu dzieci z oddziału przedszkolnego realizowały program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Program opierał się na realizacji pięciu zajęć warsztatowych: „Wycieczka – poszukiwanie źródeł dymu”, „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”, „Jak unikać dymu papierosowego?”. Realizując zajęcia dzieci obserwowały źródła dymu podczas wycieczki, następnie przelały swoje spostrzeżenia na papier wykonując plakat dotyczący źródeł dymu. Oglądały prezentację „ Co dymi”, oraz podawały swoje pomysły w jaki sposób można dbać o czyste powietrze. Dzieci poszukiwały tabliczek „Zakaz palenia” oraz samodzielnie projektowały plakietkę „ Nie pal przy mnie”, którą zabrały do domów. Poznały także postać Dinka – który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem, kolorowały i ozdabiały jego postać oraz nauczyły się o nim piosenki. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, były aktywne, zainteresowane.
23 lutego 2021 r. obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją . Trwająca pandemia istotnie wpływa na wzrost stanów depresyjnych, które są obserwowane zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Depresja dotyka ludzi w każdym wieku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zaburzenia depresyjne klasyfikują się na czwartym miejscu wśród najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Niepokoi również fakt, że 10% - 20 % dzieci na świecie cierpi na zaburzenia psychiczne, a depresja jest wśród nich najczęstsza.
Nie bądźmy obojętni na sygnały, które obserwujemy i słyszymy. Liczy się szybka reakcja i pomoc.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami zamieszczonymi poniżej:
Dla rodziców:
Depresja - jak pomóc dziecku?
Depresja młodzieńcza
+ poniższa ikonografika "O depresji dla rodziców"
Dla wszystkich:
Wsparcie ucznia z objawami depresyjnymi na stronie Świat problemów
+ poniższa prezentacja wideo oraz ikonografika "Objawy depresji u dzieci i młodzieży"
Polecane strony:
Forum przeciw depresji
https://stopdepresji.pl
https://www.zdepresjonowani.pl/
https://twarzedepresji.pl/
https://wyleczdepresje.pl
Samorząd Uczniowski proponuje Wam w tym roku Pocztę Walentynkową „Online”. Możesz przesłać kartkę walentynkową do sympatii, koleżanki lub kolegi z naszej szkoły za pośrednictwem Samorządu Uczniowskiego.
Przygotuj kartkę ręcznie i zrób jej zdjęcie, komputerowo lub skorzystaj z gotowych wzorów i prześlij ją na maila Samorządu jako załącznik do 14.02.2021r, a już w poniedziałek 15 – tego walentynka dotrze do odbiorcy na jego maila szkolnego.
ZAPRASZAMY DO ZABAWY
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. W ramach akcji DBI w naszej szkole zostały zaplanowane inicjatywy, które będą realizowane wraz z uczniami przez najbliższe miesiące. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcemy szczególnie podkreślić potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki, z zachowaniem zasad bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.
Informacje dla Rodziców na temat zagrożeń czyhających na dzieci w Internecie oraz skutecznych sposobów radzenia sobie z niebezpieczeństwami:
Ciekawe i przydatne publikacje dotyczące bezpieczeństwa w Internecie:
Ochrona dziecka w Internecie – poradnik dla rodziców w 2021
Webinaria dla rodziców Akademi NASK
Bezpieczni w sieci – w każdym wieku
Badania i raporty Akademii NASK
Jak mądrze kontrolować aktywność swoich pociech w sieci?
Poradnik dla rodziców - Sharenting i wizerunek dziecka w sieci
Poradnik dla rodziców - Szkodliwe treści w internecie
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online (edycja 2019)
Poradnik dla rodziców – FOMO i nadużywanie nowych technologii
Zostań znajomym swojego dziecka
Ulotka "Co moje dziecko robi na YouTube?"
Broszura Zagrożenia internetowe. Wybrane zjawiska
PORADNIK "DZIECI I EKRANY" - RODZICE PYTAJĄ - PSYCHOLOGOWIE ODPOWIADAJĄ
Bezpieczne media. Poradnik dla rodziców (FDDS)
Ulotka_jak_zabezpieczyc_dowody.pdf
http://www.saferinternet.pl/pl/rady-dla-rodzicow-okno-na-swiat
Informacje dla Uczniów:
Infografika: "Poznaj zasady bezpiecznego Internetu"
Publikacja: „Uzależnienia behawioralne. Kompendium wiedzy dla uczniów szkół podstawowych”
Z radością informujemy, że uczennica Zuzanna Liszka z kl. 8c zdobyła I wyróżnienie w konkursie Zawodowy GPS, w branży hotelarskiej.
Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej. Jak co roku konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszej części uczniowie rozwiązywali test online, natomiast w drugim etapie mieli za zadanie przygotować prezentację multimedialną na zadany temat, zgodnie z wybraną branżą.
Od kilku lat konkurs Zawodowy GPS cieszy się niesłabnącą popularnością wśród uczniów naszej szkoły. Celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowań zawodami związanymi z branżami: geodezyjną, budowlaną, hotelarską, gastronomiczną, weterynaryjną oraz ekonomiczną. Uczniowie mają okazję poznać swoje predyspozycje zawodowe a także przygotować się do świadomego wyboru szkoły ponadpodstawowej.
Zuzannie Liszce gratulujemy i życzymy sukcesów w rozwijaniu pasji oraz na kolejnych etapach edukacji.
Szanowni Rodzice!
Szkoła otrzymała komputery stacjonarne przekazane przez Banki. Istnieje możliwość wypożyczenia komputerów z monitorami dla uczniów na czas nauki zdalnej. Szczegółowe informacje w sekretariacie szkoły lub pod numerem tel. 18 3371-401.
Z poważaniem
Wiesław Wójtowicz
Dyrektor Szkoły
Kochani, dziś okazja rzadka,
Mamy Dzień Babci oraz Dziadka!
Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto Dziadków - ważna rzecz!
Właśnie z tej okazji uczniowie klas 0-3 przygotowali dla swojej kochanej Babci oraz Dziadka piękne laurki, serduszka, kwiaty. Wręczając im te upominki słowem i piosenką składali najwspanialsze życzenia, płynące prosto z serca. Świętowanie tych dni jest okazją do okazania wdzięczności za dobro, jakie wnuki otrzymują od dziadków każdego dnia.
„Równać szanse”
Sięgaj z nami po marzenia!
Droga Młodzieży!
- Chcesz zmierzyć się z ciekawym wyzwaniem?
- Chcesz uwierzyć w siebie i zdobyć nowe doświadczenia?
- Chcesz rozwijać swoją kreatywność?
- Chcesz wspólnie pracować na osiągnięcie sukcesu i z dumą zaprezentować się światu?
- Chcesz aktywnie spędzić wolny czas ze swoimi rówieśnikami?
Jeśli Twoja odpowiedź brzmi TAK! Zapraszamy do wspólnych działań!
Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej informuje, że otrzymała dofinansowanie z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na działania w ramach programu „Równać szanse”, który to program realizuje Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.
Celem Programu jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Ma bowiem takie samo prawo, jak jego rówieśnik z dużej aglomeracji, by spróbować odnieść sukces na miarę własnych możliwości oraz by jak najlepiej wykorzystać szanse, które przyniesie mu życie.
Istotą tego Programu są lokalne projekty, które dla młodych ludzi maja być ciekawym wyzwaniem i szansą współpracy z innymi, by razem osiągnąć wspólny cel, ucząc się po drodze, jak radzić sobie z zupełnie nową rolą i jak wykorzystywać nowe kontakty. Projekt ten wymaga i bazuje na aktywności młodzieży – tylko w te sposób nabędą oni nowych kompetencji i umiejętności.
Do udziału w projekcie zapraszamy uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych, którzy chcą ciekawie spędzić czas poza zajęciami szkolnymi, rozwinąć swoje zainteresowania a także zmierzyć się z wyzwaniami projektu.
Na uczestników czekają m. in. gadżety promocyjne od Fundacji, spotkanie ze znanym youtuberem, wyjazd do innej grupy realizującej swój projekt.
Zapisy telefonicznie lub mailowo do 5 lutego 2021.
Nie czekaj! Zgłoś się już dziś. Ilość miejsc ograniczona
Serdecznie zapraszamy!
Wszelkich informacji na temat projektu udziela Filia w Sowlinach
Tel. 183371-611
Mail: sowliny@mbp.limanowa.pl
Więcej na temat programu przeczytasz na: www.rownacszanse.pl
Biblioteka szkolna zakończyła realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Dzięki wsparciu finansowemu w ramach tego programu biblioteka wzbogaciła się o 911 egzemplarzy książek w tym dużej ilości lektur, nowości książkowych, serii, bestsellerów. Przeprowadzono szereg ciekawych działań. O wszystkich wydarzeniach informowano na bieżąco na stronie internetowej szkoły i biblioteki. Oprócz szkolnych projektów, uczeń naszej szkoły wziął również udział w V edycji pozaszkolnego czytelniczego konkursu plastycznego na plakat promujący czytelnictwo pod hasłem: „Dobry zwyczaj wypożyczaj”. Konkurs zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Limanowej. Miło nam poinformować, że Igor Twaróg uczeń klasy czwartej zdobył I miejsce w tym prestiżowym konkursie.
Podsumowując, zakończony program przyczynił się do zwiększenia zainteresowania książką, otworzył możliwości do realizowania ciekawych działań w bibliotece i szkole. Mamy nadzieję, że nowa, różnorodna i ciekawa literatura dostarczy wielu wrażeń młodym czytelnikom.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowanego przez bibliotekę szkolną, uczeń naszej szkoły wziął udział w V edycji czytelniczego konkursu plastycznego na plakat promujący czytelnictwo pod hasłem „Dobry zwyczaj wypożyczaj”. Konkurs zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Limanowej. Miło nam poinformować, że Igor Twaróg uczeń klasy 4a zdobył w tym konkursie I miejsce. Gratulujemy i zachęcamy wszystkie dzieci do brania udziału w tego typu przedsięwzięciach.
Poniżej praca Igora w całości.
W grudniu uczniowie klasy 2d zakończyli realizację pierwszego modułu Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki” zatytułowanego „Mała chmurka w krainie drzew”.
Uczniowie wykonali z papieru chmurkę Tosię i drzewo czytelnicze, które potem ozdabiali liśćmi w jesiennych barwach. Podczas zajęć dzieci zszyły, ozdobiły i uzupełniły swoje lekturniki. Wspólnie z wychowawcą przeczytały książkę „Babcia na jabłoni”, charakteryzowały głównego bohatera, porównywały przedstawione w książce babcie. Powstały również wspaniałe prace plastyczne. Z okazji Światowego Dnia Drzewa drugoklasiści zapoznali się z filmami edukacyjnymi prezentującymi rodzaje lasów i budowę drzew, dyskutowali o tym, jaką rolę pełnią drzewa w przyrodzie i dowiedziały się co można z nich wyprodukować. Realizując zadania projektu uczniowie zapoznali się z pracą leśnika i stolarza. Uczniowie udowodnili, że ze starych gazet można wykonać piękne prace plastyczne.
Realizacja I modułu przyniosła nam wiele satysfakcji, dlatego z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie zimowego modułu „Mała chmurka w krainie śniegu”.
Wychowawca – Justyna Tabor
Od 30 listopada uczniowie klasy 2d, w ramach innowacji pedagogicznej „Z kodowaniem za pan brat – w poszukiwaniu wartości”, realizowali kolejne zadania z kalendarza adwentowego.
Codzienna zabawa miała na celu umilić drugoklasistom czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia oraz rozwinąć wiedzę i umiejętności polonistyczne, matematyczne, przyrodnicze, muzyczne, plastyczne oraz informatyczne. Dzieci rozwiązywały zadania on-line. Układały puzzle, uzupełniały list do Mikołaja, dekorowały świąteczne drzewko, liczyły ozdoby na choince. Z pomocą latarki szukały ukrytych prezentów, grały kolędę. Zadania były bardzo urozmaicone i sprawiły uczniom dużo radości i satysfakcji. Działania wyzwoliły kreatywność uczniów, uczyły logicznego myślenia. Kompetencje zdobyte podczas realizacji zadań zostaną z pewnością wykorzystane w przyszłości.
J. Tabor
Z okazji zbliżających się Świąt uczniowie klasy 2d, pod opieką wychowawczyni pani Justyny Tabor oraz rodziców, przygotowali zdalnie akademię poświęconą Wigilii i Bożemu Narodzeniu, tym najpiękniejszym dniom w roku. Uczniów klasy drugiej wsparli - pełną piersią - uczniowie "zerówki", przygotowani przez panią Justynę Odziomek. Wszyscy z wdziękiem wprowadzają świąteczną atmosferę, przypominają wigilijne tradycje i zwyczaje, a także wyjaśniają gdzie można znaleźć Mikołaja w ciągu roku i co mają wspólnego myszy z kolędą "Cicha noc". Zachęcamy do obejrzenia! Zapraszamy również do wysłuchania kolędy "Gdy śliczna Panna" w specjalnym wykonaniu Kasi Sułkowskiej z klasy 6d, a także obejrzenia plac plastycznych, które towarzyszą muzyce. Są to prace wykonane na konkurs "Świąteczne Anioły", a także dzieła uczniów "zerówki".
IX Konkurs literacki im. Zosi Smreczyńskiej zakończył się sukcesem uczniów naszej szkoły. Dawid Wąsowicz z klasy 8b zajął pierwsze miejsce, a Amelia Wąsowicz (również 8b) zdobyła wyróżnienie.
Cieszymy się z tego sukcesu i gratulujemy!
Konkurs został zorganizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej, pod patronatem Burmistrza Miasta Limanowa i Starosty Limanowskiego. Hasło tegorocznego konkursu to "Listy do taty".
Z nagrodzonym listem - kreacją literacką autorstwa Dawida - można się zapoznać TUTAJ.
16 grudnia 2020 r. w naszej szkole odbyło się wydarzenie sportowe w ramach imprezy „Spotkaj się z mistrzem w swojej szkole”. Celem tego spotkania było przedstawienie sylwetki Mistrza tenisa stołowego, Bartosza Sułkowskiego, który jest wychowankiem Klubu Sportowego UKS „Płomień”. Podczas spotkania zapoznano uczestników z różnymi technikami gry w tenisa stołowego. Odbył się też pokaz w wykonaniu Bartosza i trenera Alberta Golonki podczas którego prowadzono instruktaż dotyczący sposobów odbicia piłeczki, ustawienia przy stole oraz pracy nóg, a także pokazano podstawowe techniki gry. Następnie do stołu podeszli uczestnicy programu „Pingpongowe marzenia”, którzy zaprezentowali swoje umiejętności. W trakcie spotkania z plastikową piłeczką dzieci oddziału przedszkolnego mogły spróbować swoich sił w operowaniu rakietką i piłeczką. Na zakończenie imprezy każde dziecko zostało nagrodzone prezentami przekazanymi przez sponsorów tego wydarzenia.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez Rzecznika Praw Dziecka, w którym mogli wykazać się nie tylko znajomością praw dziecka, ale również zdolnościami plastycznymi.
Celem konkursu było przypomnienie praw jakie przysługują dzieciom, do kogo mogą się zwrócić, jeśli prawa te będą łamane, ale również istoty roli dorosłych – mamy i taty, babci i dziadka, ale też nauczycieli, pedagogów oraz Rzecznika Praw Dziecka - którzy powinni stać na straży tych praw, respektować je i podejmować działania mające na celu ich ochronę.
Organizacją i przebiegiem konkursu w szkole zajęli się opiekunowie Samorządu Uczniowskiego. Organizatorzy otrzymali dziewięć prac, z których komisja konkursowa wybrała po jednej w każdej z kategorii: klasy I – IV oraz V – VIII.
Decyzją komisji naszą szkołę w konkursie będą reprezentowały następujące prace:
- w kategorii kl. I – IV praca Magdaleny Sejmej z klasy 3d
- w kategorii kl. V – VIII praca Anny Kurek z klasy 5b
Uczennicom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej części konkursu. Ogłoszenie wyników do 4 stycznia.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Powered by aSc EduPage